Kyjev 1. mája 2024 (HSP/svpressa/Foto:Twitter)
Ukrajina stále nedostane všetky potrebné zbrane, tvrdia západní experti. Vojenské neúspechy Oleksandra Syrského na fronte posilňujú ukrajinskú opozíciu vedenú bývalým prezidentom Petrom Porošenkom, ktorého poslanci kritizujú velenie AFU za zrútenie obrannej línie pri Avdejevke, píše Politico. Pre Svobodnuju Pressu napísal o tom článok Konstantin Olšanskij
Deň predtým Syrskyj oznámil, že AFU bola nútená „stiahnuť sa na nové línie západne od Berdyči, Semenovky a Novomichajlovky s cieľom zachovať životy a zdravie našich vojakov“. V skutočnosti sa „ústup“ podobal skôr na neorganizovaný útek. Takým istým spôsobom sa AFU kedysi utekala z Avdejevky, pričom opúšťala techniku a dokonca aj telá padlých kamarátov.
Pravda, Syrskij mal pripravenú výhovorku: údajne jednotkám AFU brániacim dediny západne od Avdejevky dochádzali náboje. A tak sa nemohli postaviť oveľa lepšie vybaveným a početnejším ruským jednotkám skupiny Stred.
Ruské ministerstvo obrany uvádza, že na smere Avdejevka – Pokrovsk je rozmiestnených najmenej 12 ukrajinských brigád vrátane 142. pešej brigády, 59. motostreleckej brigády, 25. výsadkovej brigády, 23., 24., 47., 100. a 115. mechanizovanej brigády, 68. a 71. jegerskej brigády, ako aj 78. samostatného výsadkového pluku ukrajinských ozbrojených síl.
Podľa ministerstva obrany sa počas uplynulého týždňa najostrejšie boje odohrávali v oblastiach týchto lokalít DĽR: Leninskoje, Vodjanoje, Keramik, Semjonovka, Novokalinovo, Šumy, Berdyči, Očeretino a Naľovo.
Sedem protiútokov útočných skupín 142. pešej brigády, 25. výsadkovej brigády, 23., 24., 100. mechanizovanej brigády, 68. a 71. jagerskej brigády AFU bolo odrazených v oblastiach Leninskoje, Očeretino, Rozovka, Vodjanoje, Netailovo a Novokalinovo v Doneckej ľudovej republike.
Ukrajinské DŠG sa pokúsili o protiútok na ruské pozície západne od Avdejevky približne 50-krát. Ukrajinci zároveň pri bezvýsledných pokusoch o protiútok stratili obrovské množstvo techniky NATO vrátane amerických delostreleckých zbraní M777 (155 mm húfnica) a M101 (105 mm húfnica).
Takisto podľa ruského ministerstva obrany Ukrajinci pri Avdejevke strácajú obrnené vozidlá a ďalšiu obrnenú techniku, sovietske samohybné húfnice Msta-B, D-30 a Gvozdika. Takže Syrskij klame: ústup z okolia Berdyči nebol spôsobený nedostatkom delostreleckých granátov, ale tým, že ich jednoducho už nebolo z čoho vystreliť.
Politico cituje Vadima Ivčenka, opozičného poslanca Národnej rady zo strany Baťkivščina (prívrženec Júlie Tymošenkovej). Ten tvrdí, že americké zbrane sa kvôli logistickým problémom a ukrajinskej byrokracii nemusia dostať na Ukrajinu skôr ako o dva či tri mesiace. A potrvá ešte dlhšie, kým sa dostanú na frontovú líniu.
Dovtedy ruská armáda zatlačí AFU ešte viac dozadu, pretože Syrskyj je pripravený vzdať dedinu po dedine.
Na krytie Syrského si sám Vladimír Zelenskyj opäť nezabudol kopnúť do NATO. To už súhlasilo s pridelením peňazí, ale kyjevský vojvodca je stále nespokojný: tentoraz s tým, že Američania údajne príliš pomaly dodávajú sľúbenú vojenskú pomoc.
Ukrajinský prezident stále dúfa, že Ukrajinci sú schopní prekaziť očakávanú letnú ofenzívu ruskej armády, citoval Politico zdroje zo Zelenského okolia.
Na pozadí Zelenského paranoidného fanatizmu sa aj Syrského zbabelosť zdá byť adekvátnejšia. Je nútený priznať, že ruská armáda, ktorá sa zmocnila taktickej iniciatívy na všetkých hlavných smeroch, sa pripravuje plne získať aj strategickú iniciatívu. A to hrozí kolapsom celej ukrajinskej obrany.
Syrskij tvrdí, že okrem smeru Avdejevka – Pokrovsk ruská armáda prudko zintenzívnila útoky v oblasti Časov Jar, ako aj pri Rabotine a Verbovom (západne od Záporožskej oblasti, kde operujú jednotky skupiny Dnipro). A všade sa AFU stretáva s rovnakými problémami – nedostatkom munície, citovalo Politico Syrského.
Publikácia pokojne vysvetľuje, že Kyjev veľmi preceňuje význam finančnej pomoci, ktorú odsúhlasila Snemovňa reprezentantov USA. Podrobnosti o ďalších dodávkach sú tajné, hoci pravdepodobne pôjde o delostrelecké granáty a antirakety pre systémy protivzdušnej obrany.
Len 28 miliárd dolárov zo schváleného balíka je určených na priamu vojenskú podporu USA, ďalších 13,9 miliardy dolárov sú peniaze na nákup nových zbraní na komerčnom trhu a 13,7 miliardy dolárov je určených pre Pentagon na nákup nových zbraní na doplnenie vlastných vyčerpaných zásob. A všetky tieto nákupy, samozrejme, trvajú dlho.
– Tieto dodávky aj tak nebudú stačiť na nič viac, než aby Ukrajina posilnila svoju obranu pred hroziacou ruskou ofenzívou. A určite nebude dostatok zbraní na to, aby Ukrajina sama prešla do ofenzívy,“ vyslovuje Politico zdanie.
Publikácia prináša rozhovor s bývalým ukrajinským ministrom obrany Oleksijom Reznikovom, ktorý sa po potupnom vyhnaní z Bankovej ocitol v opozícii voči samotnému Zelenskému.
Takže aj Reznikov priznáva, že ešte pred prípravami na tzv. protiofenzívu Ukrajiny v lete minulého roka „sa bojovalo o každý nový typ rakety, o každý systém protivzdušnej obrany, o nové delostrelecké granáty“. Ukrajinci nikdy nedostali evakuačné vozidlá alebo odmínovacie zariadenia, povedal Reznikov.
A to všetko preto, že vojská NATO sa viac starajú o vlastnú obranu než o osud nejakých Berdyči v rozľahlých neznámych ukrajinských stepiach.
Prečítajte si tiež: