Požiadavkou organizátorov Národného pochodu za život je odstránenie diskriminácie nenarodených detí. Bratislavský arcibiskup a organizátor podujatia Stanislav Zvolenský v úvodnom príhovore pochválil návštevníkov pochodu, že svojou účasťou ukázali, že život berú ako nenahraditeľný dar.
Organizátori pochodu vyzvali verejných činiteľov, poslancov Národnej SR, vládu SR, prezidentku SR a štátne inštitúcie, aby zrušili zákonom zavedené rozdeľovanie ľudí na hodných života a nehodných života hranicou 12 týždňov tehotenstva a tým absolútne chránili ľudský život od počatia po prirodzenú smrť. Takisto by podľa nich mali chrániť jedinečné postavenie manželstva muža a ženy ako nenahraditeľného zväzku, mali by sa zaviazať neustále zlepšovať zákony smerom k takému ekonomickému a sociálnemu stavu, ktorý vyzdvihne spoločensky zodpovedné rodiny otvorené mať viac detí. Výzva smerovala aj k aktívnej podpore inštitúcií, ktoré sú zamerané na pomoc rodinám v núdzi a tehotným matkám a ich deťom a prispeli k vytvoreniu účinnej siete pomoci. Kompetentných rovnako žiadajú, aby vyjadrili nesúhlas s takými dokumentmi medzinárodných organizácií, ktoré v Slovenskej republike zasahujú do ústavných hodnôt manželstva, rodiny, rovnosti medzi mužmi a ženami a práva rodičov na výchovu svojich detí.
Zmenu slovenskej legislatívy v prospech ochrany života a proti diskriminácii nenarodených detí obsahujú aj štyri v parlamente predložené poslanecké návrhy zákonov. Tie predložili poslanci OĽaNO, Sme rodina, Ľudová strana Naše Slovensko a nezávislý poslanec Richard Vašečka. Organizátori pochodu podporujú všetky a ešte pred hlasovaním o návrhoch zákonov výzvu doručia poslancom Národnej rady SR.
SNS: Ochrana života a rodiny je prioritou v čase rozmachu neoliberalizmu
Strana SNS poďakoval každému, kto včera prišiel do hlavného mesta, aby podporili život vo všetkých jeho podobách. “Národniari sa pripojili ku kultúre života už predvčerom podpisom Memoranda za život a dnes osobnou účasťou v bratislavských uliciach. Našou úlohou je spájať kresťanské a národné sily, aby sme zastavili škodlivý neoliberalizmus.”
KDŽP: Všetky práva, ktoré naše zákony a svet ponúka môžeme čerpať až potom, ako sme sa narodili
Hnutie KDŽP-Kresťanská demokracia – Život a prosperita, ktoré nedávno podpísalo s SNS Memorandum za život a vlasť so stranou, ocenilo myšlienku celého pochodu, ale aj skutočnosť, že také množstvo ľudí prišlo pokorne a s odhodlaním, bez najmenšieho konfliktu, svedčiť, že všetky práva, ktoré naše zákony a svet ponúka môžeme čerpať až potom, ako sme sa narodili.
“Žiaden živý človek nemá právo rozhodovať o tom, či sa niekto narodí. Len Boh je pánom života. Žiaden človek nevlastní život druhého. Pochod bol výborne zorganizovaný a na všetkých, ktorí sa ho zúčastnili môžeme byť právom hrdí. Je škoda, že niektorí aj pri takejto priam až posvätnej akcii tu mali potrebu napriek výzve biskupov pretláčať politiku, rozdávať letáky, otravovať straníckymi zástavami. Ďakujeme a život zvíťazí. Kto je na strane života je na dobrej a víťaznej strane. Je smutné, že z troch ústavných činiteľov sa ho zúčastnil len Andrej Danko.”
Sme rodina: Naši poslanci dnes vyjadrili svoj názor, ktorým jasne hovoria ÁNO ŽIVOTU
Pochod za život podporili ako súkromné osoby aj členovia hnutia Sme rodina, ktorí sa ho zúčastnili spolu so svojimi rodinami zúčastnili. Ochranu života sa rozhodli v strane podporiť aj prostredníctvom zákona, ktorý na septembrovú schôdzu predložili poslanci Milan Krajniak a Jozef Lukáč.
Cieľom ich návrhu zákona je zavedenie podmienky pristúpenia k interrupcii do 7. týždňa, teda ešte pred prvým tlkotom srdca. O návrhu zákona o umelom prerušení tehotenstva by sa malo hlasovať už tento utorok o 17.00 hodine.
“Sme si však vedomí, že každý má na túto citlivú problematiku vlastný názor, preto naše hnutie v otázkach ohľadne ochrany života dáva poslancom pri hlasovaniach voľnú ruku a každý z poslancov hlasuje vo svojom najlepšom svedomí a vedomí ,” píše Sme rodina v príspevku.
KDH: Dôstojne, hrdo, pokojne, s radosťou sme sa zúčastnili Pochodu za život
Pochod podporili aj KDH-áci , spolu so svojim predsedom Alojzom Hlinom. “Je mi cťou byť predsedom takéhoto spoločenstva. Muži v modrých oblekoch, ženy v kostýmoch, v šatách. Našim spoločným rozlišovacím znakom bola len nenápadná šatka bledomodrej farby.
Dôstojne, hrdo, pokojne, s radosťou sme sa zúčastnili Pochodu za život. My sme za život,” prehlásili v príspevku na sociálnej sieti.
“My chceme chrániť tých, čo sa ešte nenarodili a za svoje životy viditeľne pochodovať nemôžu,” napísala k pochodu členka KDH Eva Grey.
Národný pochod podporil aj člen KDH Jozef Mikloško.
Pochod podporili aj členovia OĽaNO
Pochodu sa zúčastnili aj líder OĽaNO Igor Matovič, Erika Jurinová a Eduard Heger. Heger spolu s jeho stranícky kolegom a poslancom parlamentu Gáborom Grendelom spolu v sobotu odohrali aj futbalový “Zápas o život”, ktorý odohrali aj poslanci SNS, KDH a Sme rodina.
“Heslo “za najmenších z nás” je veľmi symbolické. Vždy by sme mali vedieť vychádzať ku slabším a chrániť tých, ktorí sa nevedia ochrániť sami,” napísal v príspevku príspevku Eduard Heger.
ĽSNS: Ďakujeme, všetkým členom a sympatizantom ĽSNS, ktorí podporili Národný pochod za život
3. Národný pochod za život podporili aj poslanci ĽSNS, ale aj ich sympatizanti. Strana okrem tejto podpory, predložila do parlament aj vlastný návrh zákona na sprísnenie interrupcií.
Národná koalícia: Podporili sme správnu vec
Národný pochod za život podporila aj mimoparlamentná Národná koalícia a jej hlavný predstavitelia Peter Sokol a Slavěna Vorobelová. “Dnes sme podporili správnu vec.”
PS: Interrupcie Slovensku neškodia
Nie všetci politici si však myslia, že je potrebné sprísňovať interrupcie. Pochod za život nepodporila napríklad strana PS, ktorá zastáva ten názor, že práve zákaz interrupcií je to, čo škodí.
“Škodí nielen ženám a ich plodom, ale využívanie tejto citlivej témy prispieva k spoločenským rozbrojom.PSF platforma ani PS nie je ZA interrupcie ale je PROTI ich zákazu. Pretože zákazom sa problém zďaleka nerieši.”
Simona Petrík: Hovorím áno rodine a životu, nie zákazom
Poslankyňa Simona Petrík, ktorá je členkou Spolu, si myslí, že ľudia, ktorí sa zúčastnili Národného pochodu za život, majú na to plné právo. No ona je presvedčená, že zákazy, ktoré títo ľudia požadujú, nikdy nič dobré nepriniesli.
“Moja dcérka a manžel sú pre mňa všetkým. Aj keď som vyťažená a niekedy mám deň vypočítaný na minúty, nič nie je pre mňa dôležitejšie ako moja rodina. Hodnotu rodiny a života si neskutočne vážim. Na druhej strane si veľmi vážim ešte jednu hodnotu – slobodu. Slobodu voľby. V našom zlomovom volebnom programe BOD ZLOMU preto myslíme rovnako na rodiny ako aj na právo žien slobodne sa rozhodnúť.”
Monika Beňová: Som za život. Som za život, v ktorom sa ženám nebudú upierať práva na ich rozhodnutia. Som za zachovanie súčasnej legislatívy pri umelom prerušení tehotenstva
Eurposlankyňa Monika Beňová (Smer-SD) zdieľa podobný názor ako Simona Petrík. “Som za život. Lebo každá žena a každá mama je za život. Zároveň som však za rešpekt na právo voľby. Voľby ženy. Voľby za život a budúcnosť.”
Beňová píše, že v takýchto prípade keď sa žena rozhodne pre potrat, ide o jej rozhodnutie, ktoré je pre ňu psychicky a aj fyzicky náročné. “Ale keď takéto rozhodnutie spraví, nemá byť ostrakizovaná či zatracovaná, nemá byť odkázaná na anjeličkárov či vyhľadanie zákroku v inej krajine. A už vôbec nesúhlasím s tým, aby sme do tejto témy vnášali ako akúsi otrasnú “poľahčujúcu okolnosť” znásilnenie. Je to neprijateľné zo všetkých hľadísk témy. Ženy si zaslúžia úctu a rešpekt a dôveru. Dôveru v ich schopnosť prijať rozhodnutie. Úlohou štátu a teda aj NR SR je vytvoriť im pre život také podmienky, ktoré ich v ich rozhodnutiach nebudú limitovať ekonomicky či sociálne,” dodáva.