Politici reagujú na rozsudok v kauze Kuciak: Hnev, šok, fraška, zrelosť na reformu i “médiá robia rok kampaň, súd im nedal za pravdu” či “Lipšic prípad ‘zmrvil'”. Matovič reagoval ako obyčajný človek

❚❚

Bratislava 3. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák,Ján Krošlák, Jakub Kotian/SITA-Branislav Bibel, Alexandra Čunderlíková,Jana Birošová, screenshot video)

 

V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka dnes Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozhodol pre mnohých prekvapivo. Obžalovaného Mariana Kočnera ako aj Alenu Zsuszovú oslobodil. Za vinného, naopak, uznal Tomáša Szaba. K rozsudku sa vyjadrujú mnohí politici

Kočner rozsudok
Na snímke uprostred Marian Kočner pred pojednávaním v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice

Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej šokoval a potrebuje porozumieť jeho odôvodneniu. Očakáva, že hľadanie spravodlivosti bude pokračovať na Najvyššom súde SR.

.
caputova, prezidentka, koronavirus
Na snímke Zuzana Čaputová

“Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde. Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,” uviedla hlava štátu v reakcii, ktorú TASR zaslal jej hovorca Martin Strižinec.

Prezidentka pri zapálení sviečky Jánovi Kuciakovi na Námestí SNP v Bratislave pripomenula, že ide o prvostupňový rozsudok súdu. Verdikt podľa nej treba rešpektovať a ďalej sa uvidí, ako sa bude proces vyvíjať v odvolávacom konaní.

.

Myslí si, že ak v krajine zahynie novinár, tak to vzbudí záujem verejnosti, zahraničných médií a iných inštitúcií. Prípad je podľa hlavy štátu špecifický tým, že mu ľudia venovali pozornosť a boli priebežne informovaní o priebehu procesu, jeho detailoch a dôkazoch. “Očakávania od spravodlivého verdiktu sú úplne na mieste,” podotkla Čaputová.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) reagoval na rozsudok v živom vysielaní Rádia Expres s tým, že svoje pocity rovno vyjadril aj gestom na sociálnej sieti. “Som zhrozený, sklamaný, dal som si čiernu fotografiu ako profilovú fotku na Facebooku a to vyjadruje moje pocity. Ja osobne som presvedčený, že títo ľudia zosnovali vraždu…” vyjadril sa Igor Matovič, “nie ako predseda vlády, ale ako obyčajný človek.”

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10220321133510934

 

V prostredí nedôvery občanov voči polícii, prokuratúre a súdom na Slovensku rozsudok zvyšuje pochybnosti o silnej spravodlivosti. V reakcii na vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to na sociálnej sieti uviedla predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. Rozsudok rešpektuje, no vníma ho ťažko. Ukazuje podľa nej aj to, že boj o spravodlivosť na Slovensku pokračuje.

.

“Rozhodnutím súdu v kauze Mariana K. a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára ďalšia etapa boja za spravodlivosť,” skonštatovala Remišová.  Rozsudok vníma aj ako začiatok ďalšej etapy “ťažkého boja proti moci tých, ktorí sa stále spoliehajú na systém skorumpovaných sudcov, politikov a štátnych úradníkov”.

Šéfka Za ľudí pripomenula, že odkazom Jána Kuciaka je nevzdať sa a neprestať. “Našou úlohou a zodpovednosťou je dnes pracovať pre spravodlivosť tam, kde sme,” dodala.

Odsúdenie troch páchateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej potvrdzuje, že “tento ohavný skutok sa polícii podarilo objasniť”. Pre TASR to uviedol podpredseda parlamentu a líder vznikajúcej strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini.

Peter Pellegrini
Na snímke Peter Pellegrini

“Ak je prokuratúra presvedčená, že podala dostatočné dôkazy o dvojici obžalovaných, ktorých dnes súd oslobodil, slovenský právny poriadok im dáva možnosti, ako môžu svoj právny názor obhájiť,” dodal Pellegrini v reakcii na vyhlásenie rozsudku.

Jediným spôsobom, ako je možné v demokratických krajinách dosahovať spravodlivosť, je podľa Pellegriniho rešpektovať rozhodnutia súdov ako nezávislej zložky štátnej moci. “Je prirodzené, že na tieto rozhodnutia majú ľudia rôzne názory a že vzbudzujú rôzne emócie, ale tie nemôžu nahrádzať neodňateľnú zodpovednosť súdov za ich rozhodnutia,” uviedol s tým, že je nevyhnutné, aby o verdikte súdu nebolo žiadnych pochybností.

.

Poslanec Alojz Baránik (SaS) označil dnešný rozsudok za “frašku”.

“Prokuratúra a polícia, ktoré desaťročia pracujú pre nie Slovensko, ale pre štátomafiu, urobila, čo vie najlepšie: nedodala výsledky! Je toto všetko o to smutnejšie, že návrhy SaS na to, aby sa pomery vo vedení prokuratúry zmenili tak, aby generálny prokurátor a špeciálny prokurátor musel reálne zodpovedať za svoje výsledky, zostali nevyslyšané. V koho záujme? A koho záujme máme zákony písané na zabezpečenie beztrestnosti mafiánov?” Pýta sa na sociálnej sieti.

Predseda SaS Richard Sulík uviedol, že je v tento deň s rodičmi zavraždených. “Slovenská prokuratúra je zrelá na veľkú reformu. Rodičia Jána a Martiny, myslím na vás.

Richard Sulík
Na snímke podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík

Rozsudok okomentoval na sociálnej sieti aj nezaradený opozičný poslanec Štefan Kuffa (KDŽP).

“Marián Kočner je odsúdený na pokutu 5000 Eur a trest prepadnutia veci. Zároveň sa aj so Zsuzsovou oslobodzujú spod obžaloby. Pozostalí môžu žiadať od Kočner finančnú nahradu na občianskom súde. Znamená to, že doteraz boli zbytočne vo väzbe a uvidíme, či si budú nárokovať odškodné. Uvidíme, či odvolací súd rozhodnuté potvrdí, ale zmení.”

Podľa Jozefa Mikloška by sa po tomto rozsudku mali médiá ospravedlniť. “Médiá robia rok kampaň, súd im nedal za pravdu. Mali by sa ospravedlniť!”

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) v reakcii uviedol, že ním dnešné rozhodnutie špecializovaného súdu v Pezinku “otriaslo”. “Nespochybňujem senát ani súd, rešpektujem rozhodnutie prvostupňového súdu. Ale nebudem klamať, lomcuje mnou hnev a cítim veľký smútok. Čakali sme, že budeme vedieť, kto je vinný za objednávku vraždy Jána a Martiny. Dvoch nevinných ľudí, ktorí neurobil nič zlé.”

Na snímke Juraj Šeliga

Šeliga dodal, že ide iba o prvostupňové rozhodnutie, voči ktorému sa prokurátori určite odvolajú a posledné slovo tak zrejme bude mať Najvyšší súd Slovenskej republiky.

“V prvom rade – žijeme v demokratickom a právnom štáte – kde, či sa nám to páči, alebo nie, musíme rešpektovať rozhodnutia nezávislých súdov. Nepochybujem, že toto bol férový proces a že súd rozhodoval nezávisle a nestranne. Ak súd nenašiel dostatok dôkazov na usvedčenie obžalovaných z ich skutkov, nie je a nesmie to byť dôvod na útoky voči súdu, či spochybňovanie celkového systému našej justície. Súd sa rozhodol, je to prvostupňový rozsudok, voči ktorému sa prokurátori odvolali. To znamená, že posledné slovo bude mať Najvyšší súd Slovenskej republiky.”

Šeliga ďalej uviedol, že páchatelia vraždy Jána a Martiny sú identifikovaní, usvedčení a právoplatne odsúdení na 25, 23 a 15 rokov odňatia slobody. “Skutok sa stal a my poznáme mená páchateľov. To vôbec nie je málo! Vieme, kto boli vrahovia. To je čiastočná útecha, aj keď nám to životy Jána a Martiny nevráti.”

.

“No a do tretice – nič sa nekončí! Dnešné rozhodnutie súdu neprinieslo definitívnu odpoveď na otázku kto boli objednávatelia vraždy Jána a Martiny, ale… Nepochybujem, že tak rodiny zavraždených, ale aj vyšetrovatelia, prokurátori, novinári, občianska spoločnosť, ale aj my politici vec nenecháme len tak. Nevzdáme sa, kým aj tí, čo si vraždu objednali nebudú postavení pred spravodlivosť, usvedčení a právoplatne odsúdení.”

Vzhľadom na stav nášho súdnictva nám nezostáva nič iné, len dúfať, že sudcovia rozhodli na základe dôkazov a faktov a nie na základe niečoho iného. Pre TASR to uviedol predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár. Reagoval tak na rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Boris Kollár
Na snímke Boris Kollár

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) rešpektuje verdikt súdu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je ním však zaskočený. Právo má platiť pre každého rovnako a nemožno niekoho odsúdiť len preto, že si to priali ľudia v uliciach, politici alebo novinári, skonštatoval.

Mikulec hovorí, že mu neprináleží hodnotiť prácu vyšetrovateľov, prokurátorov a ani sudcov. “Ako minister vnútra však vyjadrujem absolútne odhodlanie urobiť všetko pre to, aby polícia mala vždy rozviazané ruky pre poctivú prácu, o ktorú sa bude môcť oprieť prokurátor a aj sudca,” uviedol.

Práca investigatívneho novinára je nenahraditeľná a nebezpečná, podotkol Mikulec. Vražda novinára je podľa neho “obludnosť, ktorá nemá vo vyspelej demokratickej spoločnosti obdobu a vrhla Slovensko naspäť do 90. rokov minulého storočia”.

.

Oslobodenie Mariana K. a Aleny Zs. nie je koniec príbehu, myslí si podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO). Uviedol to na sociálnej sieti v reakcii na rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa svojich slov vidí nádej v tom, že odvolací súd postihne aj objednávateľov.

“Ak obžaloba presvedčila predsedníčku senátu, ktorú však zvyšní dvaja sudcovia prehlasovali, stále vidím nádej v tom, že odvolací súd postihne aj objednávateľov. Tí nesú najväčšiu vinu na smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,” skonštatoval Grendel.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš vyhlásil, že si nevie predstaviť, čo “po tejto nespravodlivosti” prežívajú rodiny zavraždených. “Buďte silní! Božie mlyny melú pomaly, ale isto,” reagoval na sociálnej sieti.

Na rozsudok v kauze Kuciak reagoval aj poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD), podľa ktorého právny zástupca rodičov Daniel Lipšic prípad “zmrvil”. “Odflákli to, urýchľovali to, mysleli si, že majú vyhrané – lebo im médiá tlieskali… A toto je výsledok.”

Ľuboš Blaha
Na snímke Ľuboš Blaha

Blaha tiež uviedol, že je zvedavý na reakciu liberálnych médií a na to, či sa niekto ospravedlní za tie “vedrá špiny”, ktoré tu roky hádzali po každom, na koho ukázala prstom novinárka Monika Tódova a liberálna tlač.

.

“Desí ma, že už sa aj začal lynč proti sudcom, ktorí rozhodli – na Denníku N už Monika Tódová menovite vytvára z konkrétnych sudcov triedneho nepriateľa. Ukazuje rozzúrenej ulici, koho treba lynčovať. Nie je šokujúce, že už pár minút po rozsudku mala novinára Tódová pripravený niekoľkostranový článok, v ktorom kope do sudcov za to, ako rozhodli?” Pýta sa.

Blaha tiež poznamenal, že dnešný rozsudok bol vynesený za vlády Igora Matoviča. “Predstavte si, že by to bolo za našej vlády – to by zas bolo útokov.”

“Je mi veľmi ľúto, že všetkých vinníkov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej naďalej nepoznáme. Je mi ľúto všetkých fatálnych pochybení zo strany právnikov a médií. Je mi ľúto, že sa celý prípad účelovo politizoval a možno práve preto dnes dopadol tak, ako dopadol,” dodal Blaha a na záver poznamenal, že sa médiám ich správanie vypomstilo.

Exministerka vnútra Denisa Saková (Hlas-SD) uviedla, že ako matka si nevie predstaviť, čo teraz prežívajú najbližšie rodiny oboch mladých obetí.

“Na druhej strane – musím rešpektovať rozhodnutie súdu, ktorý koná nezávisle. Musím tiež veriť, že prokurátori si urobili svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím. Ďakujem zároveň za všetku odvedenú prácu každému jednému príslušníkovi policajného zboru, ktorí sa pričinili o zadosťučinenie spravodlivosti. Teraz je všetko na najvyššom súde. Budem to pozorne sledovať a verím, že najdôležitejšie je aby sa tento proces dotiahol do spravodlivého konca.”

Ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) rozhodnutie súdu “veľmi zaskočilo”.  “Objednávatelia vraždy ale stále ostávajú nepotrestaní. A preto nemám pocit, že rodiny Jána a Martiny a s nimi aj celé Slovensko, sa dočkali spravodlivosti. Verím preto, že tu sa to ešte nekončí. Rozsudok ešte nie je definitívny a zasiahnuť môže aj Najvyšší súd. Prajem veľa síl rodinám a pozostalým v týchto neľahkých časoch.”

Branislav Gröhling
Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling

Strana SaS v svojom stanovisku uviedla, že teraz stoja pri rodinách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

.

“Je absolútne nevyhnutné vyvinúť maximálne úsilie a odsúdiť objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nepriame dôkazy ukazovali na Mariána Kočnera a je preto skutočne zarážajúce, akú záverečnú reč sme si vypočuli. Veríme, že spravodlivosti bude zadosťučinené a objednávatelia tejto nechutnej vraždy budú odsúdení,” uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.

Ľudová strana Naše Slovensko rešpektuje rozsudok Špecializovaného trestného súdu, aj keď politicky zastávajú názor, že mafiáni a zlodeji ako Marian Kočner by mali byť za svoje podvody a doposiaľ preukázanú trestnú činnosť odsúdení, v stanovisku to uviedol hovorca strany Ondrej Ďurica.

“Rozhodne nemáme pochybnosti o tom, že na Slovensku nevládne spravodlivosť a právny štát, ale hlboké bezprávie, kde zločinci behajú po slobode. Definitívne stanovisko k tomuto prípadu však bude možné zaujať až potom, čo celú vec ešte raz prešetrí a definitívne rozhodne Najvyšší súd SR, ktorý ako jediný môže v tejto veci právoplatne rozhodnúť.”

Ako ďalej v svojom stanovisku uvádza ĽSNS, uvedomujú si, že rozsudok bol pre mnohých ľudí prekvapením a sklamaním v ich očakávaní. Zároveň však poukazujú na to, že tieto očakávania vyvolali masmédiá, ktoré nie sú sudcami a nesmú nahrádzať objektívne súdy.

” Tlak médií nemôže nahrádzať dôkazy, a články novinárov nemôžu nahrádzať rozsudky sudcov. Zastávame názor, že ak ako spoločnosť pristúpime na odsudzovanie, obviňovanie a zatváranie neobľúbených ľudí aj napriek nedostatku dôkazov, povedie to k totálnemu rozkladu spravodlivosti na Slovensku a nahradeniu demokracie vládou médií, ktoré dnes prostredníctvom verejného tlaku dokážu odsúdiť kohokoľvek.”

“Povzbudzujeme vyšetrovateľov a prokurátorov, aby sa prípadu vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice naďalej naplno venovali a aby nepoľavovali v hľadaní nepriestrelných dôkazov, ktoré povedú k odsúdeniu skutočných objednávateľov vraždy. Ako politická strana budeme aktívne podporovať všetky opatrenia, ktoré povedú k úspešnému vyšetreniu vraždy a k nastoleniu spravodlivosti na Slovensku,” uzatvárajú.

Poslanec Patrick Linhart (Sme rodina) v reakcii uviedol, že je šokovaný a znechutený. “Som šokovaný a znechutený neschopnosťou dostať za mreže objednávateľov (nielen vykonávateľov) vrážd týchto dvoch mladých ľudí. Takto to nemôže zostať a verím, že sa rodičia zavraždených, ako aj verejnosť dožijú spravodlivého trestu pre objednávateľov. Dnešný deň je pre Slovensko čiernym dňom.”

.

Rozsudok je obrovská rana pre dôveru v právny štát, keďže objednávatelia nie sú potrestaní. V reakcii na rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to uviedol predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš.

Juraj Hpš
Na snímke predseda strany SPOLU Juraj Hipš

“Rozsudok súdu sa ťažko akceptuje. Všetci sme túžili, aby bola Martinina a Jánova smrť náležite potrestaná. Rozsudok súdu je obrovská rana pre dôveru v právny štát, nakoľko objednávatelia nie sú potrestaní. Verejnosť teraz potrebuje podrobné a dôveryhodné vysvetlenie, prečo súdu nestačili predložené dôkazy a vyvrátiť akékoľvek pochybnosti o procesných zlyhaniach,” uviedol.

Predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová skonštatovala, že rodina Jána a Martiny, ale aj celé Slovensko, si zaslúži skutočnú spravodlivosť.

Rozsudok sa podľa Hipša ťažko akceptuje. “Verejnosť teraz potrebuje podrobné a dôveryhodné vysvetlenie, prečo súdu nestačili predložené dôkazy, a vyvrátiť akékoľvek pochybnosti o procesných zlyhaniach,” uviedol v reakcii, ktoré TASR zaslal hovorca Spolu Matej Bučko.

Verdikt súdu priniesol podľa Bihariovej viac otvorených rán ako pokoja a úľavy, a viac otázok ako odpovedí. “Podľa súdu poznáme páchateľov, ktorí tento ohavný čin vykonali. Motív vraždy však zostal nejasný a objednávatelia nepotrestaní,” reagovala na sociálnej sieti Bihariová.

Predseda mimoparlamentnej strany Most-Híd László Sólymos na sociálnej sieti uviedol, že všetci verili, že dnešný deň bude o vynesení definitívneho rozsudku. “Som v šoku, ale samozrejme nič iné mi neostáva, ako rešpektovať rozhodnutie súdu a veriť, že aj keď to trvá dlhšie, ako sme očakávali, vinníci neujdú spravodlivosti,” napísal s tým, že úprimne súcití s rodičmi Martiny a Jána.

Predseda KDH Milan Majerský verí, že všetci páchatelia v prípade tejto kauzy budú potrestaní. “Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení, no aj po dnešnom verdikte súdu objednávatelia vraždy unikajú spravodlivosti. Rozhodnutie súdu rešpektujeme. Stále však veríme v spravodlivosť, že všetci páchatelia v prípade tejto kauzy budú potrestaní.”

.

Podpredseda opozičného Smeru-SD Juraj Blanár rešpektuje rozhodnutie súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. “Ale verím, že sa raz určite dozvieme celú pravdu o tomto zločine,” doplnil pre TASR.

Rozsudok otriasol celou spoločnosťou a mnohí cítia hnev či sklamanie. Napriek tomu je potrebné zachovať chladnú hlavu, i keď je to veľmi ťažké, uviedla iniciatíva Za slušné Slovensko v reakcii na sociálnej sieti.

“Mysľou a srdcom sme s rodinami Jána a Martiny a náš sľub stále platí – budeme za vami stáť, až kým nebude vražda vyšetrená a vinníci potrestaní,” napísala.

Za slušné Slovensko zároveň vyzvalo ľudí, aby si pripomenuli zavraždeného novinára a jeho priateľku myšlienkou, sviečkou v okne či na pietnom mieste.

Prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík plne rešpektuje rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, s napätím však bude očakávať rozhodnutie odvolacieho súdu. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

“Tak ako verejnosť a rodina, ani ja necítim zadosťučinenie. Polícia s prokuratúrou urobili maximum pre zabezpečenie dôkazov a sme stále pripravení v tom pokračovať, keď to bude potrebné. Verím, že páchatelia neujdú spravodlivosti v prípade vraždy Jána a Martiny a ani v ostatných prípadoch, na ktorých intenzívne pracujeme,” skonštatoval Kovařík.

Poznamenal zároveň, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala vo štvrtok obžalovanú Alenu Z. v konaní pre prípravy medializovaných vrážd. “Je to ďalší krok k tomu, že od presadzovania spravodlivosti neodstúpime,” dodal Kovařík.

.

Predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico rešpektuje verdikt Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa vlastných slov si veľmi želá, aby sme sa dozvedeli, kto stál za vraždou. Vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti kritizoval médiá, pretože podľa neho ovplyvňovali proces v tejto kauze.

Robert Fico
Na snímke Robert Fico

“Obžaloba neuniesla dôkazné bremeno. Svedčí o tom aj fakt, že prokuratúra sa neúspešne pokúsila predložiť ďalšie návrhy na dokazovanie, a to iba tri dni pred vyhlásením rozsudku. Rozsudok Špecializovaného trestného súdu rešpektujem. Sudcovia rozhodli na základe tých dôkazov, ktoré mali k dispozícii, a podľa vlastného presvedčenia,” reagoval vo štvrtok Fico.

Vražda bola podľa šéfa Smeru-SD slov “okamžite” zneužitá proti vláde, ktorej bol v tom čase predsedom. “Žijeme v dobe, keď médiá a časť politikov robia zo seba vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov,” povedal v tejto súvislosti.

 

 

Médiá podľa neho výrazne ovplyvňovali priebeh procesu tým, že nezákonne uverejňovali informácie zo súdneho spisu, preto by sa mali zamyslieť nad tým, ako prispeli k rozhodnutiu.

.

Sudca má rozhodovať na základe dôkazov, ktoré má v predmetnej veci a nie na základe toho, čo si ľudia prajú, alebo sa im javí ako správne či spravodlivé. Pre TASR to povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Reagovala tak na štvrtkový verdikt súdu.

Vo veciach, ktoré sú ostro sledované a kde je spoločenská objednávka, verejnosť očakáva nejaké rozhodnutie. Sudca má byť nestranný a nezávislý a práve v takýchto veciach je zložité a ťažké, aby to sudca ustál a rozhodol na základe vedomia a svojich odborných znalostí, hovorí ministerka. Spoločenský tlak vo veci vraždy je podľa Kolíkovej na sudcov v senáte obrovský.

“Práve v takýchto kauzách je dôležité, aby sudca ostal nestranný a nezávislý a ustál to v sebe. Tým ochráni nás všetkých, tým ochráni spravodlivosť. Na základe dôkazov, ktoré vnímal ako kľúčové a podstatné, ak tak rozhodol a má za to, že je nevinný, tak to treba rešpektovať,” uviedla Kolíková. Dodala, že v danej veci bude rozhodovať Najvyšší súd SR, takže nie je dôvod na momentálne spochybňovanie rozhodnutia.

Kolíková bola podľa vlastných slov úmyselne zdržanlivá vo svojich vyjadreniach v prípade vraždy novinára. Pripomenula, že ministerka spravodlivosti má oprávnenie, ak ide o právoplatné rozhodnutie, podať mimoriadny opravný prostriedok a to dovolanie. “To znamená, že potenciálne môžem mať nástroj na zvrátenie celého rozhodnutia. Aj z tohto dôvodu je náležité, aby som bola zdržanlivá,” poznamenala.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:29

Afganský veľvyslanec v Berlíne a generálny konzul v Bonne v pondelok rezignovali na funkcie pre problémy súvisiace s poskytovaním konzulárnych služieb a politický tlak zo strany nemeckej vlády.

Včera 20:28

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v pondelok oznámila, že vo vzorkách odobratých v októbri na frontovej línii v Dnepropetrovskej oblasti na Ukrajine našla stopy po slzotvornom plyne.

Včera 20:28

Švédsko v pondelok začalo posielať milióny brožúr obyvateľom s radami, ako sa pripraviť na prípadnú vojnu. Novú internetovú stránku o pripravenosti na rôzne krízy spustilo aj susedné Fínsko.

Včera 20:27

Dodávka 4000 bojových dronov nemeckej výroby, kontrolovaných umelou inteligenciou, na Ukrajinu sa už začala, oznámil v pondelok nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Včera 20:26

Skupina podporovateľov argentínskeho prezidenta Javiera Mileia cez víkend ohlásila vytvorenie “ozbrojeného krídla” v rámci jeho libertariánskej strany. Označili sa za verných pešiakov, ktorí sú odhodlaní brániť prezidentov politický program.

Včera 20:16

Ukrajina súhlasí s pravidelnými stretnutiami s ministrami poľnohospodárstva zo susedných členských krajín Európskej únie (EÚ). V pondelok po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo to uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Včera 19:10

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok varovalo pred “primeranou reakciou” v prípade, že Ukrajina odpáli Západom dodané rakety dlhého doletu na ruské územie.

Včera 18:28

Opozičné KDH ostro protestuje proti akýmkoľvek úvahám, ktoré by viedli k ohrozeniu fungovania druhého dôchodkového piliera. Uviedla to Lenka Kovár, hovorkyňa KDH.

Včera 18:27

Poľská Štátna volebná komisia (PKW) v pondelok odmietla finančnú správu najväčšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) z roku 2023, pretože v nej našla nezrovnalosti vo financovaní predvolebnej kampane. PiS tak príde o významnú časť príspevku zo štátneho rozpočtu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke breh vodnej nádrže Sigord v Kokošovciach

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali