Politici reagujú na rozhodnutie Ústavného súdu SR o referende. Matovič si podal prezidentku: “Zlomyseľnosť; pľuvanec ľuďom; jej majestát nimi pohŕda. Ak by podpisy zbierala jej progresívna skupina, ani by ju nenapadlo podať podnet”

❚❚

Bratislava 7. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/SITA/Foto:TASR-František Iván, Martin Baumann, Henrich Mišovič, SITA-Martin Medňanský, TASR-Dano Veselský, Jaroslav Novák, Michaela Kolimárová, SITA-Branislav Bibel, TASR-Miroslava Mlynárová, Facebook, SITA-Jana Birošová, Alexandra Čunderlíková)

 

Slovenskí politici a politické strany reagujú na stanovisko Ústavného súdu SR, ktorý rozhodol, že referendová otázka súvisiaca s predčasnými voľbami nie je v súlade s Ústavou SR. Igor Matovič mimoriadne ostro odsúdil konanie prezidentky, ktorá stála za podnetom na Ústavný súd v otázke referenda

Igor Matovič
Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO)

Líder koaličného hnutia OĽANO a minister financií Igor Matovič odsúdil konanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej ohľadom navrhovaného referenda o predčasných voľbách. Na sociálnej sieti uviedol, že okradla ľudí o právo vyjadriť sa. Hlava štátu sa pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, ktorý ju v stredu označil za protiústavnú

.

“Nie som za predčasné voľby, ale som hlboko presvedčený, že voliči opozície majú právo na konanie referenda o tejto otázke, bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie,” skonštatoval Matovič.

Líder OĽANO označil Čaputovej konanie za “zlomyseľné”.

.

“Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej progresívna skupinka, ani by ju len nenapadlo dávať možnosť Ústavnému súdu referendum zablokovať. Tvrdila by, že predsa ľudia majú právo vyjadriť svoj názor a ona má právo vyhlásiť referendum aj bez posúdenia Ústavným súdom,” myslí si Matovič.

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585.000 ľudí. Otázkou referenda malo byť:

„Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“

 

Reakcia SaS na rozhodnutie Ústavného súdu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR. Boli sme však pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné a podľa neho aj v parlamente hlasovať.

.

 

Slovenská národná strana rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu, no napriek tomu je presvedčená, že Ústavný súd rozhodol v rozpore s ústavnými zvyklosťami a Ústavou Slovenskej republiky

Ak môžu volebné obdobie skracovať poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, čo v histórii Slovenskej republiky urobili trikrát, nie je najmenší dôvod pochybovať o tom, že skrátiť volebné obdobie môžu skrátiť aj občania Slovenskej republiky hlasovaním v referende.

Dnešným rozhodnutím Ústavný súd povýšil práva poslancov nad práva občanov Slovenskej republiky. Je zrejmé, že týmto rozhodnutím Ústavný súd vyšiel v ústrety prezidentke Slovenskej republiky. Od dnešného dňa je prezidentka Slovenskej republiky plne zodpovedná za vývoj Slovenskej republiky a za vládnutie tejto vlády. Nič neospravedlní a nevyviní prezidentku Čaputovú za konanie Matoviča, Sulíka, Kollára a Remišovej. Je nám ľúto, že došlo k pošliapaniu občianskych práv a želania takmer 600 000 občanov Slovenskej republiky.

Peter Pellegrini: ÚS zlyhal v procese budovania právneho a demokratického štátu

Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) označila dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR) o referende k predčasným parlamentným voľbám za čierny deň slovenskej demokracie. Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) verdikt súdu rešpektuje. Predstavitelia petičného výboru, ktorí odovzdali 600-tisíc podpisov ľudí za konanie referenda, sú z tohto verdiktu rozčarovaní, prekvapení a považujú ho za neprijateľné. Vyplýva to z ich odpovedí. Predseda ÚS SR Ivan Fiačan dnes verejnosť informoval, že predmet referenda nie je v súlade s ústavou a nemôže sa preto konať.

Peter Pellegrini
Na snímke predseda mimoparlamentnej strany HLAS – SD Peter Pellegrini

„Rozhodnutie Ústavného súdu SR o referende je tvrdou fackou ľuďom, ktorým tak bola popretá možnosť naplniť jedno z ich základných demokratických práv. Ústavný súd odkázal ľuďom na Slovensku, že moc nezávisí od vôle ľudí a vláda si môže počas svojho mandátu dovoliť čokoľvek. Nikto nemá silu a právomoc, aby mohol ju mohol zastaviť,” priblížila strana Hlas-SD v stanovisku, ktoré zaslala jej hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

.

Tento verdikt považuje strana za nemorálny, ktorý v sebe nesie nebezpečný precedens do budúcnosti. Vládnu koalíciu vyzvali, aby v parlamente podporili taký návrh ústavného zákona, ktorý umožní ľuďom prostredníctvom referenda skrátiť volebné obdobie parlamentu. Strana dodala, že pripraví návrh na medzinárodné inštitúcie, aby posúdili dnešné rozhodnutie Ústavného súdu.

„Skutočnosť, že Ústavný súd SR berie občanom právo na vyjadrenie svojho názoru vnímame veľmi negatívne. Zároveň to otvára množstvo ďalších otázok, ktoré bude treba následne vyriešiť,” priblížil predseda petičného výboru Ervín Erdélyi. V najbližšej dobe sa podľa neho plánujú podrobne oboznámiť s verdiktom súdu a následne zvážia ďalšie kroky.

 

Nezaradený poslanec parlamentu a bývalý člen vládnej koalície Miroslav Kollár rozumie rozhodnutiu US SR

Nezaradený poslanec parlamentu a bývalý člen vládnej koalície Miroslav Kollár rozumie rozhodnutiu US SR tak, ze referendom nie je mozne meniť dlzku volebneho obdobia.

Miroslav Kollár
Na snímke Miroslav Kollár

„A ak chceme zachovať nasu este stale mladú demokraciu, nie je ina cesta, ako respektovať zakladne demokratické institúcie a ich rozhodnutia,” napísal Kollár vo svojom profile na sociálnej sieti.

Prezidentke Zuzane Čaputovej sa poďakoval za to, ze vytvorila priestor na rozhodovanie Ustavného sudu SR a súdu za samotné rozhodnutie.

Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že 600-tisíc ľudí na Slovensku v rekordne krátkom čase „doslova nanosilo tieto podpisy na štruktúry strany Smer-SD a ďalších strán”. Otázka v referende podľa neho nie je vymyslená a takéto referendum sa už konalo. Rozhodnutie ústavného súdu berú podľa Fica na vedomie, ale nesúhlasia s ním. Momentálne podľa jeho slov zvažujú podanie na medzinárodné inštitúcie. Plánujú aj ďalšiu petičnú akciu.

 

Súčasná vláda podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milana Majerského výrazne stratila dôveru občanov

Súčasná vláda podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milana Majerského výrazne stratila dôveru občanov, čoho dôsledkom je posilnenie aktivít a mobilizácia voličov a sympatizantov najmä strán Hlas-SD a Smer-SD v otázke referenda.

predseda KDH Milan Majerský
Na snímke predseda KDH Milan Majerský

„V KDH si ctíme inštitút referenda, ale zastávame názor, že vláda sa má meniť voľbami. Inou možnosťou je rozhodnutie o predčasných voľbách volenými zástupcami v NR SR, ale ako je vidieť, 90 hlasov za predčasné voľby sa dnes v parlamente nenájde,” dodal Majerský.

.

Jeho stanovisko poskytla hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

 

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) rozhodnutie ústavného súdu rešpektuje

„Napriek tomu sme presvedčení, že občania majú plné právo priamo rozhodovať o vážnych spoločenských otázkach. Toto občianske právo sme vždy obhajovali a bojovať zaň budeme aj v budúcnosti,” uviedol pre agentúru SITA Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO.

 

Vincent Bujňák: Rozhodnutie nemusí byť bodkou, ale akousi čiarkou v ústavnom vývoji
Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR nemusí byť bodkou, ale môže byť akousi čiarkou v ústavnom vývoji. Pre TASR to uviedol ústavný právnik z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Vincent Bujňák.

Poznamenal, že v každom členskom štáte Rady Európy sa rozhodnutia ÚS rešpektujú a ani Slovensko nemá byť výnimkou.

.

“Je faktom, že nejde o prvé rozhodnutie ÚS o protiústavnosti referendovej otázky. Ešte v roku 2014 ÚS nepripustil jednu z otázok, ktorú žiadalo vyhlásiť 400.000 občanov na podklade petície Aliancie za ľudí,” povedal.

Ako priblížil, protiústavnosť takéhoto referenda o rozpustení celoštátneho parlamentu konštatoval v roku 1993 maďarský ÚS a jeho rozhodnutie sa rešpektovalo.

“Takže ani z tohto komparatívneho hľadiska to nie je niečo neslýchané,” povedal ústavný právnik.

“Rozhodnutie ÚS nemusí byť bodkou v ďalšom vývoji. Tesne pred rozhodnutím totiž zazneli vyjadrenia naprieč politickým spektrom v koalícii aj opozícii, a podľa nich by mala takáto možnosť v ústavnom systéme existovať. V celej Rade Európy sú dva štáty, ktorých ústavy pripúšťajú možnosť rozpustenia celoštátneho parlamentu z iniciatívy časti občanov, sú to Lichtenštajnsko a Lotyšsko,” priblížil.

Doplnil, že keď chceli túto možnosť zaviesť v Lotyšsku, v roku 2009 zmenili svoju ústavu a rovnaký postup je k dispozícii aj na Slovensku.

“Môžeme sa inšpirovať tým, čo prijali v Lotyšsku, pokiaľ by si Národná rada SR myslela, že je to správne. Keď sa na to pozrieme z komparatívneho hľadiska, na fakty, tak len dva štáty zo všetkých štátov Rady Európy umožňujú niečo také a skôr je to kuriozita ako pravidlo,” uviedol Bujňák.

.

Vysvetlil, že pre prezidentku Zuzanu Čaputovú to znamená, že dodržala ústavu, pretože ÚS povedal, že takéto referendum je protiústavné. Zároveň pripomenul, že prezident je povinný dodržiavať ústavu.

“V ústave je napísané, že jej úmyselné porušenie je dôvodom na obžalobu prezidenta, ktorú podáva Národná rada SR a o ktorej rozhoduje ÚS. Prezidentka má úradne potvrdené pečiatkou ÚS, že dodržala ústavu. A že pokiaľ by vyhlásila takéto referendum, tak v tom prípade by porušila ústavu, pretože takéto referendum je zjavne protiústavné,” povedal Bujňák.

Dodal, že o tom, či takéto referendum je v súlade s ústavou alebo nie, je jediný oprávnený rozhodnúť ÚS, ktorý tak urobil.

Otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou. Po neverejnom zasadnutí pléna ÚS SR o tom v stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Prezidentka sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585.000 ľudí.

Za ľudí rešpektuje rozhodnutie Ústavný súd, Juraj Šeliga sa s ním stotožňuje

Strana Za ľudí rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o tom, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR nie je v súlade s ústavou. Podpredseda strany Juraj Šeliga to vníma tak, že ÚS svojím rozhodnutím definitívne odpovedal na dlhodobú otázku. So samotným rozhodnutím sa podľa vlastných slov stotožňuje. Líderka strany Za ľudí Veronika Remišová už avizovala, že aj keby ÚS rozhodol inak, na referende by sa nezúčastnila, keďže ho považuje za nástroj “pokryteckej politiky Roberta Fica a Petra Pellegriniho”

Veronika Remišová
Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová

“Z občianskeho, spoločenského, politického a právnického hľadiska bude odôvodnenie rozhodnutia mimoriadne zaujímavé. ÚS nám zároveň dal definitívne odpoveď na otázku, ktorá sa tiahla našimi politickými dejinami roky,” uviedol Šeliga.

Pripomenul, že pri každom pláne na referendum o skrátení volebného obdobia sa otvárala debata o jeho ústavnosti. Teraz podľa neho ÚS povedal, že takéto referendum nie je prípustné.

.
Juraj Šeliga
Na snímke Juraj Šeliga

“Pretože, okrem iného, Ústava stanovuje, že volebné obdobie je štvorročné. Legitimita mandátu získaného v riadnych voľbách by nemala byť narušená zmenou politických nálad v spoločnosti,” ozrejmil s tým, že takýmto rozhodnutím sme sa vyhli potenciálnym desiatkam referend, ktoré sú “nielen drahé, ale v prípade skrátenia volebného obdobia môžu významne znížiť legitimitu a kontinuitu politík jednotlivých vlád”.

Šeliga zároveň avizoval, že nepodporí ani prípadnú novelu ústavy, o ktorej už hovorila opozícia. Podľa jeho slov by to znamenalo, že opozícia by nerobila nič iné, iba referendá o predčasných voľbách.

“Bola by to nesystémová a populistická novela ústavy,” uzavrel.

 

Kolíková: Rozhodnutie Ústavného súdu SR treba rešpektovať

 Rozhodnutie Ústavného súdu SR je namieste rešpektovať. Povedala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v reakcií na dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR), že predmet referenda o predčasných voľbách do Národnej rady SR (NR SR) nie je v súlade s Ústavou SR. Zároveň šéfka rezortu spravodlivosti odsúdila, ak politici, ktorým sa nepáči rozhodnutie Ústavného súdu SR, ľudí vyzývajú k nepokojom a k nerešpektovaniu rozhodnutia Ústavného súdu SR. V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti SR.

Mária Kolíková (Za ľudí)
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí)

„Myslím si, že je dobré, že poznáme rozhodnutie Ústavného súdu SR k otázke predčasných volieb. Niekto sa teší z výsledku, niekto môže byť z neho sklamaný,“ pokračovala ministerka.

Vysvetlila, že ak sa nezmení právna úprava, či už na úrovni ústavy alebo potom aj zákona, tak nie je namieste, aby sme zbierali podpisy pod referendum k predčasným voľbám.

.

„Ak sa nám nepáči toto rozhodnutie a tento stav, je potrebné k tomu vyvolať zmenu právnej úpravy. Ak by sme naozaj chceli upraviť predčasné voľby cestou referenda v ústave, treba k tomu vážnu debatu, za akých podmienok je to namieste, rešpektujúc aj rozhodnutie ústavného súdu. To znamená, že je určite potrebné si počkať aj na písomné vyhotovenie rozhodnutia a riadne sa oboznámiť s celým odôvodnením. Lebo práve to pre nás môže byť cesta, ako k tomu dospieť,“ uzavrela.

 

Stanovisko REPUBLIKY k zamietnutiu referenda Ústavným súdom 

Rozhodnutie ústavného súdu o zamietnutí referenda je obrovskou ranou pre demokraciu na Slovensku. Ústavný súd v podstate rozhodol, že právo neschopných politikov na 4 ročný plat je nadradené právu občanov týchto politikov vymeniť

Milan Uhrík
Na snímke europoslanec Milan Uhrík

Je to pľuvanec do očí všetkým 580-tisíc ľuďom, ktorí s nádejou na ukončenie tejto vlády podpísali petičné hárky za referendum.

Ústavný súd tak občanov sklamal už po druhýkrát, po tom, čo v marci rozhodol, že nekonečné predlžovanie núdzového stavu je vraj v poriadku.

Chápeme, že rozhodnutie ústavných sudcov mohlo byť ovplyvnené zastrašovaním vládnej moci. Vláda už raz ústavnému súdu pri odoberaní kompetencie posudzovať ústavné zákony naznačila, že ak jej bude robiť napriek, tak je schopná tento súd aj zrušiť.

To však nie je žiadnym ospravedlnením.

.

Najvyšie postavení sudcovia by mali byť za kažých okolností strážcami zákonnosti a spravodlivosti. Mali by ísť príkladom v boji proti bezpráviu.

Žiaľ, dnes sa deje opak a výsledkom je, že Slovensko nebolo ešte nikdy tak bezprávnym štátom, ako je v súčasnosti.

Obávame sa, že toto rozhodnutie, ktoré je proti demokracii a vôli ľudu ešte viac vystupňuje napätie v spoločnosti a hnev občanov.

Hnutie REPUBLIKA sa nestotožňuje s týmto rozhodnutím Ústavného súdu a budeme intenzívne hľadať a presadzovať sfunkčnenie referenda na Slovensku tak, aby táto vláda chaosu a tyranie čím skôr skončila.

Hnutie Sme rodina rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR

Koaličné hnutie Sme rodina rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o navrhovanom referende. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie hnutia. ÚS SR v stredu rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s Ústavou SR

Boris Kollár
Predseda parlamentu Boris Kollár

“Ak by to bolo na rozhodnutí Sme rodina, referendum by sa uskutočnilo a rešpektovali by sme jeho výsledok, ale zároveň rešpektujeme aj rozhodnutie Ústavného súdu,” skonštatovalo hnutie.

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585.000 ľudí. Otázkou referenda malo byť:

.

„Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?”.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende.

 

Premiér je rád, že sa vyriešila otázka ústavnosti pri referende

Premiér Eduard Heger (OĽANO) je rád, že sa vyriešila otázka ústavnosti referendovej otázky o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR. Na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR reagoval s tým, že ho rešpektuje. Ambíciu opozície o zmenu Ústavy SR označil za znak strachu z očisty Slovenska.

16. rokovanie vlády SR
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OľaNO)

“Ako zástanca právneho štátu rozhodnutie ÚS rešpektujem. Som rád, že sa táto otázka vyriešila a Slovensko má aj v tejto téme jasné pravidlá,” uviedol premiér.

Ambície opozície o zmenu ústavy podľa neho ukazujú, že sa nevie zmieriť s výsledkom parlamentných volieb.

“Je to znak ich stupňujúceho sa strachu z očisty Slovenska, čo ich ženie k tomu, že za každú cenu sa chcú vrátiť k moci,” dodal.

.

Otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou. Po neverejnom zasadnutí pléna ÚS SR o tom v stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. Prezidentka Zuzana Čaputová sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo viac ako 585.000 ľudí.

Kubina: Existovala nemalá šanca, že referendum o predčasných voľbách môže byť protiústavné

Popol na hlavu by si mali sypať tí, ktorí si museli byť vedomí rizika, že referendum o predčasných voľbách môže byť protiústavné. Myslí si to advokát a právny zástupca prezidentky pred Ústavným súdom SR (ÚS SR) Peter Kubina

odborník na ústavné právo Peter Kubina
Na snímke odborník na ústavné právo Peter Kubina

Reagoval tak na rozhodnutie Ústavného súdu SR, že predmet referenda o predčasných voľbách do Národnej rady SR nie je v súlade s Ústavou SR. Kubina zdôraznil, že na možný nesúlad predmetu referenda s Ústavou SR upozorňovalo veľa odborníkov. Podľa Kubina organizovaním referenda vyvolávali v ľudoch falošné nádeje, aj keď existovala nemalá šanca, že bude protiústavné.

Advokát Kubina pripomenul, že prezidentka SR Zuzana Čaputová nežiadala Ústavný súd SR, aby rozhodol tak, ako dnes rozhodol.

„Prezidentka v súlade so zákonom upravujúcim konanie pred ústavným súdom označila tie otázky, v ktorých mala pochybnosti. Návrh znel, že ústavný súd nech to posúdi a nech povie buď, že to je v súlade s ústavou alebo nie je,“ pokračoval.

.

Myslí, že tí, ktorí chceli referendum o predčasných voľbách, budú teraz útočiť na ÚS SR a prezidentku.

„Je to niečo podobné, ako keby sa hralo finále majstrovstiev sveta vo futbale a rozhodol by gól, ktorý padol rukou. Rozhodca to nevidel, ale niektorý z hráčov to videl, tak mu to povedal. Rozhodca si dal na základe toho prehrať videozáznam a zistil, že gól padol rukou a teda neplatí. Tak teraz, kto je za to vinný. Ten rozhodca, ktorý v podstate naplnil pravidlá? Ten hráč, ktorý upozornil na to, že sa nehralo podľa pravidiel? Alebo ten, kto dal gól rukou?,“ vysvetlil Kubina.

 

Zmarené referendum: Róbert Švec vyzýva na občiansky odpor a generálny štrajk!

Slovenky a Slováci. Vzhľadom k tomu, že Zuzana Čaputová a sudcovia Ústavného súdu SR zmarili konanie referenda o predčasných voľbách a tým hrubým spôsobom pošliapali demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd, vyzývam opozičných poslancov v NR SR, aby vyhlásili, v súlade s článkom 32 Ústavy SR, občiansky odpor tak, ako sme to urobili my už 20. októbra 2020, a nerešpektovali nariadenia covidových zločincov!

Robert Švec Slovenské hnutie obrody
Na snímke predseda Slovenského Hnutia Obrody Róbert Švec

Zároveň vyzývam odborárov, aby vyhlásili časovo neohraničený generálny štrajk a tak prispeli k ochromeniu súčasného darebáckeho režimu a následnému pádu covidových zločincov okolo Čaputovej a Matoviča.

Dámy a páni, opozičné poslankyne, opoziční poslanci, odborárky, odborári! Už nie je čas sa hrať na spoločensky a politicky korektných až chrumkavých, rozhoduje sa o prežití nášho národa a štátu.

Ak vám záleží na Slovensku a našich občanoch, na budúcnosti nášho národného spoločenstva, rozšírite rady nás, ktorí už vyše roka bojujeme s vládnymi darebákmi a vyhlásite občiansky odpor a generálny štrajk!

 

Kamil Baraník: Podnet prezidentky vyjasnil otázku ústavnosti navrhovaného referenda

Tým, že sa prezidentka SR Zuzana Čaputová obrátila na ústavný súd so žiadosťou o preskúmanie súladu referendovej otázky o skrátení volebného obdobia s ústavou, sa ústavnosť tejto otázky definitívne vyjasnila. Konštatuje to ústavný právnik Kamil Baraník

“Sme o poznanie ďalej,” potvrdzuje.

Dúfa, že verdikt ÚS by mohol naštartovať ďalšiu diskusiu, prípadne i snahy o komplexné premyslenie referenda v našom ústavnom systéme.

“Je ale potrebné dodať, že by to nemala byť diskusia o zmene ústavy výlučne v kontexte aktuálne posudzovanej referendovej otázky,” upozorňuje.

Debata by sa podľa neho mala týkať celkového inštitútu referenda v našom právnom systéme a spôsobov jeho využitia.

“Referendum bolo v našich podmienkach využívané len veľmi striedmo. Dôvodom preto sú pomerne ťažko dosiahnuteľné väčšiny účasti, ako aj doteraz pomerne rozporuplná judikatúra ÚS. Navyše referendum bolo u nás skôr využívané ako nástroj dosiahnutia politickej moci, ktorú konkrétni politici neboli schopní realizovať v parlamente,” pripomína Baraník.

“Toto je však pomýlené chápanie. Referendum by malo smerovať k spolurozhodovaniu občanov o dôležitých otázkach verejného záujmu, nie k snahe o opätovné získanie politickej moci,” zdôrazňuje ústavný právnik.

.

 

 

Vyjadrenie Vladimíry Marcinkovej k rozhodnutiu Ústavného súdu o referende

Rozhodnutie Ústavného súdu treba rešpektovať. Polemiku o tom, či bolo možné považovať referendovú otázku o predčasných voľbách na Slovensku za ústavne korektnú vnímam ako oprávnenú

Vladimíra Marcinková NRSR
Na snímke poslankyňa NR SR a súčasne predsedníčka Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre európske záležitostiVladimíra Marcinková

Názory na ústavnosť predčasných volieb vyvolaných inak, než na základe priamo ústavou predpokladaných dôvodov, predstavujú rozkol zužujúci ústavné právo na Slovensku už roky. Som preto presvedčená, že pani prezidentka nemala inú možnosť, než ako jediný ústavou oprávnený subjekt obrátiť sa na Ústavný súd Slovenskej republiky a iniciovať konanie, na ktorého konci možno nájsť odpovede na roky pokladané otázky spojené so základným fungovaním zastupiteľskej demokracie na Slovensku.

Pani prezidentka konala zodpovedne. S nevyhnutným rešpektom k Ústave Slovenskej republiky a právnemu štátu. Štátu, v ktorom ma právo jednu podobu pre všetkých, bez ohľadu na to či nám to práve vyhovuje alebo nie.

 

Vôľu občanov vyjadrenú 600 tisíc podpismi, napriek rozhodnutiu Ústavného súdu, treba brať vážne

Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej len ÚS SR) dnes rozhodol o tom, že navrhovaná referendová otázka ohľadom skrátenia VIII. volebného obdobia Národnej rady (NR) SR, ktorej zber podpisov začal 5. februára, nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky

Robert Fico
Na snímke predseda SMER-SD Robert Fico

Robert Fico sa na dnešnej tlačovej besede k tomuto rozhodnutia jasne vyjadril: „600 tisíc ľudí na Slovensku v rekordne krátkom čase nanosilo podpisy na štruktúry strany SMER – SD alebo na štruktúry iných strán, ktorí touto petičnou akciou prejavili záujem, aby sa konalo referendum. Je to otázka, ktorá tu už bola dvakrát, dvakrát bolo referendum o skrátení volebného obdobia, nikto nenamietal ústavnosť takéhoto referenda. Nám nezostáva nič iné, len skonštatovať, že berieme rozhodnutie Ústavného súdu na vedomie, ale vôbec s ním nesúhlasíme. Čo ma mrzí, to je forma odôvodnenia tohto rozhodnutia. To, čo predviedol predseda Ústavného súdu a pani spravodajkyňa, hovorím o formálnej stránke, vôbec nedáva vážnosť a váhu tomuto rozhodnutiu. Plne zodpovedná za tento stav je prezidentka Slovenskej republiky, ktorá chcela pomôcť tejto vládnej koalícii. Zodpovedná je aj preto, lebo nepostavila Ústavnému súdu otázku – prosím posúďte ústavnosť predmetu referenda. Podala na Ústavný súd traktát, ktorý napísal partner špeciálneho prokurátora pána Lipšica, v ktorom jasne Ústavnému súdu oznamovala, že nesúhlasí s referendom a že neverí, že suverénom v tomto štáte je ľud.“

Fico uviedol, že zvažuje podania na medzinárodné inštitúcie, avšak tieto rozhodnutia budú skôr konzultatívne a prídu v ročných intervaloch. Ďalej bude SMER – SD zvažovať aj krok zakotviť v ústave, aby referendum bolo možné. Tá ale hovorí, že výsledok referenda sa zverejňuje v Zbierke zákonov a teda má silu ústavného zákona.

Predseda strany SMER – SD ďalej povedal, že nebudú vyháňať ľudí do ulíc, no zaručil sa, že pokiaľ budú nespokojní ľudia robiť protestné akcie, nebude ich kritizovať ani oponovať voči nikomu, kto zákonne bude preukazovať nesúhlas so súčasným stavom.

„Našim cieľom je odpovedať na otázku, čo s vôľou 600 tisíc ľudí, ktorí podpísali petičné hárky a ktorí dohromady predstavujú vôľu takmer 2 milióny ľudí, ktorí chceli zmenu v tomto štáte. Budeme musieť prísť opätovne s myšlienkou petičnej akcie, ktorá bude spĺňať náležitosti Ústavy Slovenskej republiky. My máme túto povinnosť voči ľuďom,“ uzavrel Robert Fico.

 

ĽSNS rešpektuje rozhodnutie ÚS, no považuje ho za politicky motivované a účelové

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR vo veci konania referenda o skrátení volebného obdobia. Zároveň ho však považuje za politicky motivované a účelové. Stanovisko TASR poskytol poslanec Národnej rady SR Martin Beluský

Na snímke podpredseda ĽSNS Martin Beluský

“V každej demokratickej spoločnosti je samozrejmé, že zdrojom všetkej moci v štáte sú výlučne občania Slovenskej republiky. Preto majú plné právo kedykoľvek odvolať vládu, ktorá sa spreneverila vôli a záujmom občanov. Ústavný súd SR toto právo dnes spochybnil,” skonštatoval Beluský.

Poukázal, že ÚS tak urobil napriek tomu, že referendum o predčasných voľbách požadovalo viac ako 585.000 občanov.

.

Za veľmi nevhodné považuje ĽSNS aj načasovanie vyhlásenia rozhodnutia práve deň po tom, ako sa občania SR postavili proti rozhodnutiu vlády zablokovať niektoré hraničné priechody.

“Občania tým vláde aj ostatným inštitúciám pripomenuli, pre koho dobro a v koho záujme musia pracovať. Ústavný súd dnes svojim vyhlásením tento odkaz občanov pošliapal,” myslí si poslanec.

 

Konfederácia odborových zväzov SR: Rozhodnutie Ústavného súdu je pre nás veľkým sklamaním

Rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej obrátiť sa s otázkou navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia na Ústavný súd (ÚS) SR a jeho následné rozhodnutie sú pre Konfederáciu odborových zväzov (KOZ) SR veľkým sklamaním. TASR o tom informovala hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová.

“V  referende za skrátenie volebného obdobia videli zamestnanci možnosť, ako aj touto formou vyjadriť svoj nesúhlas s likvidáciou odborov a sociálneho dialógu na Slovensku zo strany vlády a parlamentu,” zdôvodnili odborári v stanovisku.

KOZ SR tvrdí, že vždy deklarovala veľmi seriózny záujem o spoluprácu s vládou a napĺňanie sociálnej politiky, ktorá garantuje udržanie dosiahnutých štandardov vo všetkých oblastiach života a vyvážený sociálny dialóg.

“Dôležitosť rovnocenného postavenia sociálnych partnerov, ako aj význam sociálneho dialógu je totiž základom pre zachovanie spoločenskej, ekonomickej a sociálnej stability vrátane sociálneho zmieru, ktorý je rozhodnutím o neústavnosti požadovaného referenda vážne ohrozený,” uviedli.

Referendum za skrátenie volebného obdobia považuje KOZ SR za jedinú možnosť, ako pred konaním vlády SR ochrániť právne, ekonomické a sociálne istoty zamestnancov. V najbližšom období preto orgány konfederácie rozhodnú o tom, aké kroky odbory v súvislosti s výrokom Ústavného súdu SR o neústavnosti referenda podniknú.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

17:07

Európske banky sa dlhodobo snažia zmierniť príjmové rozdiely medzi nimi a americkou konkurenciou. Po víťazstve republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách sa ich pozícia podľa všetkého opäť zhorší, keďže trhy predpokladajú, že s druhou Trumpovou vládou príde aj ďalšia éra finančnej deregulácie. Informovala o tom agentúra Reuters.

17:02

Hlavnou témou piatkového neformálneho summitu Európskej únie v Budapešti bola európska konkurencieschopnosť. Po rokovaní 27 lídrov Únie to vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová
16:56

Finančná správa (FS) informovala, že vynakladá maximálne úsilie na zvládnutie situácie na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod. Počet kamiónov čakajúcich na vybavenie na hranici s Ukrajinou je zvýšený z viacerých dôvodov. FS pritom vyzýva dopravcov, aby pred príchodom na hraničný priechod Vyšné Nemecké mali k dispozícii všetky sprievodné doklady.

16:41

Desať dní od ničivých povodní v Španielsku je v najviac zasiahnutom regióne Valencia ešte stále nezvestných 78 osôb, uviedla v piatok na platforme X regionálna vláda.

16:19

Európsky parlament (EP) cez uplynulý týždeň ukončil väčšinu vypočúvaní dezignovaných eurokomisárov. Z 26 navrhnutých mien poslanci rôznych pracovných výborov vypočuli 20 nominantov a väčšina z nich má istotu potvrdenia vo funkcii, na dodatočné otázky však musel odpovedať Olivér Várhelyi, vymenovaný Maďarskom.

16:18

Nemecká polícia zadržala v spolkovej krajine Durínsko jedného z najhľadanejších ľavicových extrémistov Johanna Guntermanna, po ktorom pátrala niekoľko rokov. Podľa Spolkového kriminálneho úradu (BKA) je dôvodne podozrivý, že ako člen zločineckej organizácie sa zúčastnil na niekoľkých politicky motivovaných fyzických útokoch, ktorých obete utrpeli vážne zranenia.

16:18

Český premiér Petr Fiala odsúdil útoky na fanúšikov izraelského futbalového klubu Maccabi Tel Aviv, ku ktorým došlo vo štvrtok v Amsterdame po zápase s klubom Ajax Amsterdam. Fiala na sociálnej sieti X napísal, že šíreniu antisemitizmu sa nemožno len prizerať.

16:16

Slovenský premiér Robert Fico a predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyzvali vo štvrtok na večeri lídrov Európskej únie v Budapešti na zmenu európskej stratégie vo vzťahu k Ukrajine. Podľa predstaviteľov ostatných členských krajín súčasná stratégia funguje, uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený predstaviteľ EÚ.

Orbán Fico
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) víta slovenského premiéra Roberta Fica
16:14

Titul Jablko roka získala tento rok odroda Fengapi z produkcie spoločnosti Dunaj Fruit, ktorú v obchodoch možno nájsť pod názvom Tessa. Ovocinárska sezóna bola tento rok mimoriadne priaznivá a členovia Ovocinárskej únie (OÚ) SR vypestovali viac než 40.000 ton kvalitných jabĺk. OÚ SR o tom informovala v piatok.

16:14

Nezamestnanosť v Poľsku zostala aj v októbri na päťpercentnej úrovni. Uviedlo to v piatok poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky. Informovala o tom agentúra PAP. Ak informáciu ministerstva potvrdia koncom novembra štatistici, miera nezamestnanosti v Poľsku sa tak na nezmenenej úrovni udrží štvrtý mesiac v rade.

16:13

Taiwanský výrobca polovodičov Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) oznámil firmám v Číne, že od pondelka 11. novembra pozastavuje výrobu svojich najpokročilejších čipov umelej inteligencie AI. Uviedol to v piatok renomovaný denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na troch ľudí oboznámených s touto záležitosťou.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Ponitrianske múzeum v Nitre v týchto dňoch sprístupnilo výstavu venovanú sovám

Autor: FOTO TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali