V Českej republike na južnej Morave došlo koncom septembra k ochoreniu dieťaťa na tetanus, ktorý sa prejavuje kŕčmi a môže skončiť aj smrťou. Trojročného chlapčeka museli hospitalizovať v nemocnici. Nebol očkovaný.
Matka nedala syna zaočkovať, pretože podľa jej slov, preventívne očkovanie u nej samotnej spustilo sklerózu multiplex. Chlapec ochorel po zranení nosa, v ktorom sa mu zasekla skorodovaná gombíková batéria. Tá mu poškodila sliznicu.
Polícia vstupuje do diskusie
Na uvedené ochorenie u našich susedov reagovala dnes na sociálnej sieti polícia, ktorý týmto vstúpila do diskusie o očkovaní.
“Trestný zákon pozná trestný čin šírenia nákazlivej ľudskej choroby. Dopustí sa ho ten, kto úmyselne alebo z nedbanlivosti spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia, alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby,” upozorňuje policajný zbor.
Takéhoto trestného činu sa môže dopustiť dokonca aj rodič, ak by naplnil túto skutkovú podstatu trestného činu v súvislosti s nezaočkovaním dieťaťa. “V takom prípade môže a dokonca je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní rodiča stíhať,” uvádza sa v príspevku.
Pod touto výstrahou sa začala pomerne ostrá debata diskutujúcich. Jedna skupina s políciou súhlasí, iní sa pýtajú, čo v prípade, že očkovanie spôsobí ujmu na zdraví dieťaťa.
“A keď ako zákonný zástupca maloletého rozhodnem o očkovaní a dieťa bude poškodené, tak to trestný čin zanedbania starostlivosti nie je? Lekár by mal podpisovať papier a niesť zodpovednosť za akékoľvek následky teda, keď schváli, že maloletý je v takom zdravotnom stave, že je ho možno očkovať,” myslí si jeden z diskutérov.
Ďalší s určitou dávku sarkazmu dodáva: “Takže to platí aj pre chrípku, kiahne a všetky škôlkárske choroby, kde jedno dieťa nakazí celu škôlku? Tak to by bol každý mesiac jeden rodič obvinený.”
Petícia občanov
Nedávno sa na Slovensku rozbehla petícia občanov určená vláde, parlamentu a Ministerstvu zdravotníctva, v ktorej občania vyjadrujú nesúhlas s návrhom zákona, ktorým sa mení zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, podľa ktorého smú byť do predškolských zariadení prijaté len zaočkované deti.
Petičný výbor pozostávajúci z rodičov vyzval verejnosť, aby svojím podpisom petíciu podporila, a pomohla tak upozorniť poslancov ešte pred schválením zákona, že ide o diskriminačné a nefunkčné opatrenie zo strany štátu (viac v článku).
Iniciátori petície upozorňujú, že ministerstvo zdravotníctva SR v návrhu zákona odopiera neočkovaným deťom vstup do materských škôl, čím chce zabrániť možnému šíreniu nákazy. Konkrétne údaje však môžu dosvedčiť, že neočkované deti sa, naopak, vôbec nemusia podieľať na epidémiách.
Z vyjadrenia ÚVZ SR sa dozvedajú, že v rámci epidémie osýpok, ktorá prepukla v okrese Michalovce v roku 2018, z celkom zaznamenaných 438 prípadov sa nevyskytlo ani jediné dieťa neočkované pre odmietnutie. “Ak túto skupinu detí teraz MZ SR označuje za takú rizikovú, je to nepravdivé a zavádzajúce. Nezverejnili sa žiadne podklady či analýzy, ktoré slúžili ako podklad pre takúto úpravu zákona, rovnako neboli poskytnuté ani na písomnú žiadosť viacerých rodičov. Otázka, kedy boli predškolské zariadenia a neočkované deti v nich ohniskom významnejšej nákazy, tak zostáva nezodpovedaná,” upozorňujú iniciátori.
Dodávajú formuláciu z predkladacej správy: „Neočkované deti v kolektíve môžu byť prameňom pôvodcu nákazy pre iné deti, ktoré nemôžu byť očkované pre kontraindikáciu…“ považujú rodičia za nedostatočnú na zavedenie takéhoto závažného opatrenia zo zákona. Vyznieva to tak, že prameňom pôvodcu nákazy pre iné deti môžu byť iba neočkované deti.
Podľa zverejneného Imunologického prehľadu v SR 2018 sa však zistilo, že očkovaných detí bez dostatočnej hladiny protilátok, a teda potenciálnych prenášačov, je podstatne viac než detí neočkovaných z rozhodnutia rodičov. Napríklad pri mumpse malo v skupine päť- až deväťročných detí dostatočnú hladinu protilátok len 54,8 percenta očkovaných detí. Nikde nie je podľa ich slov vysvetlené, prečo by neočkované dieťa malo byť hrozbou pre to zaočkované, ktoré sa považuje za chránené.
“V podstate ministerstvo počíta s neúčinnosťou očkovania, no obmedzuje iba časť „neimúnnych detí“,” vysvetľujú iniciátori petície.
Novela podľa iniciátorov i signatárov trestá deti za rozhodnutia ich rodičov, ktorí tak činia v najlepšej viere a záujme svojho dieťaťa.
“Najviac sa tak tento zákon dotkne rodín, v ktorých sa už vyskytlo poškodenie očkovaním (buď pri prvých dávkach vakcín alebo u súrodencov). Rodičia tak stoja pred ťažkou voľbou: riskovať možné poškodenie dieťaťa alebo (bez možnosti umiestniť dieťa v MŠ) vystaviť svoju rodinu už aj tak neraz veľmi ťažkej sociálnej a ekonomickej situácii,” upozorňujú iniciátori na záver.