Bratislava 29. júla 2019 (HSP/Foto:Screenshot video noviny.sk)
Polícia vyhostila zo Slovenska Egypťana, pretože podľa niektorých informácií ohrozuje bezpečnosť v štáte. Ako a čím sa nikdy nedozvedel. Celé konanie nakoniec obnovili, keďže polícia priznala, že urobila chybu. Chybu nakoniec opravili, no Mohamedovi opäť zamietli trvalý pobyt na Slovensku, pretože podľa nich ohrozuje bezpečnosť štátu. Informácie priniesol spravodajský portál televízie Joj noviny.sk
Z rozhodnutia Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície, jasne podľa televízie vyplýva, že v predchádzajúcom rozhodnutí uviedli chybný dôvod neudelenia trvalého pobytu. “Boli sme z toho šokovaní. Zrazu zistia, že urobili chybu a opravili ju,” povedala manželka Egypťana Mohameda Ľubomíra.
“Policajný orgán urobil chybu, kedže tam dal písmeno b namiesto písmena h. Použil nesprávny hmotnoprávny predpis,” uviedol pre televíziu Joj advokát Milan Ficek.
Bez zmeny jedného písmena by totiž, podľa právnika, polícia na súde neustála. Polícia obnovila konanie v tejto veci 2. júla, dva dni pred ukončením lehoty oprávneného pobytu Egypťana na Slovensku. Pôvodné právoplatné rozhodnutie sa ale tým zrušilo a rodina našu krajinu opustiť nemusela. No nikto ich o tom ale neinformoval a preto 3. júla opustili krajinu.
Polícia na otázky televízie nereagovala. Vo svojom najnovšom rozhodnutí ale priznáva, že zamietnutie pobytu Egypťanovi na Slovensku stojí na stanovisku SIS. “Odvolací orgán uvádza, že vzhľadom k tomu, že rozhodnutie sa opiera o utajovanú písomnosť charakteru ,, Vyhradené”, je dôvod na jeho zmenu znenia zo znenia paragrafu 48 ods. 2 písm. b) na paragraf 48 ods. 2 písm. h) zákona č. 404/2011 Z.z.,” uvádza sa v rozhodnutí.
Ale v zmysle platnej zákonne úpravy stanovisko SIS v takomto prípade nie je pre UBHCP záväzné. SIS vo svojom stanovisku tiež uvádza, že policajný útvar je oprávnený rozhodnúť, nakoľko hodnotí všetky poskytnuté vyjadrenia a zistenia aplikujúc zásadu voľného hodnotenia dôkazov. Polícia sa ale bráni tým, že musí rešpektovať stanovisko SIS. “Dôvodom na zamietnutie žiadosti bol nesúhlas spravodajskej služby podľa paragrafu 125 ods. 6,” uvádza sa v písomnom stanovisku prezídia policajného zboru.
Zo závermi SIS sa stotožnili aj poslanci z výboru na kontrolu Slovenskej informačnej služby (SIS). “Bolo to na výzvu poslancov, nás členov výboru. Pán riaditeľ nám vysvetlil tú situáciu. Veľmi tak promptne a podrobne. Myslím si, že na základe toho, čo nám povedal pán riaditeľ, že sme to aj my tak vyhodnotili, že sme sa stotožnili s jej názorom,” uviedol Radoslav Pavelka (viac v článku).
Manželia napriek všetkému aj naďalej trvajú na súdnom procese, keďže stále nevedia, čím Mohamed ohrozoval bezpečnosť na Slovensku.