Bratislava 7. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR – Martin Baumann )
Polícia pripravuje opatrenia v súvislosti s pohrebom policajného exprezidenta Milana Lučanského, ktorý bude v piatok 8. januára. Opatrenia majú údajne zabrániť zneužitiu jeho pamiatky. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal dočasný policajný prezident Peter Kovařík
Rodine zároveň vyjadril úprimnú sústrasť. Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.
„Jedna cesta je zabezpečenie pravidiel, druhá je ignorovať ich,“ povedal Kovařík.
Podľa neho by Lučanský nechcel, aby bola jeho pamiatka uctená spôsobom, ktorý nie je v súlade so zákonom. Doplnil, že on sám sa zasadzoval za to, aby sa pravidlá rešpektovali. Zdôraznil, že polícia bude na pohrebe kontrolovať negatívne testy na koronavírus.
Kovařík: Dôstojná rozlúčka s Lučanským bude len taká, pri ktorej nepošliapeme to, čo on sám chránil,
K téme sa dočasný policajný prezident vrátil aj na sociálnej sieti. Uviedol, že neustále sa zhoršujúca epidemiologická situácia na Slovensku si vyžaduje, aby všetci dodržiavali prijaté opatrenia, ktorých účelom je zníženie mobility.
“Zároveň je v týchto dňoch polícia postavená pred neľahkú úlohu. Zomrel bývalý prezident Policajného zboru generál Milan Lučanský a ako verejnosť, tak aj policajti cítia potrebu sa s ním dôstojne rozlúčiť. Existujú len dva spôsoby, ako to urobiť. Jeden je cestou porušenia zákona, druhý jeho dodržiavaním. Uvedomujeme si, že neexistuje riešenie, ktoré by uspokojilo všetkých.”
Ako uviedol, polícia bude dohliadať na to, aby nedošlo k porušovaniu opatrení a zhromažďovaním sa nedošlo k ohrozovaniu životov a zdravia.
“Porušovaniu pravidiel vedúcich k ohrozeniu života a zdravia nás všetkých sa Policajný zbor nemôže mlčky prizerať. A to aj napriek tomu, že takéto správanie môže byť s dobrým úmyslom dôstojne sa rozlúčiť s generálom Milanom Lučanským.”
Pripomenul, že aj sám Lučanský bol členom krízového štábu a osobne navrhoval, nariaďoval a koordinoval opatrenia zabezpečujúce ich dodržiavanie.
„Tí, ktorí ho osobne poznali vedia, že by nikdy nesúhlasil alebo by bol dokonca proti tomu, aby jeho meno bolo zneužívané na porušovanie práva. Preto dôstojná rozlúčka s jeho osobou v tejto komplikovanej pandemickej situácii bude len taká, pri ktorej nepošliapeme to, čo on sám chránil,“ povedal dočasný prezident Policajného zboru Peter Kovařík.
Podľa Kovaříka je najlepší spôsob ako si uctiť jeho pamiatku, neporušovať pri poslednej rozlúčke pravidlá, ktoré on sám chránil.
„Zostaňme doma a uctime si jeho pamiatku dodržiavaním pravidiel a opatrení. Mnohí z kolegov by sa radi osobne zúčastnili na poslednej rozlúčke. Avšak s prihliadnutím na kolegialitu by si mali uvedomiť, že v snahe zúčastniť sa poslednej rozlúčky, budú komplikovať situáciu ich kolegom, ktorí budú už aj tak v ťažkej situácii, a to len preto, že výkonom svojich služobných povinností chránia životy a zdravie občanov. Najlepšie, ako generálovi Milanovi Lučanskému môžeme vzdať poctu, je ísť príkladom dodržiavania pravidiel a dôstojne sa s ním rozlúčiť pred niektorou z policajných budov, kde horia sviečky na jeho pamiatku,“ dodal na záver dočasný prezident Policajného zboru.
Taraba: Po tomto vyjadrení nič vláde nebráni, aby mal generál štátny pohreb a rodina odškodnená
Ku Kovaříkej tlačovej konferencii sa na sociálnej sieti vyjadril nezaradený opozičný poslanec Tomáš Taraba.
“Policajný prezident dnes na tlačovej konferencii povedal, že generál Lučanský, ‘vždy dodržiaval pravidlá’. Ak niekto vždy dodržuje pravidlá, tak nikdy nespácha trestný čin. Toto priznanie znamená, že človek, čo vždy dodržiaval pravidlá bol väzobne stíhaný na samotke. Po tomto vyjadrení nič vláde nebráni, aby mal generál štátny pohreb a rodina odškodnená. Ak totiž zomrie pod dohľadom štátu, človek čo “vždy dodržiaval pravidlá” je to priznanie, na ktoré celé Slovensko čakalo.”