Bratislava 7. októbra 2024 (HSP/The European Conservative / Foto: Pixabay)
Európsky súdny dvor (European Court of Justice- ECJ) vyniesol rozhodnutie, v rámci ktorého povoľuje polícii získať počas vyšetrovania prístup k údajom z mobilných telefónov aj v súvislosti s menej závažnými trestnými činmi. Redaktor Zoltán Kottász pre The European Conservative upozorňuje : „Podobné verdikty len posilňujú domnienku, že EÚ zasahuje do sféry ľudských práv“
Európsky súdny dvor vyniesol dôležitý verdikt : polícia môže získať prístup k diskrétnym údajom z mobilných telefónov aj v súvislosti s menej závažnými trestnými činmi.
V rozhodnutí, ktoré bolo zverejnené v piatok 4. októbra, sa uvádza, že hoci prístup polície k osobným údajom uloženým v mobilnom telefóne “môže predstavovať závažný, alebo dokonca obzvlášť závažný zásah do základných práv“ majiteľa telefónu, nemal by obmedzovať políciu v “boji proti závažnej trestnej činnosti“.
V rozhodnutí sa ďalej uvádza, že polícia – s výnimkou mimoriadnych prípadov – by mala mať možnosť zhromažďovať informácie uložené v mobilnom telefóne až po získaní povolenia súdu alebo nezávislého orgánu a vlastník telefónu musí byť informovaný o dôvodoch vyšetrovania.
Súd v Rakúsku
Rozhodnutie vychádza z jedného prípadu v Rakúsku: Rakúska polícia zaistila mobilný telefón príjemcu balíka, ktorého obsahom bolo 85 gramov marihuany. Polícia sa pokúsila zhromaždiť údaje z tohto telefónu, ale nemala povolenie od prokuratúry alebo súdu a ani o tom neinformovala podozrivého. Táto podozrivá osoba na rakúskom súde namietala voči zaisteniu svojho telefónu políciou. Až v priebehu súdneho konania sa osoba dozvedela o tom, že sa polícia pokúsila odblokovať jej telefón.
Rakúsky súd sa obrátil na Súdny dvor EÚ, aby určil, či boli opatrenia prijaté políciou v súlade s právom Európskej únie.
Rakúsky súd konštatoval, že uvedený trestný čin je kategorizovaný ako menej závažný trestný čin, za ktorý možno uložiť maximálne jeden rok odňatia slobody.
Rovnováha
Súdny dvor EÚ zdôraznil, že “prístup ku všetkým informáciám nachádzajúcim sa v mobilnom telefóne môže predstavovať závažný, alebo dokonca obzvlášť závažný zásah do základných práv dotknutej osoby“. Súd však zároveň dodal, že “boj proti závažnej trestnej činnosti môže byť dôvodom na získanie prístupu k týmto informáciám“, čo by inak znamenalo “neprimerané obmedzenie vyšetrovacích právomocí príslušných orgánov“.
Európsky súd uzatvára, že parlamenty jednotlivých členských štátov a ich vnútroštátne súdy musia “nájsť spravodlivú rovnováhu“ medzi “potrebami vyšetrovania v kontexte boja proti trestnej činnosti“ na jednej strane a “základnými právami na súkromný život a ochranu osobných údajov“ na strane druhej.
„Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ by však mohlo mať ďalekosiahle dôsledky a mohlo by posmeliť vnútroštátne orgány členských štátov EÚ k tomu, aby získali prístup k osobným údajom svojich občanov. Podobné verdikty len posilňujú domnienku, že EÚ zasahuje do sféry ľudských práv,“ konštatoval autor Zoltán Kottász v závere článku.
Prečítajte si tiež :
- Rutte vysvetlil, čo sa považuje za víťazstvo Západu a čo za víťazstvo Ruska
- Zúfalé kroky EÚ na ochranu pred čínskymi elektromobilmi