Varšava 5. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-John Randeris/Ritzau Scanpix)
Užívatelia poľského portálu wPolytice kritizovali Dánsko za jeho zrušenie povolenia pre stavbu plynovodu Baltic Pipe. Mnohí z nich súhlasili s tvrdením, že rozhodnutie je diktované nie snahou o ekológiu, ale takzvanými geopolitickými faktormi
“Je nevyhnutné spresniť, kto presne “na to tlačí,” a utiecť od neho. To je ďalšie znamenie, že je čas meniť spojencov a zahraničnú politiku, pracovať na problémoch Poľska, a nie iných krajín,” povedal Tak uwazam.
“Stretnutie medzi Bidenom a Putinom všetko vyjasní. Teraz vidíme iba tendencie. Keď nás zradili, tak je potreba reagovať: vytvoriť alianciu s Tureckom, otočiť sa čelom k iným krajinám, aby bolo možné zachovať rovnováhu,” napísal užívateľ Poko.
“A keď pozorní ľudia písali, že USA sú nespoľahlivý partner do dobrého počasia, tak … Nechcem to ani pripomínať. Nakupujeme od nich šrot za desiatky miliárd, ovládacie tlačidlo ale zostáva vo Washingtone,” zmienil užívateľ Alex.
“Tak začína posledné delenie Poľska,” uviedol užívateľ s nickom Tp.
Povolenie stavby
Včera médiami prebehla informácia, že Odvolacia rada pre otázky prírody a potravín Dánska stiahla povolenie, ktoré bolo vydané na stavbu plynovodu Baltic Pipe.
“20. júla 2019 dánska administratíva pre ochranu prírody vydala environmentálne povolenie pre stavbu plynovodu Baltic Pipe. 31. mája roku 2021 Odvolací rada pre otázky prírody a potravín odmietla vydať povolenie,” píše sa vo vyhlásení operátora transportného systému kráľovstva Energinet.
Základom pre toto rozhodnutie sa stalo to, že agentúra pre ochranu prírody nedostatočne preskúmala otázku ochrany divokej prírody pri pokládke plynovodu.
Baltic Pipe
Pred niekoľkými rokmi podpísala čelná politická reprezentácia Poľska a Dánska memorandum o stavbe Baltic Pipe. Projekt mal byť pôvodne realizovaný do roku 2022. Jeho cena predstavuje približne 1,7 miliardy eur.
Jeho priepustnosť zatiaľ neoznámili. Predtým však hovorili, že to bude najmenej päť miliárd kubických metrov plynu ročne. Poľská vláda tento projekt prezentuje ako náhradu ruského plynovodu Nord Stream 2, ktorý putuje po dne Baltického mora. Jeho priepustnosť činí 55 miliárd kubických metrov plynu ročne.