Ako informovala agentúra AP, pre tieto obvinenia aktivistky za práva žien vyzvali na bojkot piatkového ceremoniálu odovzdávania cien César v Paríži. V mieste konania tejto akcie – pred kultúrnym centrom Pleyel v Paríži – i v okolí sídla filmovej akadémie udeľujúcej prestížne ceny povylepovali plagáty a rozvešali transparenty proti Polanskému.
Vo vyhlásení, ktoré vo štvrtok Polanski poskytol agentúre AP, sa píše, že aktivisti sa mu vyhrážajú “verejným lynčom”. “Dávno vieme, ako sa tento večer odohrá,” zdôvodnil režisér svoju neúčasť a dodal, že podľa jeho názoru sa slávnostné oceňovanie najväčších filmových talentov zmení na sympózium proti kritizovanému vedeniu Francúzskej filmovej akadémie a tribunál verejnej mienky. Uviedol tiež že, svojou neúčasťou na ceremoniáli chce pred ďalšími útokmi ochrániť svoju manželku a deti. Poznamenal však, že mu je ľúto, že na udeľovaní cien nebude prítomný.
Kvôli Polanského filmu J’accuse (v preklade Žalujem, ale v anglickej distribúcii uvádzanom ako An Officer and a Spy) sa nedávno Francúzska filmová akadémia dostala pod paľbu kritiky za to, že ho nominovala na cenu César v 12 kategóriách. V reakcii na to odstúpili všetci členovia predstavenstva filmovej akadémie. Svoje rozhodnutie vo veci Polanského filmu obhajovali tvrdením, že jednotlivé snímky nehodnotia na základe “morálnych princípov”.
Dva dni pred udeľovaním cien sa dočasnou šéfkou Francúzskej filmovej akadémie v stredu stala Margaret Menegozová.
Polanského najnovší film – historická dráma J’Accuse! – hovorí o takzvanej Dreyfusovej afére, v ktorej bol koncom 19. storočia vo Francúzsku za špionáž krivo obvinený a odsúdený dôstojník židovského pôvodu.
Na tohtoročnom filmovom festivale v Benátkach zaň Polanski dostal veľkú cenu poroty. Na udeľovaní cien sa však tiež nezúčastnil, a to z rovnakých dôvodov, pre ktoré odmietol aj svoju účasť na galavečere v Paríži.
Polanski sa ešte v roku 1977 priznal v USA k pohlavnému styku s 13-ročným dievčaťom. Za to si vo väzení odsedel 42 dní a následne ho prepustili na kauciu. Na vyhlásenie rozsudku však nečakal a v roku 1978 ušiel do Francúzska. V USA naňho stále platí zatykač, pričom v Hollywoode je nežiaducou osobou.