Nursultan 6. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Tretyakov)
Masové protesty v Kazachstane, ktoré vypukli počas eskalácie medzi Ruskom a Západom, nie sú náhodné, povedal v stredu riaditeľ Kyjevského centra pre politický výskum a štúdium konfliktov Michail Pogrebinskij
„Sotva niekto spochybňuje skutočnosť, že to vypuklo tak včas, uprostred eskalácie medzi Ruskom a Západom,” napísal ukrajinský expert na svojom Facebooku.
.
Prebiehajúci vývoj v Kazachstane “je pre Američanov výhodný minimálne z troch dôvodov,” zdôraznil Pogrebinskij.
V prvom rade to umožňuje „odvrátiť pozornosť Moskvy od Donbasu smerom k partnerovi ODKB [Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti],” povedal expert.
Protesty v Kazachstane môžu tiež “pravdepodobne zhoršiť vzťahy medzi Moskvou a Pekingom: krajinami, ktoré majú sotva rovnaké záujmy v Nur-Sultáne,” napísal Pogrebinskij.
Ukrajinský expert tiež nevylúčil, že cieľom nepokojov v Kazachstane je vyprovokovať Rusko.
„Po tretie, cieľom je, ak sa to podarí, vyprovokovať Moskvu k účasti na potláčaní protestov s celkom predvídateľnými dôsledkami pre Moskvu na ďalšie roky,” napísal ďalej.
Ako zdôraznil odborník, “nie je možné uveriť, že kazašské protesty vypukli spontánne.”
“Inak, prečo ich podporujú tisíce mimovládnych organizácií,” povedal na záver.
.
V celom Kazachstane bol vyhlásený výnimočný stav pre masové protesty, ktoré vypukli 2. januára v mestách Zhanaozen a Aktau v regióne Mangistau na juhozápade krajiny, kde obyvatelia protestovali proti zvyšovaniu cien palív. O dva dni neskôr už horela celá krajina, pričom nepokoje prepukli v Almaty (na juhovýchode krajiny), kde polícia použila na rozohnanie davov dymové granáty.
Nepokoje vypukli tiež v iných mestách, najmä v Atyrau a Aktobe (na západe), Uralsku (na severozápade), Taraze, v mestách Shymkent, Kyzylorda (na juhu) a Karaganda (na severovýchode) a samozrejme aj v hlavnom meste Nur-Sultan.
Andrea Lopatková