Idlib 3. januára 2018 (HSP/Naspravdi/Foto:TASR-Syrian Central Military Media, via AP)
Ruský vojenský analytik Jurij Podoljak (Yurasumy) publikoval na portáli Naspravdi hodnotí vývoj najnovších udalostí v Sýrii.
Podľa posledných informácii sýrske vládne jednotky úspešne pokračujú v útokoch na pozície teroristov v provincii Idlib. Washington sa zo všetkých síl snaží predĺžiť agóniu “umiernenej opozície” a iných teroristických zoskupení.
Akcie Washingtonu sú však šité horúcou ihlou, čo dokázala posledná ofenzíva teroristov v provincii Východná Guta pri Damasku, kde pri útoku vládne sily rozstrieľali útočiace skupiny a uštedrili im krutý výprask.
Rovnako neúspešne sa vyvíja americký pokus o zinscenovanie farebnej revolúcie v Iráne, ktorý sa takisto skončí americkou porážkou (podľa iránskych informácii už niekoľko lídrov, ktorí riadili protesty zahynul, takmer 1000 osôb bolo zatknutých).
V Sýrii elitné sýrske jednotky a ich spojenci útočia na teroristov v provincii Idlib, hlavný útok na pozície opozície smeruje z juhu. Vládne jednotky útočia na fronte širokom len 20 km a v posledných dňoch prenikli cez pozície teroristov do hĺbky viac ako 10 km.
Hlavný nápor vládnych síl smeruje v smere Abu ed Duchur, od mesta delí sýrske vládne jednotky približne 30 km. Sýrske vládne jednotky vtiahli teroristov do bojov východne od mesta, čo teroristom neumožňuje presunúť svoje oddiely do mesta.
Medzi rôznymi frakciami protiasadovskej opozície vládne nepriateľstvo a napätie. V mimoriadne zlej pozícii sa ocitla An Nusra, ktorá sa okrem vládnych vojsk musí biť aj so zvyškami ISIS, ktorých členovia sa v Idlibe ukrývajú. Bandy an Nusry, ktorú Američania v minulosti podporovali nemajú podľa odborníkov takmer žiadne šance zachrániť sa a očakáva ich krvavý kúpeľ a následná likvidácia.
An Nusra už bojuje len preto, aby umožnila proamerickým Kurdom z SDF upevniť svoje pozície na východnom brehu Eufratu a velitelia an Nusry dúfajú, že ich Američania nehodia cez palubu a pri rokovaniach s Rusmi ich budú chrániť. Pozície Američanov však nie sú natoľko silné, aby dokázali an Nusru zachrániť, pretože ak Rusko bude pokračovať v zdĺhavých rokovaniach, sýrske vládne jednotky totálne zvyšky an Nusry zlikvidujú.
Podľa Jurija Podoljaka útok jednotiek umiernenej opozície vo Východnej Gute mal odľahčiť situáciu v Idlibe a znížiť tlak vládnych vojsk voči an Nusre. Jednotky umiernenej opozície spočiatku obkľúčili vládne jednotky vo východnej časti provincie Damask pri meste Hirista, no ich postup sa krátko potom zastavil, pretože členovia umiernenej opozície majú nedostatok rezerv, ktoré by mohli do ofenzívy zapojiť. Vládne sily krízu vyriešili, uštedrili proamerickým oddielom krutý výprask a nemuseli ani stiahnuť jednotky z Idlibu a z Hamy, takže sa tlak na an Nusru neprerušil.
Odborníci z Pentagonu chápu, že aj vo východnej Gute aj v Idlibe a v Hame utrpeli porážku a zúfalo hľadajú možnosti, ako zachrániť zvyšky bánd protiasadovskej opozície pred totálnou likvidáciou v Sýrii. Takýmto pokusom mala byť aj destabilizácia pomerov v Iráne.
Nepokoje v Iráne vypukli dňa 28.12.2017 s klasickým scenárom. Demonštranti požadovali zníženie cien za potraviny, zníženie vojenských výdavkov, zastavenie pomoci Sýrii a začali požadovať návrat iránskeho šaha. Do nepokojov sa zapojili najmä časť študentov z teheránskych vysokých škôl, Američania toto hnutie okamžite verejne podporili (bolo by hanbou, keby ho nepodporili, keď celú túto akciu odporu v Iráne aj CIA zinscenovala).
Dňa 31.12.2017 sa nepokoje rozšírili v desiatkach miest, protestujúci začali napádať policajtov, objekty infraštruktúry a pod. Majdan v Iráne sa odohrával podľa ukrajinského vzoru, čoraz silnejšie sa začala ozývať podpora protestujúcim zo strany USA, Izraela, Saudskej Arábie a EÚ. Iránci však podobne ako Rusi a Číňania majú vypracovaný systém na potláčanie majdanu a farebných revolúcii.
Po štyroch dňoch sa po neúspešných snahách presvedčiť demonštrujúcich aby sa rozišli sa do potlačenia nepokojov zapojili členovia iránskych Revolučných gárd a za niekoľko hodín sa situácia dostala pod kontrolu, časť vodcov demonštrácii však zahynula, takmer 1000 protestujúcich sa ocitlo vo väzení. Scenár na rozpútanie Majdanu v Iráne bol šitý horúcou ihlou a pokus o prevrat sa skončil rovnako neúspešne ako pokus Američanov o prevrat v Turecku.
Takže celkový obraz je nasledujúci. V Idlibe a Hame úspešne pokračuje likvidácia proamerických skupín a približne za mesiac odborníci predpokladajú, že sa objaví úplne iná mapa ako dnes. Idlib sa dostane pod vládnu kontrolu. V provincii Východná Guta sa skončila veľkými stratami neúspešná ofenzíva proamerických skupín a hrozí, že v priebehu niekoľkých týždňov sa celé proamerické zoskupenie vo Východnej Gute rozpadne rovnako, ako sa rozpadlo prednedávnom proamerické zoskupenie v Západnej Gute.
Irán úspešne potlačil pokus o iránsky Majdan a momentálne iránske policajné útvary, členovia Revolučných gárd a tajnej polície efektívne a rýchlo čistia priestor v Iráne, čím si samozrejme vyslúžili kritiku proamerických médií na Západe. Iránski lídri však za žiadnych okolností nepripustia podobný vývoj ako v Sýrii či na Ukrajine, vodcov neúspešného pokusu o Majdan očakáva pravdepodobne podobný osud ako vodcov protierdoganovského sprisahania v Turecku.
Video nepokoje z Iránu
Jurij Podoljak Yurasumy