Ako inak, útok proti vyšetrovaciemu tímu rozohrala marioneta mediálneho pasáka Monika Tódová. Okrem toho, že v článku jednoznačne prisudzuje zodpovednosť za únik informácie pracovníkom vyšetrovacieho tímu, dala Monika Tódová priestor na vyjadrenie advokátom poškodených rodín Danielovi Lipšicovi a Romanovi Kvasnicovi. Obaja svorne tvrdili, že sa k úniku nevedia vyjadriť, pretože nemajú dostatok informácií. A v tom spočíva kľúč k rozlúšteniu motívu, ktorý Moniku Tódovú viedol k obvineniu policajtov.
Nebol dôvod pýtať sa advokátov na to, čo si myslia o tom, že Norbert Bödör vedel dopredu o príkaze na jeho zadržanie. Ani jeden, ani druhý nie sú v postavení, aby mali na túto otázku relevantnú odpoveď. Tú môžu poskytnúť len príslušné úrady. Podstata tejto hry spočíva v tom, že ak JUDr. Lipšic nemá dostatok informácií, nemôže ani vynášať zo spisu. A jeho mediálna spolupracovníčka Monika Tódová ochotne upriamila pozornosť na vyšetrovací tím, aby navodila dojem, že aj predošlé úniky pochádzajú odtiaľ.
Súdiac na základe mnohých skúseností, pravda môže byť úplne iná a skladá sa z niekoľkých bodov.
Niet dôvod neveriť, že za predchádzajúce úniky nesie zodpovednosť Daniel Lipšic.
Aj informáciu o upozornení Norberta Bödöra na zatykač pravdepodobne vyniesol Monike Tódovej práve on.
Daniel Lipšic je vo výkone podmienečného trestu a keby sa preukázalo, že vynáša zo spisu, ďalšie trestné konanie by preňho mohlo znamenať zmenu prechodného pobytu.
Monika Tódová (a to treba zvýrazniť) veľkoryso zabudla na okolnosť, že únik informácie o príkaze na zadržanie Norberta Bödöra mohol spôsobiť niekto na Úrade špeciálnej prokuratúry. Táto možnosť je dokonca pravdepodobnejšia než tá, ktorú ponúkajú verejnosti v rámci krycieho manévrovania Daniel Lipšic s Monikou Tódovou.
Mlčanie Moniky Tódovej o možnom zapojení Úradu špeciálnej prokuratúry do úniku informácií je podozrivé, pretože v minulosti nevynechala jedinú príležitosť kritizovať alebo inak napádať Dušana Kováčika. Prečo teraz, keď sa jej ponúkla jedinečná príležitosť spojiť šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry s Norbertom Bödörom, jednostranne útočí na vyšetrovací tím? A prečo práve jej mediálny dušpastier dostáva príležitosť nepresvedčivo tvrdiť, že nemá dostatok informácií? Máme mnoho dôvodov domnievať sa, že odpoveď na tieto otázky nebude vzdialená od predpokladu, že pani Tódová a pán Lipšic manipulujú s verejnou mienkou podľa toho, ako to vyhovuje ich osobným a politickým záujmom.
Peter Tóth
Článok pôvodne vyšiel na ďateľ.sk