Podľa Podoljaka, v politike a vo vojne je často potrebné poskytnúť si pauzu a uskutočniť nový úder až vtedy, keď to sľubuje maximálny úspech. Presne tento postup uplatnili Rusi a Sýrčania v provincii Idlib. Ešte pred niekoľkými týždňami bola Ankara kategoricky proti tlaku sýrskych vládnych vojsk v Idlibe a v poslednej dobe, keď Kurdi zatiahli Turkov a turkomanské skupiny do tvrdších bojov okolo Afrínu, začala ofenzíva sýrskych vládnych vojsk, podporovaná spojencami a ruským letectvom.
Dnes už Turci nemajú veľa politických možností, ako brzdiť sýrske a ruské aktivity namierené proti turkomanským skupinám v Idlibe, pretože sú plne vyťažení konfliktom s Kurdmi v Afríne. Rusi a Sýrčania rýchlo oslobodzujú Idlib aj od protureckých skupín a Turci navyše musia riešiť nepríjemnú skutočnosť, spočívajúcu v tom, že časť turkomanských poľných veliteľov už opustilo turecké pozície a rozhodli sa vrátiť do Idlibu, kde chcú pomáhať protitureckým skupinám odrážať útok sýrskych vládnych jednotiek.
Samozrejme, výraznejšie globálne rozdiely medzi Moskvou a Ankarou neexistujú. To, čo sa momentálne v Idlibe deje, sú menšie kozmetické problémy, ktoré by nemali viesť k ohrozeniu existujúcich rusko-tureckých dohôd. Turci vstúpili do konfliktu s Kurdmi a nemajú dostatok možností ako zastaviť sýrsky postup, sýrske jednotky však určite nepôjdu za rámec, na ktorom sa Rusi a Turci dohodli. Veľká časť Idlibu sa tak dostala pod sýrsku kontrolu, hoci ešte na sklonku roku 2017 boli Turci kategoricky proti tejto možnosti. Turecko momentálne musí krotiť svoj apetít, kurdské sústo je však pre Turkov stále dostatočne lákavé na to, aby Turci súhlasili so sýrskym postupom v Idlibe.
Asad a Moskva vnímajú turecké aktivity proti Kurdom pozitívne, rovnako pozitívne vnímajú skutočnosť, že sa oslabuje možnosť Turecka podporovať turkomanské skupiny. V Idlibe sa navyše rozhoreli rozpory medzi protureckými skupinami a sunnitskými Arabmi, čo opätovne zlepšuje pozície protiasadovského tábora.
Čo sa týka Afrínu, turecká operácia ide podľa plánu. Spočiatku ešte existovali otázky, či sa Ankara rozhodne zaútočiť brutálne a napriek väčším stratám zmiesť nakoniec Kurdov z povrchu zemského, alebo či zvolí Turecko pomalší postup s menšími stratami, ktorý sa však takisto skončí porážkou Kurdov. Dnes už je zrejmé, že sa presadil druhý variant vedenia bojových akcií. Turci sa nemusia nikam ponáhľať, navyše nemienia plytvať životmi svojej zástupnej armády, zloženej z Turkomanov (sýrski Turci). Takže Turci sa sústreďujú na delostrelecké, tankové či letecké údery na kurdské pozície, vďaka ktorým demoralizujú kurdské oddiely. Straty, ktoré zatiaľ Turci utrpeli, nie sú vysoké a turecký generálny štáb rátal pri plánovaní operácie s vyššími stratami ako sú terajšie straty Turkov.
Dnes už je viditeľné, že kurdské rezervy sa veľmi rýchlo vyčeprávajú a Kurdi už začali opúšťať prvé pozície na severe a severovýchode afrínskej enklávy, ktoré ešte pred niekoľkými dňami boli rozhodnutí udržať za každú cenu. Kurdi tak majú pred sebou len dve cesty – pokračovať v boji proti Turkom, tento boj sa skončí kurdskou porážkou, alebo prijať podmienky, ktoré im ponúkla Moskva a Asad. Navyše sa Kurdi mohli presvedčiť, že Američania už nie sú schopní im plnohodnotne pomôcť.
V Idlibe úspešne pokračuje likvidácia an Nusry a jej príbuzných organizácii, ktoré sa na začiatku sýrskej občianskej vojny mohli spoliehať na americkú pomoc. Už v roku 2016 utrpeli členovia an Nusry prvé nepríjemné straty a rok 2017 definitívne zlomil moc tejto proamerickej skupiny. Zvyšky skupiny sa nachádzajú v Idlibe, kde sa dostali do konfliktu aj s protureckými skupinami.
Momentálne najsilnejšou skupinou v Idlibe je skupina Haiyyat Tahrir as Sham. Skupina však utrpela vysoké straty v boji proti sýrskym vládnym vojskám, v posledných dňoch členovia skupiny vykrvácali v bojoch proti sýrskym Tigrom, palestínskej brigáde Liwa al Quds či libanonskámu Hizballáhu. Členovia teroristickej skupiny sa snažili získať pod svoju kontrolu aj železničnú trať spájajúcu Aleppo s Hamou, ich aktivity však skončili neúspechom, členovia as Sham utrpeli vysoké straty. Momentálne sa teroristi z tejto skupiny nachádzajú v nezávideniahodnej situácii, časť skupiny sa nachádza v obkľúčení, sýrske vládne jednotky úspešne postupujú smerom na šiítske mestá al Fuaa a Kafriaa.
Tvrdé boje sa vedú už približne päť dní, od 31.1.2018 je vidieť, že potenciál skupiny Haiyyat Tahrir as Sham začína ochabovať. Členovia bánd čoraz častejšie opúšťajú svoje pozície a utekajú pred sýrskymi Tigrami a je len otázkou času, kedy sýrske vládne vojská a ich spojenci úspešne vyčistia uvedenú oblasť v provincii Idlib. Vládne jednotky sa podobne ako Turci v Afríne nemusia ponáhľať, ich postup je premyslený s cieľom utrpieť čo najnižšie straty. Členov Haiyyat Tahrir as Sham tak likvidujú najmä ruskí piloti, sýrske vládne jednotky začisťujú priestor po útokoch ruského letectva.
Američania a Západu už nedokážu v oblasti severnej Sýrie vykonať žiadne úspešné operácie, ktoré by dokázali oslabiť pozície vládnych vojsk. Američania sa preto budú snažiť stiahnuť z oblasti zvyšky proamerických síl a použiť ich na východe Sýrie, kde doteraz stále nie je americký vplyv dostatočne oslabený.
Jurij Podoljak