Aká bola počas stretnutia OSN nálada v tomto výnimočnom historickom meste, ktoré je pre svoje atrakcie a atmosféru jednou zo svetovo vyhľadávaných turistických destinácií? Táto miliónová metropola južného Maroka je zvyknutá na príval turistov a na konanie najrôznejších významných podujatí, ale prítomnosť toľkých prominentných delegácií z celého sveta bolo predsa len cítiť. Po meste jazdilo obrovské množstvo diplomatických limuzín a policajných áut a motoriek. A samozrejme, aj ozbrojených strážcov zákona bolo poznateľne viac ako inokedy.
Marrákeš je jedným zo štyroch kráľovských miest Maroka, v ktorých má marocký kráľ svoju rezidenciu, a hoci tá hlavná je v Rabate, z času na čas sa ukáže aj v tých ostatných. Počas konania konferencie OSN samozrejme nesmel v Marrákeši chýbať a jeho palác, inokedy zblízka prístupný verejnosti, bol tentoraz obkolesený záplavou policajtov a turisti sa k nemu mohli priblížiť bližšie, než do vzdialenosti možno 150 metrov.
Samozrejme, rozsiahla hotelová štvrť na okraji mesta, ktorá je zvyknutá na nápor prominentných hostí z celého sveta, bola tentoraz plná politických delegácií a ich sprievodného personálu, novinárov, fotografov, pozorovateľov.
Marrákeš je obľúbeným miestom konania najrôznejších medzinárodných udalostí, od každoročného významného maratónu až po veľtrhy, a v minulosti sa v ňom konalo aj pozoruhodné množstvo významných politických stretnutí a samitov. Z uplynulého obdobia spomeňme len celosvetový summit podnikateľov z roku 2014, konferenciu OSN o klimatických zmenách z novembra 2016, či zasadnutie z mája tohto roku, na ktorej sa schvaľovala Marrákešská deklarácia o migrácii, predchodkyňa globálneho migračného paktu, ktorý zúčastnené krajiny OSN prijali 10. decembra 2018.
Tejto kúzelnej metropole totiž nič nechýba: má úžasnú atmosféru, bohatstvo kultúrnych a historických atrakcií, vybudovanú infraštruktúru a v zimných mesiacoch príjemnú klímu. Nablízku je more, púšť aj vysoké hory. Je to skvelý tip aj na zimnú dovolenku, zvlášť keď na nové letisko mieri čoraz viac letov aj z našich končín, a často za smiešne nízke ceny.
A je tu bezpečne: zlé jazyky hovoria, že všetci zloduchovia z Maroka sú už v Európe… Domorodci sú na množstvo cudzincov zvyknutí a vítajú ich s typickou pohostinnosťou. Sú na svoje mesto a svoju krajinu hrdí a dôvod asi mnohých prekvapí: za úspechom a pokojným životom ich krajiny je podľa nich kráľ. Kráľ znamená stabilitu: kým prezidenti, vlády, vládne programy a koncepcie prichádzajú, odchádzajú a sú vo vzájomnom nesúlade, kráľ podľa mnohých Maročanov znamená istotu, harmóniu, úctu a prosperitu…
Návštevníci sa môžu kochať unikátnou panorámou mesta v pozadí so zasneženými vrcholmi Vysokého Atlasu, ale je tu aj množstvo ďalších atrakcií: prekrásne záhrady, skvostná medina, úžasná palméria s krásnou parkovou úpravou, prastará islamská univerzita, vzácne stredoveké hrobky, židovská štvrť, paláce, mešity, múzeá… Hlavnou a nezabudnuteľnou pozoruhodnosťou a centrom mesta je však jedinečné svetoznáme námestie Djemaa El Fna s neuveriteľným večerným životom a atrakciami (trhovisko, stánky s nespočtom špecialít, zaklínači hadov, akrobati, klauni, muzikanti, atď.).
Na decembrové stretnutie OSN prišlo podľa odhadu okolo päťtisíc hostí. Keďže žiadny z množstva luxusných či menej luxusných hotelov v meste nemá sálu s takou kapacitou, usporiadatelia sa rozhodli riešiť to inak: postavili pre to množstvo ľudí obrovský stan. Našincovi pri pohľade naň nevdojak skrsne v hlave myšlienka: je ťažké si predstaviť, že by v takom ľudskom mravenisku niektorý z prítomných ministrov chcel pred celým fórom riešiť výhrady svojej krajiny voči pripravenému textu deklarácie, tak ako si to predstavovali niektorí naši politici…
Ivan Lehotský st. a Ivan Lehotský ml.