Bratislava 3. decembra 2024 (HSP/ Facebook/ Foto : Facebook Ivan Korčok)
Opozičné Progresívne Slovensko a jeho lídri Ivan Korčok, Tomáš Valášek a Peter Bátor v piatok 29. novembra zorganizovali tlačovku na tému politizácie diplomatickej služby, na ktorej vyjadrili kritiku zahraničnej politike Slovenska pod vedením ministra zahraničných vecí Juraja Blanára. Predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec Marián Kéry(SMER-SSD) reaguje a má pre politikov z PS odkaz : „Pohľad do zrkadla musí byť pre vás nemilosrdný“
Minulý týždeň opozičné Progresívne Slovensko a jeho lídri Ivan Korčok, Tomáš Valášek a Peter Bátor zorganizovali tlačovku na tému politizácie diplomatickej služby, na ktorej vyjadrili kritiku zahraničnej politike Slovenska pod vedením ministra zahraničných vecí Juraja Blanára. Podľa PS chce vláda zlomiť profesionalitu diplomatickej služby a upozornili na prepúšťanie skúsených diplomatov z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Nový člen strany a exminister zahraničných vecí Ivan Korčok na tlačovke uviedol, že zo slovenskej zahraničnej politiky sa stal nástroj na šírenie strachu a polarizácie v domácej politike.
Predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec Marián Kéry má pre politikov z PS odkaz: „Pohľad do zrkadla musí byť pre vás nemilosrdný“.
V príspevku na sociálnej sieti Kéry reaguje na spomínanú tlačovku a nasledujúce príspevku opozičných expertov na sociálnych sieťach.
„To, že opozícia stratila zmysel pre mieru a snaží sa takmer každý deň, najmä za cenu preháňania až klamstiev, demagógie a doslova bludov, kaziť obraz Slovenska v zahraničí, je jasné,“ poznamenal Kéry a pripomenul spomínanú tlačovku, kde pred pár dňami takto dramaticky zaútočilo trio zahraničných expertov Progresívneho Slovenska – podpredseda hnutia PS a poslanec NR SR Tomáš Valášek, exminister zahraničných vecí, neúspešný kandidát na prezidenta a nový člen strany Ivan Korčok a bývalý veľvyslanec pri NATO Peter Bátor – na dianie v rezorte ministerstva zahraničných vecí.
„ Pre nich akoby doslova platilo, že čím horšie pre Slovensko, tým lepšie pre nich a ich progresívnu politickú stranu, ktorej členovia, vrátane ich samotných, sa už trasú po moci. Po zmienenej tlačovke môžeme pokojne skonštatovať, že sú to všetko diplomati, ktorí nevážia slová a ukradnutý im je slovník, ktorý použijú,“ konštatuje Kéry.
Čo tým trom najnovšie prekážalo?
„Vraj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár robí vo svojom rezorte čistky,“ poznamenal Kéry. Podľa Valáška “vláda posiela na politicky nepohodlných veľvyslancov hĺbkové inšpekcie, na ambasádach obracia všetko naruby, aby našli akékoľvek pochybenia. Iní sú preradení na najnižšiu možnú funkciu, hlboko pod úrovňou ich skúseností, aby odišli sami.” A minister zahraničných vecí Blanár vraj všetko prepúšťanie obhajuje konsolidáciou.
„Nuž takto, milé Progresívne. Konsolidovať sa musí naprieč verejným a štátnym sektorom preto, lebo tri roky za vlád Matoviča, Hegera a Ódora sa šafárilo a rozhadzovalo tak, že bez šetrenia by sme vyšli zakrátko na psí tridsiatok. To po prvé,“ pripomenul Kéry.
V druhom bode doplnil: „Minister Juraj Blanár a jeho tím stáli naozaj pred neľahkou úlohou. Hrozilo, že sa budú musieť rozlúčiť s viac ako stovkou diplomatov a zamestnancov ministerstva.“
Ale ministerstvu sa podarilo vyrokovať, podľa slov Juraja Blanára, že : „Ministerstvo zahraničných vecí má viac ako 1 100 zamestnancov. Ale keďže sa nám v rámci konsolidácie podarilo s ministerstvom financií dospieť pred necelými dvoma mesiacmi k dohode, k povinnosti znižovania počtu úradníkov a ďalších zamestnancov sme museli pristúpiť iba z tých, ktorí nie sú na vyslaniach v zahraničnej diplomatickej službe, ale pôsobia na úrade ministerstva zahraničných vecí v Bratislave. A teda nemuseli sme znižovať počet zamestnancov o viac ako 110, čiže plných 10 percent, ale len 47.“
Kéry dodal, že keďže časť z tých ľudí odišla do dôchodku, výpoveď dostalo v skutočnosti len 20 ľudí.
A po tretie, politicky to najvážnejšie, Kéry píše: „ Škandálom nie je to, čo sa deje v rezorte zahraničných vecí za Juraja Blanára. Škandálom bolo to, čo presne popísal vo svojom statuse Eduard Chmelár. A síce, keď po nástupe vlády Ivety Radičovej v roku 2010 vtedajší šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda prepustil takmer 100 zamestnancov, nie však z dôvodov nevyhnutnej konsolidácie, ale preto, aby na ich miesta dosadil straníckych nominantov SDKÚ a ich rodinných príslušníkov. “
,,Nestačím sa čudovať, čo mi v rezorte zanechal môj predchodca,” povedal po svojom nástupe do funkcie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí v roku 2012 Miroslav Lajčák, ktorý Dzurindu obvinil z klientelizmu, citoval Kéry.
Jedna strana
Zdôraznil, že plne podpisuje slová Eduarda Chmelára: „Ivan Korčok ako vtedajší Dzurindov človek vtedy čistky podporoval a obhajoval. A teraz tu pokrytecky narieka, že to, čo robí Blanárov rezort, nemá obdobu?“
„Ivan Korčok, Tomáš Valášek a Peter Bátor by mali byť radšej ticho,“ vyhlásil Kéry.
„ Neskutočne im musí prekážať suverénna zahraničná politika vlády Roberta Fica, na všetky štyri svetové strany. Kým oni ju robili len na jednu, západnú,“ uviedol.
„ A keď nemajú argumenty, tak sa neskutočne strápňujú, ako Peter Bátor v diskusii so mnou. Podľa neho sa vraj Juraj Blanár nemá čo stretávať so Sergejom Lavrovom, lebo s ním nič nedohodne. Podľa tejto Bátorovej logiky, urážlivej voči celému nášmu diplomatickému zboru, by sme mohli zatvoriť všetky ambasády a aj ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Veď načo ich máme, keď na každom stretnutí dačo rukolaplné nevybavia?,“ poznamenal.
Tomáš Valášek sa na margo Blanárovho pôsobenia na ministerstve ZVaEZ vyjadril, že “na ministerstve zahraničných vecí sa realizuje jednoznačný cieľ zlomiť profesionálnu službu, doslova ju upratať, aby nerušila vládu pri výkone domácej politiky. Je snaha, aby zo zahraničnej politiky bola hlásna trúba a nástroj na šírenie strachu a hrozieb, hrozieb z vojny, integrácie, straty suverenity“, cituje Kéry.
V závere svojho príspevku Kéry použil parafrázu matky Forresta Gumpa: „Pre toho, kto by mal cieľ zlomiť slovenskú profesionálnu službu a pričiniť sa o to, aby bola hlásnou trúbou hrozieb z vojny a straty suverenity, je každý takým.“
„Korčok, Valášek a Bátor. Druhých obviňujú, no sami sú takí. Pohľad do zrkadla musí byť pre nich nemilosrdný,“ zakončil svoje stanovisko politik.
Prečítajte si tiež:
- Blanár sfúkol Korčoka. Spomenul prezliekanie kabátov i odzbrojenie SR
- Blanár odcestuje na zasadnutie šéfov diplomacií NATO v Bruseli