1897 – narodil sa americký prozaik William Faulkner, zakladateľ americkej južanskej literatúry 20. storočia. Patril k takzvanej “stratenej generácii”. Z diela: romány Augustové svetlo a Divé palmy, filozofická novela Medveď. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1949. Zomrel v roku 1962.
1899 – narodil sa spisovateľ, novinár, ilustrátor, karikaturista a entomológ Ondřej Sekora. Písal a ilustroval najmä knihy pre deti. Je autorom známych postavičiek Ferda Mravca a chrobáka Truhlíka. Bol tiež zakladateľom prvých českých ragbyových klubov, športovým trénerom, rozhodcom, popularizátorom športu a prírody. Zomrel v roku 1967.
1906 – narodil sa ruský skladateľ Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič, jeden z najväčších umelcov svojej doby, kritizovaný komunistickým režimom. Autor 15 symfónií, napríklad 7. Leningradská, inštrumentálnych koncertov, opier Katarína Izmajlovová, Lady Macbeth Mcenského okresu, klavírnych, komorných skladieb, baletov i filmovej hudby. Učil na konzervatóriu v Petrohrade a v Moskve. Zomrel v roku 1975.
1906 – narodil sa český hudobník Jaroslav Ježek, džezový kapelník, dirigent, skladateľ a klavirista. Komponoval filmovú a scénickú hudbu, najmä pre Osvobozené divadlo v Prahe, ktorého členom bol v rokoch 1928 – 1938. Autor skladieb pre hry Jiřího Voskovca a Jana Wericha, napríklad Bugatti step, Tmavomodrý svět, Klobouk ve křoví, Život je jen náhoda, David a Goliáš, Ezop a Brabenec. Tiež autor skladieb z oblasti vážnej hudby, napríklad Koncertu pre klavír a orchester. V januári 1939 ušiel spolu s Voskovcom a Werichom do USA. V New Yorku bol učiteľom klavíra a zbormajstrom. Zomrel v roku 1942.
1908 – narodil sa skladateľ Eugen Suchoň. Študoval v Bratislave i v Prahe. Autor prvej slovenskej národnej opery Krútňava, kantáty Žalm zeme podkarpatskej, orchestrálnych diel – Metamorfózy, opery Svätopluk, piesňových cyklov, zborov, komorných a klavírnych skladieb, scénickej, filmovej a inej hudby. Venoval sa aj pedagogickej práci. Zomrel v roku 1993.
1930 – narodil sa taliansky podnikateľ a návrhár Nino Cerruti. V roku 1967 založil v Paríži módny dom Cerruti a vedie tiež rodinnú spoločnosť Lanificio Fratelli Cerruti, ktorú v roku 1881 založil jeho starý otec.
1944 – narodil sa americký herec a producent Michael Douglas. V roku 1972 získal popularitu v televíznom seriáli V uliciach San Francisca, kde hral policajného inšpektora Stevea Kellera. V roku 1975 produkoval úspešnú adaptáciu románu Prelet nad kukučím hniezdom v réžii Miloša Formana. Snímka s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe získala päť Oscarov, vrátane trofeje pre najlepší film. Známy ja aj vďaka účinkovaniu vo filme Wall Street, ktorý mu v roku 1988 vyniesol druhého Oscara a tiež prvý Zlatý glóbus. Zahral si aj v snímkach Osudová príťažlivosť, Vojna Roseovcov, Základný inštinkt, Voľný pád, Škandalózne odhalenie, Americký prezident, Lovci levov, Hra, Skvelí chlapci, Nepovedz ani slovo, Wall Street: Peniaze nikdy nespia, Skrat, Lepšie teraz ako nikdy, Ant Man, V utajení, Ant-Man a Wasp či televíznom filme Liberace, za ktorý v roku 2014 získal druhý Zlatý glóbus. V roku 2004 mu Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov (HFPA) udelila cenu Cecila B. DeMilla za celoživotné dielo.
1948 – narodila sa kostýmová výtvarníčka Colleen Atwood. Na konte má štyri Oscary vďaka práci na filmoch Chicago, Gejša, Alica v krajine zázrakov a Fantastické zvery a ich výskyt, pričom na ceny americkej Akadémie filmových umení a vied ju nominovali aj za snímky Malé ženy, Milovaná, Ospalá diera, Rad nešťastných príhod, Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street, Nine, Snehulienka a lovec a Príbehy z lesov.
1949 – narodil sa španielsky filmový režisér Pedro Almodóvar. V 80. rokoch sa stal jedným z najznámejších španielskych režisérov. Za film Ženy na pokraji nervového zrútenia získal Félixa 1988 ako najlepší mladý režisér. Snímka získala i nomináciu na Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov. Veľmi úspešné boli aj jeho filmy Všetko o mojej matke, ktorý získal v roku 2000 Oscara ako najlepší cudzojazyčný film, ďalej Spútaj ma!, Vysoké opätky, Na dno vášne, Zlá výchova. V roku 2003 dostal Oscara za pôvodný scenár filmu Hovor s ňou a neskôr nakrútil napríklad aj filmy Volver, Rozorvané objatia, Koža, v ktorej žijem, Rozkoš v oblakoch alebo Julieta.
1951 – narodil sa operný spevák Peter Dvorský. Operný spev vyštudoval na bratislavskom Konzervatóriu u Idy Černeckej. Už od roku 1972 bol sólistom opery SND a vypracoval sa na medzinárodne uznávaného umelca. V apríli 1979 úspešne debutoval v milánskej La Scale, mnoho sezón strávil na doskách Viedenskej štátnej opery a úspešné boli jeho vystúpenia aj na ďalších operných scénach vo svete. V rokoch 2006 – 2010 bol umeleckým šéfom Opery Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach a následne do 31. júla 2012 riaditeľ Opery SND.
1951 – narodil sa americký herec Mark Hamill, známy najmä ako Luke Skywalker z vesmírnej ságy Hviezdne vojny. Predstavil sa tiež vo filmoch Corvette Summer, Veľká červená jednotka či Kingsman: Tajná služba. Počas kariéry sa objavil aj na divadelných doskách Broadwaya a venuje sa tiež dabingu kreslených seriálov a počítačových hier. Svoj hlas prepožičal napríklad Jokerovi vo viacerých animovaných filmoch, seriáloch a videohrách.
1952 – narodil sa americký herec Christopher Reeve, legendárny predstaviteľ filmového Supermana. Účinkoval aj vo filmoch Bostončanky, Súmrak dňa, Len nestratiť reč, Mimo podozrenia a iných. Od roku 1995 bol po páde z koňa úplne paralyzovaný. Prostredníctvom charitatívnych organizácií, ktorých bol zakladateľom a predsedom, podporoval výskum účinnej liečby paralýz po zranení miechy a iných ochorení centrálneho nervového systému. Po nehode napísal dve knihy Still me (Stále ja) a Nothing is Impossible: Reflections On a New Life (Nič nie je nemožné: Úvahy o novom živote) a hral napríklad v novšom spracovaní trileru Zadné okno Alfreda Hitchcocka inšpirovaného poviedkou Cornella Woolricha. Zomrel v roku 2004.
1955 – narodil sa taliansky spevák Zucchero, vl. m. Adelmo Forniciari. Jeho tvorba je ovplyvnená soulom, r’n’b, funkom, folkom i klasikou. Presadil sa piesňami iných spevákov, neskôr spolupracoval s Paulom Youngom, Joeom Cockerom, Stingom a i. Z albumov: Un po’ di Zucchero, Oro incenso e birra, Miserere, Diamante, Spirito DiVino, Fly, Chocabeck, Black Cat.
1957 – narodil sa americký herec Michael Madsen. Svoju hereckú kariéru odštartoval v Steppenwolf Theatre Company. Jeho filmovým debutom je snímka Against All Hope z roku 1982 a postupne sa prepracoval k úlohám v známych filmoch ako Thelma a Louise, Doors, Gauneri, Zachráňte Willyho!, Wyatt Earp, Útek do Mexika, Zachráňte Willyho 2, Donnie Brasco, Šialené rande, Kill Bill, Kill Bill 2, Sin City – mesto hriechu či Osem hrozných. Je tiež básnikom, producentom a fotografom.
1961 – narodila sa americká herečka Heather Locklear, známa najmä ako Amanda zo seriálu Melrose Place, ktorý jej v rokoch 1994 – 1997 vyniesol štyri nominácie na Zlaté glóbusy. Ďalšie dve nominácie na ceny Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) si vyslúžila v rokoch 2000 a 2002 vďaka seriálu Všetci starostovi muži. Zahrala si aj v televíznych filmoch ako Nora Robertsová: Záhadná vražda alebo Štyridsiatka na krku.
1964 – narodil sa spevák Robo Grigorov. Z albumov: Chýbaš mi, Vdýchni reggae, Sám, Fontána pre Zuzanu – Najväčšie hity, Robo Grigorov – Gold, Balady.
1968 – narodil sa americký herec a rapper Will Smith. Od detstva sa venoval hudbe, v roku 1988 mal spolu s DJ Jazzym Jeffom úspech s albumom He’s the DJ, I’m the Rapper. V roku 1997 vydal úspešnú sólovú štúdiovku Big Willie Style, po ktorej nasledovali Willennium, Born to Reign, Lost & Found. Hereckú kariéru začal účinkovaním v televíznom seriáli Fresh Prince. Filmy: Made in America, Bad Boys, Deň nezávislosti, Muži v čiernom, Verejný nepriateľ, Wild Wild West, Legenda o slávnom návrate, Muži v čiernom 2, Bad Boys 2, Ja, robot, Hitch: Liek pre moderného muža, Šťastie na dosah, Som legenda, Sedem životov, Hancock, Muži v čiernom 3, Po zániku Zeme, Zimný príbeh, Focus, Diagnóza: Šampión, Jednotka samovrahov, Collateral Beauty, Bright a i. V roku 2002 ho nominovali na Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe filmu Ali a v roku 2007 si vyslúžil nomináciu v rovnakej kategórii za Šťastie na dosah.
1969 – narodila sa waleská herečka Catherine Zeta-Jones. V roku 2003 získala Oscara ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe za muzikál Chicago. Už ako dieťa hrala v divadle a v televízii. Z filmografie: Krištof Kolumbus, Fantóm, Zorro: Tajomná tvár, Pasca, Traffic – Nadvláda gangov, Neznesiteľná krutosť, Terminál, Dannyho dvanástka, Legenda o Zorrovi, Iba na objednávku, Sexy 40, Chlap na roztrhanie, Vedľajšie účinky, Red 2, Dad’s Army a i.
1976 – narodila sa americká speváčka Santigold, vl. m. Santi White. Kariéru v hudobnom priemysle začínala v A&R oddelení vydavateľstva Epic Records. Túto pozíciu však neskôr opustila, aby sa mohla ako textárka a výkonná producentka podieľať na albume How I Do speváčky Res. Ako speváčka začala pôsobiť v roku 2003 v punkovej kapele Stiffed, ktorá vydala EP s názvom Sex Sells a album Burned Again. Po rozpade tejto formácie sa vydala na sólovú dráhu a pod prezývkou Santogold začala pracovať na debutovom eponymnom albume, ktorý vyšiel v roku 2008. O rok neskôr si zmenila umelecké meno na Santigold. V roku 2012 vydala album Master of My Make-Believe, v roku 2016 nahrávku 99 Cents a v roku 2018 I Don’t Want: The Gold Fire Sessions.
1980 – narodil sa americký rapper a herec T.I., vl. m. Clifford Joseph Harris Jr. Albumy: I’m Serious, Trap Muzik, Urban Legend, King, T.I. vs. T.I.P., Paper Trail, No Mercy, Trouble Man: Heavy Is the Head, Paperwork. Okrem hudby sa venuje herectvu, predstavil sa napríklad v snímkach ATL: Stratení v Atlante, Americký gangster, Gangstri, Na cudzí účet, Vincentov svet, Ant Man, Sleepless alebo Ant-Man a Wasp.
Úmrtia
1849 – zomrel rakúsky kapelník a skladateľ Johann Strauss st. Autor valčíkov, poliek a pochodov – napríklad Pochod Radeckého. Otec svetoznámeho skladateľa Johanna Straussa ml. Narodil sa v roku 1804.
1970 – zomrel nemecký spisovateľ Erich Maria Remarque, vl. m. Erich Paul Remark. V roku 1929 ho preslávil vojnový román Na západe nič nového o pocitoch generácie, ktorú zničila 1. svetová vojna. Aj ďalšie diela majú protivojnový podtext: Víťazný oblúk, Čas žitia a čas umierania, Čierny obelisk, Noc v Lisabone, Nebo nepozná obľúbencov, Tiene v raji. Žil vo Švajčiarsku a v USA. Nacisti ničili jeho knihy a zbavili ho nemeckého občianstva. Narodil sa v roku 1898.
1995 – zomrel český dirigent, klarinetista, spevák a skladateľ Gustav Brom, vl. m. Gustav Frkal. Pôsobil v bratislavskom rozhlasovom tanečnom orchestri a v roku 1940 založil v Brne swingový súbor, jeden z kľúčových orchestrov československej džezovej a modernej populárnej hudby. Narodil sa v roku 1921.
2011 – zomrela kenská aktivistka, bojovníčka za lepšie životné prostredie Wangari Maathai, laureátka Nobelovej ceny mieru z roku 2004. Zakladateľka organizácie Hnutie zeleného pásu, ktoré v Afrike vysadilo desiatky miliónov stromov. Narodila sa v roku 1940.
2012 – zomrel americký spevák Andy Williams. V 60. rokoch minulého storočia patril k najpopulárnejším spevákom v USA. Nahral 42 štúdiových albumov, z ktorých 17 získalo zlatú platňu a tri platinovú. V americkom singlovom rebríčku bodoval s piesňami Canadian Sunset, Butterfly, Are You Sincere?, Can’t Get Used to Losing You alebo (Where Do I Begin) Love Story. Preslávila ho však predovšetkým jeho verzia piesne Moon River z filmu Raňajky u Tiffanyho, ktorú predviedol v roku 1962 na udeľovaní cien americkej Akadémie filmových umení a vied, kde skladba Henryho Manciniho a Johnnyho Mercera získala Oscara. Tiež moderoval úspešnú The Andy Williams Show. Narodil sa v roku 1927.
2017 – zomrel český herec Jan Tříska. Po absolvovaní DAMU v Prahe účinkoval v Národnom divadle, v Divadle Za branou a v Mestských divadlách pražských. Ako filmový herec debutoval v snímke Váhavý střelec. Zahral si napríklad aj vo filmoch Pět z milionu, Srpnová neděle, Kde alibi nestačí, Komedie s Klikou, Lidé z maringotek alebo Radúz a Mahulena či televíznom seriáli Záhada hlavolamu. Od roku 1977 žil a pôsobil v USA, no po páde komunistického režimu v novembri 1989 začal opäť príležitostne pracovať aj v Česku. Od 90. rokov účinkoval napríklad vo filmoch Obecná škola, Řád, Ľud verzus Larry Flynt, Ronin, Želary, Jedna ruka netleská, Horem pádem, Šílení, Máj, Po strništi bos a i. Narodil sa v roku 1936.
Ostatné udalosti
1992 – americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil z Mysu Canaveral na Floride sondu Mars Observer. So zariadením, ktoré sa malo 24. augusta 1993 podľa plánu dostať na orbitu Marsu, však tri dni predtým, 21. augusta 1993, stratili kontakt. I keď sonda nenaplnila svoje poslanie skúmať červenú planétu, poskytla do straty kontaktu vedcom aspoň údaje zo svojho letu, ktoré mohli využiť pri nasledujúcich misiách.