Tel Aviv 14. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)
Tel Aviv má v rukáve niekoľko tajných tromfov, ktoré budú pre Teherán nepríjemným prekvapením, myslí si autor článku v ruských novinách Svobodnaja Pressa Alexej Michajlov
Izraelské orgány sa zatiaľ nerozhodli uskutočniť odvetné údery proti Iránu. Informovala o tom 11. októbra tlačová agentúra Bloomberg. Podľa jej údajov sa štvrtkové zasadnutie izraelského bezpečnostného kabinetu skončilo bez rozhodnutia o tom, aká by mala byť odpoveď. A stále nie je jasné, či vo vláde premiéra Benjamina Netanjahua panujú nezhody, alebo sa vyčkáva.
Téma možného izraelského útoku na iránske vojenské zariadenia je stále jednou z najdôležitejších vo svetových médiách. O odvetných opatreniach Tel Avivu aktívne diskutuje aj odborná verejnosť. Všetky takéto špekulácie však obsahujú príliš veľa neistých faktorov.
Ciele a úlohy
V súčasnosti už Izrael vyslovil ciele svojho odvetného úderu: zničenie dôležitých vojenských a priemyselných zariadení Iránu. Zatiaľ však neexistuje odpoveď na otázku – zasiahne Tel Aviv jadrový priemysel islamskej republiky?
Od konca 70. rokov minulého storočia izraelské vojenské a politické vedenie cielene bojuje proti všetkým pokusom arabských krajín vybudovať svoje jadrové zariadenia. Prvým zásahom bol nálet izraelského letectva na jadrovú elektráreň v Iraku v roku 1981. Potom nasledovalo niekoľko ďalších operácií. Okrem toho sa predpokladá, že v roku 2000 sa Tel Avivu podarilo zničiť isté jadrové zariadenie v Sýrii, ktoré sa nachádzalo neďaleko mesta Deir al-Zor.
Okrem čisto silových akcií izraelské bezpečnostné služby opakovane uskutočňovali tajné operácie proti jadrovým vedcom, ktorí spolupracovali s arabskými krajinami. Tajný front sa pre Izrael ukázal byť nemenej účinný ako ničenie atómových zariadení pravdepodobných protivníkov.
Teherán bol však pre Tel Aviv donedávna „tvrdým orieškom“. Hoci Irán oficiálne vyhlasuje, že nevyrába jadrové zbrane, všetky svoje jadrové zariadenia buduje s maximálnymi ochrannými opatreniami. A tie nie je také ľahké zbombardovať.
V tejto situácii izraelské vojensko-politické vedenie veľmi dobre chápe, že iránske jadrové zariadenia nebude možné zničiť hneď na prvýkrát. V tomto prípade sa však začína proces vážnej eskalácie konfliktu. Irán rýchlo obnoví všetko, čo stratil, a zasadí Izraelu oveľa väčší úder.
Ďalším faktorom, ktorý mimoriadne dráždi Izrael, je iránsky raketový program. V posledných rokoch sa Teherán stal jedným z kľúčových svetových výrobcov balistických a riadených striel, ako aj útočných dronov. Všetky tieto výrobky často lietajú na izraelské územie a protiraketová obrana si s nimi nie je vždy schopná poradiť.
Iránske raketové zoskupenie je však, podobne ako jadrová výroba, vybudované s ohľadom na maximálne požiadavky na obranu. Priemyselné objekty sú roztrúsené po celej krajine a sú ukryté aj v podzemných bunkroch. Na ich zničenie by neboli vhodné bežné protibetónové bomby. Bude potrebná špecializovaná munícia – takzvaný Bunker Buster.
Dôležité je tiež pochopiť, aký veľký rozsah bude mať protiiránska operácia Izraelských obranných síl (IDF). Vojenské a politické vedenie krajiny je mimoriadne odhodlané. A tvrdí, že operácia bude pokračovať až do úplného splnenia všetkých jej cieľov. A tu je pozícia Tel Avivu dostatočne zrozumiteľná. Na spôsobenie významných škôd na zariadeniach iránskeho jadrového a raketového priemyslu by bolo potrebných viac ako jeden deň masívnych úderov.
Ďalší dôležitý faktor: aby izraelské letectvo mohlo zasiahnuť iránske územie, muselo by operovať vo vzdušnom priestore Sýrie a Iraku. A tieto krajiny sú blízkymi spojencami Teheránu. A ak sa Sýrčanom a Iračanom podarí ujsť pri prvých náletoch, potom ďalej začnú aktívne zasahovať do činnosti IDF. Izraelské velenie bude musieť vyčleniť vážne sily na potlačenie protivzdušnej obrany týchto krajín.
Preto je veľmi pravdepodobné, že napriek vyhláseniam izraelských politikov bude operácia rýchla. V krátkom čase budú musieť IDF spôsobiť Iránu maximálne škody. Aké však budú potom ciele Tel Avivu? A tu existuje len jedna odpoveď – zničenie najvyššieho vedenia islamskej republiky.
V Iráne existujú dve zložky moci – svetská, ktorú zosobňuje prezident, a duchovná. Jej predstaviteľom je ajatolláh. Práve náboženská moc je v krajine dominantná. Nie nadarmo je oficiálny názov Iránu Islamská republika.
V tejto situácii je pre Izrael výhodné zasiahnuť ajatolláha Chameneího. A už v prvých hodinách konfliktu ho vyradiť z hry. V tomto prípade môže Tel Aviv počítať s paralyzovaním moci v Iráne. A to umožní uskutočniť masívne údery na vojenské a priemyselné zariadenia.
Plášť a dýka
Na prvý pohľad vyzerá izraelská snaha zasiahnuť najdôležitejšiu postavu Iránu skôr utopicky. Tel Aviv má však v rukáve niekoľko tromfov – špeciálne služby a sabotážne jednotky.
Od začiatku roku 2000 uskutočnil Izrael na území islamskej republiky veľké množstvo špeciálnych operácií. Spočiatku boli ich cieľom kľúčoví špecialisti na jadrový program. Otrávili ich jedmi, vyhodili do vzduchu autá… Jeden iránsky jadrový inžinier bol zabitý pomocou diaľkovo ovládanej streleckej veže.
Stačí pripomenúť, že len nedávno bývalý šéf iránskej bezpečnosti vyhlásil, že sa mu podarilo zlikvidovať všetky izraelské spravodajské bunky v republike. O pár dní neskôr však na predmestí Teheránu zabili šéfa Hamasu. Úder bol vykonaný riadenou protitankovou strelou.
Tel Aviv dosiahol ešte pôsobivejší úspech v operáciách proti Hizballáhu. Najprv boli aktivity vedenia hnutia ochromené útokom vybuchujúcich pagerov a potom IDF metodickými leteckými útokmi zlikvidovali takmer celé vedenie Hizballáhu.
Ďalším tromfom v rukáve Benjamina Netanjahua sú najnovšie stíhačky F-35I ADIR. Tieto stroje prešli špeciálnym zdokonaľovaním práve preto, aby mohli uskutočňovať skryté presné údery. Aj Teherán si uvedomuje hrozbu zo strany izraelských „tučniakov“ (ako západná armáda nazýva lietadlá F-35 pre ich neprehliadnuteľný tvar). Nie nadarmo leví podiel balistických striel pri poslednom útoku Iránu na Izrael smeroval na leteckú základňu a hangáre, kde sú umiestnené stroje ADIR.
Guľka a výstrel
Skúsme si namodelovať možný izraelský úder. Prvou fázou by bola nejaká špeciálna operácia. Bude namierená proti iránskym náboženským vodcom, predovšetkým proti ajatolláhovi Chameneímu. Je ťažké predpovedať, čo to bude. Ako ukazujú skúsenosti, Tel Aviv sa vyznačuje vynaliezavosťou a vie nepríjemne prekvapiť.
Súčasne so špeciálnou operáciou budú aktivované lietadlá F-35I. Ich cieľom budú aj duchovní vodcovia islamskej republiky – tí, ku ktorým sa izraelskí diverzanti nedostanú.
Takáto operácia nebude trvať dlhšie ako jeden deň. V ďalšej fáze izraelské letectvo podnikne masívne údery na iránske jadrové a raketové zariadenia. Táto fáza nebude trvať dlhšie ako dva alebo tri dni. A bude si vyžadovať, aby IDF nasadili maximálny počet úderných lietadiel.
Úzkym miestom tejto operácie zostáva podpora Spojených štátov. Aby Izrael udržal armádu bojových lietadiel vo vzduchu v rovnakom čase, bude potrebovať flotilu leteckých tankovacích lietadiel. Izraelské letectvo však takýmto lietadlom zjavne nedisponuje.
A tu môžu Tel Avivu pomôcť len Spojené štáty. Sú schopné rýchlo rozmiestniť flotilu takýchto strojov v regióne. Existujú informácie, že niekoľko amerických lietajúcich tankerov sa už presunulo do Izraela.
Za dva alebo tri dni ochromenie moci v Iráne pominie. A republika bude pripravená dať ozbrojenú odpoveď. Izrael preto bude musieť stiahnuť všetky svoje sily a pripraviť sa na odrazenie odvetných útokov.
Teoreticky by rozhodujúca letecká ofenzíva za účasti stoviek bojových strojov mala spôsobiť nenapraviteľné škody iránskemu jadrovému a raketovému priemyslu. Existuje však mnoho premenných.
Napríklad iránska protivzdušná obrana by mohla prejsť do autonómneho režimu a každý protilietadlový systém by zasiahol akýkoľvek dostupný cieľ bez povelu zhora. Okrem toho sa môže ukázať, že schopnosti iránskych protilietadlových systémov budú dostatočne vysoké na to, aby spôsobili straty izraelskému letectvu.
Benjamin Netanjahu si zjavne uvedomuje všetky riziká úderu na Irán. Preto sa jeho kabinet napriek hlasným vyhláseniam neponáhľa so začatím vojenskej akcie. A ako sa situácia vyvinie, sa dozvieme už čoskoro.