Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)
Nadácia Századvég uskutočnila prieskum verejnej mienky v 28 členských štátoch Európskej únie s cieľom preskúmať názory európskych občanov na otázky, ktoré najviac ovplyvňujú budúcnosť Únie. Keďže otázka vyzbrojovanie Ukrajiny silne rozdeľuje európsku verejnú mienku, maďarská nadácia Századvég sa rozhodla preskúmať túto otázku a urobiť prieskum verejnej mienky v jednotlivých štátoch EÚ. Ako podporujú dodávky zbraní na Ukrajinu Slováci, Česi, Maďari či Poliaci?
Nadácia Századvég uskutočnila prieskum verejnej mienky v 28 členských štátoch Európskej únie s cieľom preskúmať názory európskych občanov na otázky, ktoré najviac ovplyvňujú budúcnosť Únie.
Nadácia priniesla zaujímavé zistenia. Viaceré členské štáty podporujú Ukrajinu zbraňami aj napriek negatívnemu stanovisku ich vlastnej populácie. Len u 9 z 27 členských krajín Európskej únie prevažovali u obyvateľov názory, že Európska únia a jej členovia by mali nakupovať zbrane pre Ukrajinu. Iba v 9. krajinách EÚ podpora dodávkam zbraní na Ukrajinu medzi obyvateľstvom prekročila 50% hranicu.
Medzi krajinami, v ktorých obyvatelia vyjadrili najmenšiu podporu dodávkam zbraní do zóny ozbrojeného konfliktu figuruje aj Slovensko. Až 61% občanov Slovenskej republiky sa postavilo proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. 8% nevedelo odpovedať a podporu dodávkam zbraní vyslovilo iba 31% Slovákov. Slovensko sa tak zaradilo medzi sedem štátov EÚ s najnižšou podporou dodávok zbraní na Ukrajinu.
Obyvatelia Českej republiky prejavili o niečo vyššiu ochotu dodávať Ukrajine zbrane ako Slováci, ale ak porovnáme objem poslanej vojenskej pomoci Českou republikou s podporou verejnosti v prieskume, zistíme, že posielanie zbraní českou vládou nekorešponduje s názorom obyvateľstva. Za podporu dodávok zbraní sa vyslovilo 34% českej populácie, 9% nevedelo odpovedať a 57% je proti.
Ešte nižšiu podporu dodávkam zbraní, akú deklarovali v prieskume Slováci vyjadrili Rakúšania, Slovinci, Bulhari, Gréci, obyvatelia ostrova Cyprus a rebríček krajín EÚ s najmenšou podporou dodávkam zbraní na Ukrajinu uzatvárajú Maďari (80% obyvateľov Maďarska je proti posielaniu zbraní).
Percento tých, ktorí naopak najviac súhlasia s dodávkami zbraní na Ukrajinu, je najvyššie v Lotyšsku (79 percent), Estónsku (73 percent) a Poľsku (71 percent). Výsledok je menej prekvapivý vzhľadom na skutočnosť, že spomínané krajiny priamo susedia s Ruskom a taktiež aj vzhľadom na históriu krajín.
Nadácia Századvég vykonala prieskum v roku 2022 a ako sama konštatuje: „Vo viacerých členských štátoch Európskej únie rozhodnutia politickej elity v súvislosti s rusko-ukrajinskou vojnou nenapĺňajú očakávania obyvateľov ich vlastnej krajiny”.