Bratislava 4. júna 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)
Transparency International Slovensko (TIS) obvinila Vallov magistrát z vynášania z infožiadostí. Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa voči tomu ohradil. Tvrdí, že príspevok TIS je zavádzajúci
Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) ešte v máji poukázala na podozrivé dotácie pre bratislavských poslancov.
V súvislosti s týmto prípadom uviedli v stredu na sociálnej sieti, že sa snažili dostať aj k majetkovým priznaniam poslancov. Tie by mali byť podľa zákona už od januára tohto roku voľne dostupné na webe samospráv. Bratislava pod vedením Matúša Valla však tak, ako mnohé iné mestá na Slovensku novú zákonnú povinnosť odignorovala.
“Kolega Gabriel Šípoš, ktorý dotácie analyzoval, poslal teda v polovici mája emailovú infožiadosť na bratislavský magistrát. Deň na to mu odpísal samotný Tešovič: „…A na záver, donieslo sa mi, že ste požiadali mesto o moje majetkové priznanie za roky 2019 a 2020.“ Tešovič neskôr Šípošovi vysvetlil, že mu to telefonicky povedala úradníčka magistrátu. Zdieľať mená, prípadne ďalšie osobné údaje žiadateľov o informácie tretím osobám je ale protiprávne,” tvrdí TIS.
.
Na príspevok TIS zareagoval primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý ho označil za zavádzajúci.
“TIS vo svojom statuse tvrdí, že mesto pod mojím vedením odignorovalo novú povinnosť zverejniť majetkové priznania poslancov na webe mesta. Neodignorovalo. A tvrdí tiež, že infožiadosť pána Šípoša je napodiv dodnes magistrátom nevybavená. No nie je na tom nič podivné,” uviedol primátor Bratislavy.
Vysvetlil, že zákonnú kompetenciu pre kontrolu a zverejňovanie majetkových oznámení má Komisia na ochranu verejného záujmu, t.j. orgán mestského zastupiteľstva zložený z priamo zvolených poslancov. Vallo sa bráni tým, že keďže Komisia kvôli pandemickým opatreniam dlhšie nezasadla, nedošlo z jej strany ani k prevereniu majetkových priznaní poslancov a neboli splnené zákonné povinnosti, ktoré by umožnili tieto majetkové priznania zverejniť. Preto postupovali, ako postupovali.
Vallo dodal, že nerozumiem osočeniu TIS, že „Vallov magistrát vynáša z infožiadostí“.
“Meno žiadateľa o informáciu je údaj, ktorý je súčasťou infožiadosti, sme povinní ho evidovať a neviem o žiadnom ustanovení zákona, ktoré by ho pri administratívnom spracovaní infožiadosti zakazovalo používať. Zvlášť, ak samotná infožiadosť sa týka osoby, ktorej súhlas na zverejnenie údajov je potrebný. Ak si to TIS vysvetľuje inak, je na mieste upozornenie, určite ale nie zavádzajúci bulvárny útok, aký v statuse predviedla TIS. A navyše, meno žiadateľa poskytol inému mestskému poslancovi sám pán Šipoš, keď si od neho v telefonáte pýtal kontakt na poslanca Tešoviča.”
.
Kauza s dotáciami
Nezisková organizácia upozornila na podozrivé čerpanie štátnej pandemickej pomoci nájomcom zo strany mestských poslancov Rastislava Tešoviča, Sone Svoreňovej, Tomáša Korčeka či miestneho poslanca za bratislavský Lamač Radoslava Olekšáka.
Jednotliví poslanci vo svojich reakciách uviedli, že buď dotácie vrátili, alebo podozrenia odmietajú či svoju účasť na štátnej pomoci považujú za zbytočnú chybu. Tešovič, Svoreňová a Korček sa v uplynulých dňoch vzdali členstva v mestských poslaneckých kluboch, kde doteraz pôsobili. Odišli aj z jednotlivých dozorných radách bratislavských mestských podnikov. Tešovič sa vzdal aj funkcie predsedu mestskej finančnej komisie. Mestskými poslancami však naďalej ostávajú.
V prípade bratislavských mestských ale začalo konať rezort hospodárstva. Minister Richard Sulík (SaS) oznámil, že v tomto prípade bolo podané na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu subvenčného podvodu. Zároveň prisľúbil, že jeho rezort spustí intenzívnejšiu kontrolu štátnej pandemickej pomoci nájomcom. (viac v článku)