V stredu začal svoju návštevu stredoeurópskych krajín americky minister zahraničia Mike Pompeo. Ten sa stretne s politikmi ako Zeman, Babiš, Duda, Morawiecky, Janša, Pahor a Kurz, ktorí nepatria medzi tzv. slniečkárske kádre. Trumpova administratíva ohlásila koniec globalizácie a sústreďuje sa na uzatváranie bilaterálnych dohôd s jednotlivými štátmi. Ešte nikdy tak nebola lepšia príležitosť na vyjednanie férových dohôd ako teraz. Žiaľ, Slovensko aktuálne nemá politických reprezentantov, s ktorými by predstavitelia USA o niečom jednali.
Ochota ohľadom tém ako Istanbulsky dohovor či Marakéšsky utečenecký pakt, ktoré nad nami stále visia, by určite bola. Trump aj Pompeo podporujú tradičnú rodinu a sú proti zvážaniu migrantov.
Stačí si tiež spomenúť, že v Čechách kvôli Zemanovi dokonca odvolali drzého veľvyslanca Schapira a vymenovali za veľvyslanca Steva Kinga. Mať na Slovensku v súčasnosti na čele pronárodných politikov, nie „sorošovcov a eurohujerov“, určite by sa dalo veľa vecí zmeniť.
Spomínaný Zeman si to neskôr zbytočne pokazil nezmyselnou orientáciou na Čínu, ktorá je aktuálne hlavným geopolitickým nepriateľom Trumpovej administratívy a hlavným partnerom globálnych korporácií.
(Zeman sa znemožnil, keď absolvoval cestu do Číny spolu s najbohatším Čechom Petrom Kellnerom. Zatiaľ čo si Kellner s vrcholnými predstaviteľmi Komunistickej strany dohodol svoj úžernícky biznis so splátkovými spoločnosťami na území Číny, Zeman sa vrátil s akýmsi prísľubom čínskych investícii vo výške 100 miliárd, z ktorých nakoniec neprišla ani koruna. Zeman zo svojho čínskeho poblúznenia už vytriezvel, no do Bieleho domu už pozvánku nikdy nedostane.)
Ruské MZ sa domnieva že Korčokovo vyhostenie ruských diplomatov malo za cieľ urobiť dojem na amerického ministra zahraničných vecí. Analytik Michail Šejnkman sa v komentári pre Radio Sputnik vyjadril, že v pozadí vypovedania ruských diplomatov z Bratislavy bol skôr Korčokov panický strach z toho, že by Mike Pompeo mohol vynechať Slovensko z itineráru svojho turné po krajinách strednej a východnej Európy. A keďže Praha už skôr vypovedala dvoch ruských diplomatov, Korčok zrejme usúdil, že vypovedaním troch ruských diplomatov nielen tromfne českého kolegu Petříčka, ale možno si tým šplhne u Američanov.
Časy sa však zmenili a Korčok by si dnes paradoxne oveľa viac u Američanov šplhol, keby vykázal Sorosove nadácie, alebo čínsky Huawei s jeho 5G sieťou.
Ivan Blaho