Mikloš tento týždeň vyhlásil, že v súvislosti so zlými prognózami Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá odhaduje pokles ekonomiky o 5,8 až 13,5 percenta, deficit verejných financií o 6,9 až 10,3 percenta a nárast verejného dlhu na 57 až 64 percent HDP, bude testom zvládnutia krízy súčasnou vládou to, či sa jej podarí presadiť nepopulárne opatrenia ako zrušenie 13. dôchodkov.
Exminister Kamenický: Naši seniori si to za ich celoživotnú prácu zaslúžia
Bývalý šéf rezortu financií Ladislav Kamenický zo Smeru-SD zastáva úplne opačný názor ako Ivan Mikloš: “V tomto mám s liberálnymi ekonómami svetonázorový rozpor. Som proti zrušeniu 13. dôchodkov, lebo si myslím, že naši seniori si to za ich celoživotnú prácu zaslúžia. Je to sociálne opatrenie, ktoré bude stáť podla prepočtu IFP asi 350 mil. eur. Popri deficite cca 10 miliárd z dôvodu koronakrízy je to relatívne nízka suma. Naši seniori nemôžu byť na periférii záujmu tejto vlády,” reagoval pre Hlavné Správy Kamenický.
Dodal, že strana Smer-SD presadila mnohé sociálne opatrenia, ktoré zlepšujú kvalitu života obyvateľov Slovenska. “Medzi týmito opatreniami bol aj 13. dôchodok. Igor Matovič aj Boris Kollár pred voľbami tvrdili, že zavedené sociálne opatrenia sa rušiť nebudú. Som zvedavý, či dodržia svoje predvolebné sľuby. Ak nie, som presvedčený, že ich voliči im to v budúcnosti “spočítajú”. V tomto je politika nekompromisná, ale spravodlivá.”
Ku najnovším odhadom NBS Ladislav Kamenický podotkol, že vláda Igora Matoviča sľubovala mesačnú pomoc podnikateľom kvôli pandémii COVID-19 na úrovni miliardy eur, no väčšina sa zatiaľ pomoci nedočkala. “Po viac ako mesiaci im vyplatila smiešnych 12 miliónov eur, čo je len 1,2% zo sľúbenej sumy.”
“Podla nedávno zverejnenej štúdie pomoc zo strany slovenskej vlády je v porovnaní s ČR, Maďarskom, Poľskom, Rakúskom, Nemeckom, Francúzskom, Veľkou Britániou, najmenej štedrá, najpomalšia a najužšia z pohľadu použitých nástrojov. Pri takejto nízkej úrovni pomoci neviem, ako by si terajšia vláda odôvodnila 10% deficit a prognózované zvýšenie verejného dlhu v roku 2020 na 60%. Úroveň verejného dlhu v roku 2019 bola 48 %, teda mimo všetkých sankčných pásiem dlhovej brzdy, čo je dobrá správa pre Slovensko. Verejný dlh Nemecka je 60%, Francúzska 98% a priemer eurozóny 84%. Potvrdzuje to, že vládna propaganda a výroky o ‘prázdnej špajzy’ sú nepravdivé.”
Pellegrini: Práve teraz je potrebná pomoc seniorom
Bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je v súčasnosti podpredsedom NR SR, nedávno uviedol, že ho znepokojuje to, že viacerí ministri novej vládnej zostavy Igora Matoviča pripustili zrušenie 13. dôchodkov a ďalších opatrení, ktoré prijala vláda Smeru, SNS a Mostu-Híd.
“Čo ma najviac mrazí v chrbte, že táto vláda chce využiť situáciu na ohrozenie a rušenie určitých sociálnych opatrení, ktoré boli prijaté.”
Pellegrini upozornil, že seniori sú teraz najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva a že aj aktuálna ekonomika môže 13. dôchodky zvládnuť.
“Každý deň o senioroch vzletne rozprávajú so slzami v očiach ako ich idú chrániť. Šmahom ruky im poza chrbát idú zobrať ešte aj to málo, čo mohli na konci roka dostať. Ak hovoríme, že táto kríza nás ide stáť niekoľko miliárd, tak myslíte, že je tak dôležité zobrať tých 400 miliónov z rozpočtu a nevyplatiť 13. dôchodky? Tým dôchodcom by to bolo treba dať,” (viac v článku).
Sulík: Chceme dôchodcom pomôcť adresnejšie
Beluský: Šetriť by sa malo na výdavkoch na obranu
Opozičný poslanec NR SR za stranu ĽSNS Martin Beluský uviedol, že strana súhlasí s názorom, že súčasná situácia v súvislosti s opatreniami na zabránenie šírenie ochorenia COVID-19 bude mať veľké negatívne dopady na verejné aj súkromné financie.
“Nesúhlasíme však s názorom, že by mala vláda šetriť na sociálnych opatreniach ako napr. na 13. dôchodkoch. Vláda by sa mala zamerať na zbytočné a nepotrebné výdavky, ktoré SR nepotrebuje, ako je napríklad avizované zvyšovanie výdavkov na obranu štátu a pod. Sociálne opatrenia majú práve opačný pozitívny sekundárny dopad, a to je zvyšovanie spotreby, čo ekonomika na to, aby fungovala, potrebuje,” upozornil Beluský pre Hlavné Správy.
Na otázku, či podľa neho naozaj dôjde k zrušeniu sociálnych opatrení Martin Beluský uviedol: “Pravdepodobne budú na 2 – 3 roky pozastavené a pred voľbami ich znovu zavedú.”
K tomu či sa podľa ĽSNS môže naplniť prognóza NBS na viac 10-percentný deficit poznamenal: “Tento odhad je podľa nás reálny.”