Bratislava 11. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:SITA-Jakub Julény, Alexandra Čunderlíková, Branislav Bibel)
Europoslanec Miroslav Radačovský, ktorý v kauze úmrtia bývalého policajného prezidentka Milana Lučanského zastupuje jeho pozostalú rodinu, sa na Facebooku vyjadril k množiacim sa pripomienkam verejnosti, že vyšetrovacie orgány vo veci už niekoľko týždňov nekonajú
Radačovský však tvrdí, že celý prípad nestojí na jednom bode, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
“Vážení priatelia, na množstvo reakcií na sociálnych sieťach, na množstvo mne doručovaných dopytov, naznačujúcich, že vo veci sa nič nedeje, uvádzam nasledovné. Vo veci sa objektívne a v súlade so zákonom postupuje.”
JUDr. Miroslav Radačovský vyhlásil, že nepatrí a nechce patriť medzi tie subjekty, ktoré vynášajú veci z prebiehajúcich konaní bez toho, aby boli objektívne konštatované relevantné skutočnosti.
“Teda vo veci nie že sa nič nedeje, vo veci sa deje,” skonštatoval splnomocnený zástupca poškodených Lučanských.
Diskutéri najmä na sociálnej sieti často komentujú to, že vyšetrovacia komisia, ktorú zriadila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) kvôli nákaze covidu-19 u niektorých poslancov parlamentu odložila svoje návštevy na niektorých miestach spojených s pobytom Lučanského počas posledných týždňov jeho života. Samotná komisia v poslednom čase neprišla s novými informáciami či závermi. V prípade súbežne prebieha aj riadne policajné vyšetrovanie.
Generál Milan Lučanský
Milan Lučanský sa narodil 10. februára 1969 v Poprade. K policajnému zboru nastúpil v roku 1989. Postupne sa vďaka svojim schopnostiam vypracoval od fekventanta na policajnom útvare v Pezinku, cez elitného vyšetrovateľa až na policajného prezidenta. Počas svojej policajnej kariéry sa venoval odhaľovaniu organizovaného zločinu. Riešil mafiánske skupiny ako kyselinárov, bratov Mellovci, sýkorovcov, za mreže sa mu podarilo dostať bossa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka.
Po nástupe vlády Ivety Radičovej od polície odišiel. V tom čase pracoval ako bezpečnostný pracovník v súkromnej spoločnosti. V roku 2012 sa do policajného zboru vrátil a zastával funkciu 1. viceprezidenta Policajného zboru. V roku 2015 ho prezident Andrej Kiska na základne návrhu vtedajšej vlády vymenoval do hodnosti generála. V roku 2016 sa stal generálnym riaditeľom sekcie kontroly a inšpekčnej služby na Ministerstve vnútra SR.
Do funkcie policajného prezidenta ho vymenovala bývalá ministerka vnútra Denisa Saková. Svoju funkciu začal vykonávať k 1. júnu 2018 a zostal v nej aj po zmene vládnej garnitúry, počas ministrovania súčasného ministra vnútra Romana Mikulca. Svoj odchod z funkcie oznámil 30. júna 2020, keď odmietol prevziať zodpovednosť za politizáciu polície.
Na sociálnej sieti uviedol: “Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť. …nechcem ďalej spolupracovať so súčasným vedením Ministerstva vnútra SR. Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tu moju. Spolupráca musí byť založená na vzájomnom rešpekte. Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné.” O uvoľnenie zo služobného pomeru požiadal k 31. augustu 2020.
Obvinenie a nejasné okolnosti zranení
Pokojný život mimo službu si však užíval relatívne krátko. Už na začiatku decembra 2020 bol vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry obvinený v rámci akcie Judáš z korupcie. Dôvodom malo byť prijatie úplatku vo výške pol milióna eur ešte v roku 2018. Za obvineniami z korupcie stoja bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Pakši a podnikateľ František Böhm. Druhý z dvojice sa pravdepodobne z dôvodu výčitiek svedomia po smrti generála Lučanského v polovici februára 2021 zastrelil. Jeho smrť je v súčasnosti predmetom vyšetrovania.
U vyšetrovateľa sa generál Lučanský prihlásil sám na základe dohody s vyšetrovateľom. Bol vzatý do väzby a umiestnený v v Ústave na výkon väzby v Prešove. Tam si 9. decembra za nejasných okolností zranil oko. Oficiálne vyšetrovanie nepreukázalo, že by sa Lučanský stal obeťou bitky. Avšak ani potknutie sa o papuču či zranenie pri cvičení s činkou nevyznievajú príliš dôveryhodne.
Po ošetrení oka a následnej operácii bol prevezený naspäť do Prešova, kde 29. decembra 2020 v čase medzi 16.30 a 16.39 údajne pokúsil o samovraždu. Jej okolnosti však doteraz nie sú známe. Na základe nejednoznačných dôkazov bola ministerkou spravodlivosti SR Máriou Kolíkovou zriadená vyšetrovacia komisia, ktorá má objasniť priebeh úmrtia generála Lučanského.
Po návšteve komisie v ústave na výkon trestu sa Marian Kotleba na sociálnej sieti vyjadril takto: „V rámci pokusu o rekonštrukciu situácie som sa pod dohľadom členov komisie a príslušníkov ZVJS pokúsil upevniť väzenskú teplákovú bundu na posteľ tak, ako ju našli príslušníci ZVJS, a následne sa na ňu “zavesiť”. Vydržal som tak možno 15 sekúnd v podstate bez problémov, trochu ma bolel krk.“
To, či úmrtie generála Lučanského je alebo nie je samovraždou, ukáže až dôkladné vyšetrovanie.
Jaroslav Zajac
Komisia na prešetrenie prípadu Milana Lučanského finalizuje záverečnú správu
Špeciálna komisia zriadená na prešetrenie okolností samovraždy bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského finalizuje záverečnú správu. TASR to potvrdil hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla
“Komisia ukončila operatívnu časť svojej kontrolnej činnosti a aktuálne sa finalizuje záverečná správa, ktorá by mala byť v najbližšom čase predložená členom komisie na pripomienky pred jej záverečným schválením,” spresnil hovorca.
Doplnil, že v zmysle štatútu komisia zašle hodnotiacu správu po jej prijatí šéfke rezortu spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) a generálnemu prokurátorovi SR Marošovi Žilinkovi.
“Ministerka spravodlivosti zabezpečí zverejnenie záverečnej hodnotiacej správy komisie na webovom sídle ministerstva spravodlivosti a sociálnych sieťach ministerstva spravodlivosti,” dodal s tým, že Kolíková bude zároveň informovať médiá o záveroch správy.
Či dostala komisia k dispozícii aj informácie z pitvy, Bubla nekomentoval.
“Otázky tykajúce sa prístupu komisie k údajom zo zdravotnej dokumentácie budú zodpovedané v rámci záverečnej správy,” podotkol.
Nezávislá kontrolná komisia, ktorá prešetruje okolnosti úmrtia Lučanského i jeho skoršie zranenie oka, má takmer 20 členov. Okrem politikov sú jej súčasťou tiež experti.
Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa 29. decembra 2020 v Ústave na výkon väzby v Prešove pokúsil o samovraždu.