Chmelár píše, že ak si niekto myslel, že vyzdvihnutie USA ako „strategického partnera“ v programovom vyhlásení Matovičovho kabinetu je len formálnou záležitosťou, tak praktická politika tejto vlády ho rýchlo vyvedie z omylu.
Upozornil, že po tom, ako Spojené štáty pod vedením Donalda Trumpa vypovedali Zmluvu o likvidácii rakiet krátkeho a stredného doletu, odstúpili od iránskej jadrovej dohody, zrušili účasť na parížskej klimatickej dohode, vystúpili z UNESCO, zmrazili financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie, zablokovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o globálnom prímerí a pred dvoma mesiacmi začali uvažovať aj o obnovení nukleárnych skúšok po takmer 30 rokoch, zničili aj ďalší pilier medzinárodnej bezpečnosti, keď vo štvrtok ohlásili odstúpenie od Zmluvy o otvorenom nebi.
“Táto zmluva je dôležitým nástrojom medzinárodnej kontroly zbrojenia. Desať štátov Európskej únie preto prijalo vyhlásenie, v ktorom oznámili, že budú zmluvu dodržiavať aj naďalej. Medzi podpismi ministrov zahraničných vecí Belgicka, Českej republiky, Fínska, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemecka, Španielska, Švédska a Talianska by sme však márne hľadali podpis – Slovenska.”
“Korčokovo ministerstvo zahraničných vecí prijalo osobitné vyhlásenie, v ktorom síce „ľutuje“, že USA chce od zmluvy odstúpiť, zároveň však pre tento krok vyjadrilo pochopenie a vynadalo za to, čuduj sa svete, Rusku.”
Podľa analytika Eduarda Chmelára je zvláštne, že Donald Trump rad radom búra medzinárodnú bezpečnostnú architektúru a približuje nás nebezpečne k vojne, ale z eskalácie napätia stále obviňujeme Ruskú federáciu. “Niektoré európske štáty sa správajú navlas rovnako ako pred druhou svetovou vojnou, keď nechceli pochopiť, kto je hlavnou hrozbou pre mier a hriali si hada na prsiach v podobe nacistického Nemecka.”
“Slovensko prešlo mlčaním šialený nápad USA premiestniť jadrové zbrane z Nemecka do susedného Poľska na hranice s Ruskom (akoby sme zabudli, že podobný krok Sovietskeho zväzu v čase kubánskej raketovej krízy takmer spustil tretiu svetovú vojnu), ale vybíja svoju energiu na ospravedlňovanie neospravedlniteľného porušovania medzinárodných dohôd zo strany USA a preberá pochybnú rétoriku Donalda Trumpa o vine Ruska bez akýchkoľvek relevantných argumentov a racionálnych dôkazov.”
Chmelár dodal, že len v piatok vo videu informoval, ako si vymysleli proamerickí konšpirátori a propagandisti aféru Russiagate. “Ešte sa za to ľudia ako šéf parlamentného eurovýboru Tomáš Valášek alebo štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus, ktorí túto konšpiráciu šírili ako fakt, nestačili ani ospravedlniť – a už namáčajú Slovensko do ďalších medzinárodných intríg, hoci Rusko obvinenia z porušovania zmluvy (čo je tradičná Trumpová zámienka na jej vypovedanie) dôrazne odmieta.”
“A spomeňte si pri tejto príležitosti predsa len ešte raz na absurdnú a vymyslenú aféru Russiagate, zopakujte si všetky tie nepriateľské kroky, ktoré Trump voči Putinovi vykonal a ktoré dramaticky zhoršili rusko-americké vzťahy – a spýtajte sa samých seba, či sa takto správajú sprisahanci. “
Chmelár vyzýva, aby sme nenaleteli ďalšej lži a neprispievali k ďalšiemu rozbíjaniu Európy. “Prečo to robia Spojené štáty, to dobre vieme, ich záujmom je klasické divide et impera (rozdeľ a panuj), oni si želajú vidieť Európu rozdrobenú a podriadenú americkému impériu. Ale prečo koná proti záujmom Slovenskej republiky jej vláda? Prečo narúša jednotu Európy a správa sa ako vazal USA? Toto nie je proeurópska, ale proamerická orientácia štátu.”