V roku 2012 požiadal Assange veľvyslanectvo Ekvádoru v Londýne o azyl, pretože sa obával, že ho jeho rodná Austrália neochráni pred vydaním do Spojených štátov, kde by čelil väzeniu alebo dokonca poprave. Vtedajší prezident Ekvádora Rafaela Correu súhlasil s tým, že mu udelil azyl na základe toho, že jeho „život, bezpečnosť alebo osobná bezúhonnosť“ môže byť kedykoľvek ohrozená.
Vtedy tomu všetci tlieskali, no situácia sa zmenila.
Bývalý generálny konzul v Londýne tvrdí, že súčasné kroky ekvádorskej vlády nie sú podľa medzinárodného práva len neopodstatnené, ale aj nezákonné. “Je to porušenie práva a inštitúcie azylu,” povedal pre Zerohedge Fidel Narvaez, bývalý generálny konzul.
Podľa ekvádorského diplomata bude Assange pravdepodobne vydávaný do USA, kde „bude nepochybne minimálne odsúdený na desiatky rokov väzenia“.
Pre Narvaeza, ktorý patril medzi ekvádorských predstaviteľov, ktorí zabezpečili Assangenovi v roku 2012 azyl, je tento krok súčasťou návratu k „podriadenej“ zahraničnej politike ekvádorskej vlády pod vedením Lenína Morena. “Zahraničná politika ekvádorskej vlády sa dramaticky zmenila a teraz je úplne podriadená zahraničným tlakom, najmä zo strany USA a IMF, tak ako to bolo pred revolúciou,” dodáva Narvaez.
V posledných mesiacoch, vláda Morena napríklad obnovila kontroverzný letový program v krajine spolu s americkou armádou. Vo svetle tohto a ďalších podobných opatrení tak nie je Morenov krok proti Assangenovi vraj vôbec prekvapujúci.
“Chcú využiť Juliana Assangeho ako obetného baránka, aby odvrátili pozornosť od škandálu INA Papers,” hovorí Narvaez, ktorý sa odvoláva na obvinenia z korupcie, ktoré poškodili Morena, jeho rodinu a ďalších blízkych spolupracovníkov.
Ekvádorský prezident v súčasnosti čelí politickému vyšetrovaniu v súvislosti s obvineniami z prania špinavých peňazí, čo nenapraviteľne znehodnotilo jeho obraz a jeho dôveryhodnosť ako bojovníka proti korupcii.
V tom, čo sa dá nazvať len zúfalým pokusom odvrátiť pozornosť, Moreno a jeho úradníci obvinili Assange a WikiLeaks z organizovania škandálu. Minister pre komunikáciu Andres Michelena dokonca zašiel až tak ďaleko, že tvrdil, že sa Assangen dohodol s Correom a venezuelským prezidentom Nicolasom Madurom na „destabilizácii“ vlády Ekvádoru.
Narvaez hovorí, že Assange neporušil žiadne pravidlá a tvrdenia sú len zámienkami na ukončenie jeho azylu. Podľa neho, vláda Morena, týmto rozhodnutím systematicky porušuje práva Juliana Assangeho.
Assange je v súčastnosti občanom Ekvádoru a ústava krajiny zakazuje vláde, aby povolila vydanie Ekvádorčanov. Morenovo „pozastavenie“ občianstva Assangena podľa portálu samozrejme, nemá precedens, nehovoriac o tom, že ho možno kedykoľvek zrušiť.