Vo štvrtok usporiadalo hnutie Sme rodina v priestoroch Národnej rady brífing, na ktorom informovali verejnosť a médiá o podozreniach súvisiacich s projektom Národného potravinového katalógu (NPK). Podľa poslancov Jaroslava Karahutu a Patricka Linharta a IT experta hnutia Sme rodina Jána Jedináka v tomto prípade ide o jednoznačný podvod a tunel, pri ktorom bol štát okradnutý o sumu vyše milión eur. Píšeme o tom TU.
Poslanci uviedli, že napriek podvodnej a absolútne zbabranej realizácii projektu NPK išlo o skvelú myšlienku, a že je nevyhnutné robiť všetko pre to, aby sa na Slovensku zvýšila produkcia a spotreba domácich a zdravých potravín, ktoré sú v súčasnosti v neúnosnej miere valcované lacnou, ale často nekvalitnou a v mnohých prípadoch dokonca zdraviu škodlivou zahraničnou produkciou. Na brífingu odpovedali aj na otázky, čo by podľa nich bolo treba urobiť, aby sa slovenský poľnohospodársky a potravinársky sektor pozviechal.
Hlavné správy: Nebolo by lepšie začať od samotného koreňa problému, prečo na Slovensku ľudia nejedia zdravé slovenské potraviny, a to je skutočnosť, že drobní farmári, ktorí predovšetkým sú zdrojom bohatej domácej potravinovej základne, nemajú šancu konkurovať? Nie je treba začať predovšetkým od podpory malých farmárov?
Jaroslav Karahuta, poslanec Národnej rady SR za Sme rodina, predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie: „Programové vyhlásenie vlády, ktoré bolo zverejnené pred niekoľkými týždňami, jasne poukazuje, ktorým smerom pôjde podpora, či už zo strany Národnej rady, alebo zo strany ministerstva pôdohospodárstva. Ideme podporovať malé a stredné rodinné farmy.
Prvý signál, odkiaľ sa to začne diať, bol zverejnený včera na tlačovej konferencii. Požadujeme od Slovenského pozemkového fondu (SPF) dôslednú revíziu existujúcich zmlúv. Zhruba polovici zmlúv SPF končí platnosť na budúci rok a budeme požadovať, aby SPF, ktorý spravuje jednu štvrtinu poľnohospodárskej pôdy na Slovensku, prideľoval pôdu podľa miestnej príslušnosti. Teda nie tak, že pani Rošková mala pôdu v trinástich katastroch (pričom vieme, že väčšinu iba mulčovala), ale pôdu bude mať prednostné právo dostať do užívania ten, kto podniká v miestne príslušnom, resp. susednom katastri. Tam je začiatok podpory tohto podnikania.
Druhá vec sú projektové podpory a cielené podpory pre malých podnikateľov. Určite urobíme všetko pre to, aby sa čo najskôr oživil systém bezúročných pôžičiek s bonusom posledných splátok – je to oveľa výhodnejšie ako rozvíjať projekty cez fondy EÚ, ktoré sú veľmi zložité. Ale hlavne ľuďom pomôžeme tým, že nové opatrenia ohľadne predaja z dvora dajú možnosť tým malým a stredným podnikateľom predávať nielen na dvore a na tržnici, ale aj v reštauráciách, v školách a všetkých zariadeniach verejnej správy.“
Hlavné správy: Vo vyjadreniach farmárov sa často opakuje rovnaká výhrada: prílišná zložitosť a byrokracia spojená s týmto podnikaním a uchádzaním sa o nejakú dotáciu či pomoc. V prípade malej rodinnej farmy tí ľudia jednoducho často nemajú čas, schopnosti ani možnosti na to, aby popri svojej práci robili ešte aj „úradníkov“. Nemalo by byť jednou z hlavných priorít pomoci farmárom odbúranie tejto záťaže?
Karahuta: „Tu máme nachystané dve veci. Prvá vec sú strediská prvého kontaktu pre malých a stredných farmárov, ktoré budú regionálne rozložené po celom území Slovenska, kde budú môcť podnikatelia získať všetky informácie. A druhá vec, ktorú už máme pripravenú, a ktorú pánovi ministrovi predložíme v priebehu mesiaca júl, je zriadenie antibyrokratickej komisie, ktorá bude systémovo poukazovať na všetky nezmyselné byrokratické konania, ale hlavne na to, čo je nad rámec nariadení Európskej komisie. Toto je v programovom vyhlásení vlády: aby sme túto nadprácu odbúrali a uľahčili život našim podnikateľom.“
Ivan Lehotský