Blízky východ 2. mája 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
Arkadij Vainberg na portáli Iarex venuje pozornosť zvyšovaniu napätia na Blízkom východe, za ktorým podľa neho stoja sionistické kruhy v Izraeli a USA.
Všetko ukazuje na to, že USA a Izrael stoja na rovnakej platforme vo vzťahu k Iránu a pripravujú sa svoje predstavy realizovať diplomatickými i vojenskými prostriedkami, v znamení zvyšovania tlaku voči Iránu.
Izrael opätovne hrubo porušil medzinárodné právo, keď v noci z 29. na 30. 4. 2018 zaútočil na sýrske územie. Jeho cieľom sa stali základne na ktorých sa nachádzajú proiránske skupiny, izraelské lietadlá útočili na pozície 47. mechanizovej brigády južne od mesta Hama, na osadu Salhab a vojenské letisko Neirab v provincii Aleppo. Tento izraelský útok znamená novú eskaláciu napätia na Blízkom východe.
Uvediem jeden zaujímavý detail – hlavné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM) odmieta komentovať svoju účasť v raketových úderoch na Sýriu, no dňa 29. 4. 2018 izraelský minister obrany Avigdor Liberman uviedol, že Izrael si vyhradzuje úplnú slobodu v riešení sýrskeho problému.
Útoky na sýrske vojenské ciele sa začali krátko po telefónnom rozhovore izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s prezidentom USA Donaldom Trumpom a po stretnutí Netanjahua s novým americkým ministrom zahraničných vecí Mike Pompeom (bývalá hlava CIA). Pompeo sa netají tým, že odmieta jadrovú dohodu s Iránom.
Dňa 30. 4. 2018 Izrael uzavrel vzdušný priestor pri svojej hranici so Sýriou, pretože sa obával iránskych raketových útokov. Izraelci vystríhali Rusko a USA, že v prípade útoku Iránu na Izrael, na všetky iránske základne v Sýrii zaútočí Izrael zo všetkou rozhodnosťou. Dňa 30. 4. 2018 sa stretli aj sýrsky prezident Bašár Asad s Muhammadom Borudzerdim, jedným z vodcov Zboru Stráži Islamskej revolúcie. Asad v rozhovore doslovne uviedol: “To, čoho sme svedkami je eskalácia nenávisti voči Sýrii a priamy prechod nepriateľských krajín k priamej agresii, pretože ich zástupné bábky utrpeli drvivú porážku a už nie sú schopné pôsobiť voči Sýrii tak ako v minulosti”.
Iránsky duchovný vodca Ali Chamenei po zákernom izraelskom útoku na iránske objekty v Sýrii, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom vydal následne vyhlásenie: Čas, kedy na nás útočili a my sme neodpovedali sa skončil. Na útok budeme reagovať útokom.
Dňa 30. 4. 2018 izraelský premiér Netanjahu na tlačovej konferencii priniesol bližšie informácie o iránskom jadrovom programe. Vo svojom vystúpení Netanjahu obvinil Teherán, že v skrytosti pokračuje vo vývoji jadrových zbraní, tento projekt sa nazýva podľa Netanjahua Projekt Amad. Podľa Mossadu existuje takmer 100 tisíc strán na 183 kompaktných diskoch, ktoré sú dôkazom o pokračujúcich snahách Izraela vytvoriť jadrové hlavice. Uvedený materiál Irán uchováva na tajnom mieste v Teheráne, v oblasti Shorubad. Netanjahu uviedol, že dané informácie poskytol Izrael aj USA a sú ochotní poskytnúť ďalšie informácie aj iným krajinám. Netanjahu tvrdí, že iránske rakety sú schopné zasiahnuť Tel Aviv i Moskvu.
Podľa Netanjahua v rámci projektu Amad Irán projektoval, zhotovil a vyskúšal jadrové bojové hlavice o sile 10 kiloton trotilu/kus. Tento typ bojových hlavíc je možné podľa Netanjahua inštalovať na balistické rakety. Momentálne prst na iránskych sankciách drží americký prezident Donald Trump, ten každých 120 dní reviduje ich platnosť. Izrael sa snaží, aby sa sankcie voči Iránu opätovne sprísnili, ďalší termín kedy musí Trump učiniť rozhodnutie o iránskych sankciách pripadá na 12. 5. 2018
Problém však spočíva v tom, že Netanjahu už raz o existencii zbraní hromadného ničenia klamal. Konkrétne v roku 2002, kedy na pôde amerického kongresu tvrdil, že Saddam Hussajn sa pokúšal o získanie jadrových zbraní, podľa Netanjahua Irak disponoval malými centrifúgami, ktoré sa používajú k výrobe atómových bômb. Neskôr sa ukázalo, že americkí, francúzski či britskí lídri, rovnako ako Netanjahu otvorene klamali, po vstupe do vojny s Irakom sa žiadne zbrane hromadného ničenia nenašli a túto informáciu o neexistencii irackých zbraní hromadného ničenia potvrdila v roku 2015 aj CIA. Rovnako ako vtedy klamú západní lídri a Netanjahu aj dnes.
O Netanjahuovom vyhlásení samozrejme informovali všetky popredné svetové média. Pokiaľ americké média CNN, NBC, CBS a Fox News sa zatiaľ vyjadrujú k Netanjahuovej správe opatrne (zaužívaný postup, najprv opatrné vyjadrenia, neskôr plná podpora), izraelský denník Haaretz od začiatku veľmi otvorene stojí za Netanjahuom, pričom jeho tvrdenia považuje za dôkazy. Al Jazeera obvinila Netanjahua z divadelného výstupu a spochybňujú jeho argumenty, Russia Today o Netanjahuových vyhláseniach informuje v článku s titulkom “Netanjahuov PowerPoint – najväčšie hity prezentácie o Iráne”.
Netanjahu verí že Trump zruší dohodu s Iránom. Útok na Sýriu a Netanjahuove vyhlásenie treba vnímať ako mohutnú informačnú prípravu ďalších spoločných diplomatických a vojenských krokov Izraelu a USA proti Iránu.
Portál Iarex publikoval v tejto súvislosti článok s názvom “Ako Izrael blufuje pred Trumpom”. Netanjahu tvrdí, že Irán vyrába jadrové hlavice a mierový atómový výskum je len prikrytie pre túto činnosť. Podľa Mossadu Irán dokáže v malých centrifúgach obohacovať Urán-235 do 5. Na rozdiel od Netanjahua a Izraelcov však svetoví odborníci tvrdia, že takéto obohatenie Uránu stačí pre energetický reaktor, no nestačí pre vytvorenie jadrových hlavíc. Tvrdenia v Netanjahuovej PowerPointovej prezentácii sú odborníkom známe a nedajú sa považovať za dôkaz že sa Irán pokúša vytvoriť jadrové hlavice.
Dôkazy však predstavitelia amerických a izraelských elít nepotrebujú, neexistovali ani dôkazy o chemickom útoku zo strany sýrskych vládnych síl v Dúme, napriek tomu Američania na Sýriu útočili v rozpore s medzinárodným právom
Izrael nočným leteckým útokom z 29 na 30. 4. 2018 zaútočil na vojenské základne v Sýrii, kde sa nachádzali iránski vojaci Zboru stráži Islamskej revolúcie (iránske špeciálne jednotky). Podľa tvrdení v iarexe, hlavným cieľom Netanjahuoveho vystúpenia je Washington, pretože Izrael veľmi potrebuje aby Američania ostali v Sýrii a pokračovali vo svojom tlaku na Irán. Ak sa Američania stiahnu, Irán u Asada môže presadiť svoje radikálne riešenia, čo môže znamenať hrozbu pre Izrael.
Izrael reaguje hystericky, snaží sa Američanov presvedčiť, že ak sa stiahnu, Izrael nebude za seba ručiť a regiónu hrozí veľká vojna, pretože Izrael začne tvrdo útočiť na Sýriu. Ak Trump pristúpi na izraelský tlak, vyhrotia sa vzťahy medzi Iránom a Američanmi a to je presne to, čo Izrael potrebuje.