Bratislava 3. júla 2024 (HSP/ Euronews/ Facebook / Foto:Facebook Facebook Katedra archeologie UKH)
Tím archeológov z Univerzity Hradec Králové (UHK) objavil počas výkopových prác pri diaľnici vo východných Čechách praveké pohrebisko. Euronews informuje, že monumentálna mohyla pochádza zo 4. tisícročia pred naším letopočtom – čo z nej robí jedno z najstarších pohrebísk v Európe
Mohyla meria na dĺžku úctyhodných 190 metrov, čo z nej robí jednu z najdlhších svojho druhu v strednej Európe – a zároveň jednu z najstarších.
„Mohyly tohto typu sa nachádzajú najmä v severozápadných Čechách. Vo východných Čechách zatiaľ neboli spoľahlivo zdokumentované,“ uviedol vo vyhlásení Petr Krištuf, profesor na Katedre archeológie UHK.
„Skúmaný exemplár navyše predstavuje najdlhšiu pravekú mohylu nielen v našom regióne, ale pravdepodobne v celej Európe,“ povedal.
„Pri záchrannom archeologickom výskume na trase diaľnice D35 Plotište-Sadová sme na pracovnom úseku č. 6 na križovatke katastrov Dlouhé Dvory a Lípa našli tzv. dlhú mohylu,“ uvádza Katedra archeológie UHK na Facebooku.
Obdobie eneolitu
„Dlhá mohyla je pohrebný monumentálny objekt, ktorý svojím vzhľadom demonštruje spoločenské postavenie zosnulého. Pochádza z obdobia eneolitu, kultúry “zvoncovitých pohárov” (3800 – 3350 pred n. l.) a práve v tomto období sa na našom území prvýkrát objavujú pohrebné komplexy, ktorých súčasťou sú mohyly,“ vysvetľuje Katedra archeológie UHK.
„Mohyly boli postavené ako monumentálne pohrebné pamiatky a ako také obsahujú hroby, nazývame ich centrálne pohrebiská a usudzujeme, že ide o pohreby jedincov, pre ktorých bola mohyla postavená. V našom prípade boli zaznamenané dva centrálne pohrebiská,“ uvádza Katedra archeológie UHK na Facebooku. .
Archeológovia objavili dve ľudské kostry, obe uložené na ľavom boku smerom na sever, pričom k prvej bola priložená keramická nádoba a k druhej päť štiepaných artefaktov, hroty šípov a čepeľ.
Výskumníci sa domnievajú, že orientácia kostier a obetných predmetov poskytuje cenné informácie o vtedajších pohrebných zvykoch.
Okrem centrálneho pohrebiska sa v mohyle objavili desiatky ďalších hrobov, tím v súčasnosti skúma vzorky. „Okrem mohyly ako takej je objavený pohrebný komplex doplnený ďalšími 27 hrobmi, z ktorých niektoré mali aj vnútornú konštrukciu, ktorú možno všeobecne datovať do obdobia eneolitu, ale presné datovanie bude možné až po laboratórnom spracovaní nálezov,“ uvádza Katedra.
„Podobné mohyly v strednej Európe zvyčajne pozostávajú len z jedného, maximálne dvoch hrobov. Z tohto hľadiska bude zaujímavé zistiť, ako spolu objavené hroby súvisia a či v nich boli pochovaní príbuzní,“ poznamenal Krištuf.
Prečítajte si tiež :
- Skamenená lebka neandertálskeho dieťaťa s Downovým syndrómom poskytuje nečakané zistenie
- Vedci objavili mach, ktorý prežije na Marse