Washington 22. novembra 2023 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, Charlie Neibergall)
Čerstvé ratingy Joea Bidena sú horšie ako za celé jeho pôsobenie v prezidentskom úrade: dnes ho má rado 40 percent opýtaných, pričom najviac sklamaní sú jeho kľúčoví priaznivci – demokrati a generácia vo veku 18 až 34 rokov. Tam sa jeho priaznivci vyjadrili na úrovni 31 percent. Podarí sa teda Donaldovi Trumpovi návrat? To sa dozvieme už o necelý rok (voľby sú stanovené na 5. novembra 2024). Ale minimálne jeho ratingy sú rozhodne vyššie ako Bidenove, píše Dmitrij Kosyrev pre Ria Novosti
A tu sa začína nárek, piskot a vytie, medzi ktorými je zaujímavé identifikovať jednu jedovatú myšlienku – že celý svet, nielen americkí demokrati, je touto perspektívou zhrozený.
Čo sa týka Demokratov, tam je všetko jasné. Je veľmi poučná zábava sledovať, ako sa v ich kľúčových médiách pravidelne objavujú publikácie za hranicou hystérie: Myslíte si, že Trump sa nemôže vrátiť, lebo je to nemysliteľné? Ale on môže, vtlčte si to konečne do hlavy. Nemysliteľné, príšerné, neskutočné – je to reálne.
Naša epocha vo všeobecnosti môže byť mimoriadne dobrým materiálom pre psychológov, sociológov a ďalších, ktorí skúmajú ľudstvo. Marx sa veľmi mýlil, keď viazal správanie veľkých más ľudí takmer výlučne na ich materiálne záujmy. Žiaľ, ideologické motívy sú často silnejšie ako materiálne. Pre klasického západného liberála je prvoradé rozšíriť svoje nové životné predstavy do celej krajiny a sveta okolo seba; všetko ostatné je nemysliteľné a odsekáva to: ako je možné, že polovica vašich spoluobčanov vyznáva nejaké iné predstavy?
Áno, ale to sú ich – americké a západné – vnútorné problémy. Čo to má spoločné s nami? A ešte v roku 2016, keď Trump prvýkrát zvíťazil, sa im (Američanom) aj nám vysvetľovalo, že svet sa desí príchodu takéhoto prezidenta.
Teraz sa to opakuje. Tu je, ako sa s problémom vysporiadava celkom trumpovský zdroj Breitbart: britský Economist vo vydaní so slávnou “tajomnou” obálkou hovorí, že Trumpov príchod je “tieňom visiacim nad svetom” a je potrebný naliehavý núdzový plán. A čo, hovorí Breitbart, svet nemá iné problémy ako Trumpa? Čo tak choroby, masová migrácia alebo neochota elít nájsť diplomatické riešenie s jadrovým Ruskom? Prečo si niekto myslí, že všetci, po celej zemeguli, sedíme a trasieme sa v očakávaní Trumpovho druhého príchodu?
Netrasieme sa, pripája sa k diskusii hongkonský denník South China Morning Post. To Západ sa tohto zvratu udalostí bojí, ale zvyšok sveta nie.
Každý totiž vie, že v prípade Ameriky “leopard nemení svoje škvrny”. V prístupe nebude veľký rozdiel. Bol to Trump, kto začal otvorenú obchodnú vojnu s Čínou, ktorá sa skončila neúspechom, ale rozbila veľa vecí vo svetovom hospodárstve a priniesla utrpenie krajinám úplne mimo riešenia otázky – kto je väčší, USA alebo ČĽR. A Biden len “maximalizoval” prístupy svojho predchodcu k priemyselnej politike a súťaži s Čínou. Biden “pretromfol” Trumpa tým, že urobil to isté, ale bez amatérskych improvizácií. Napríklad USA práve oznámili, že budú naďalej blokovať prácu odvolacieho panelu Svetovej obchodnej organizácie, a to bol nadnárodný orgán, ktorý jasne povedal: obchodná vojna USA proti Číne je v rozpore so všetkými globálnymi obchodnými pravidlami.
Je zrejmé, že si to nemyslia len Číňania. A keďže pred prípadnou zmenou moci v USA už nič nestojí, oživme diskusiu, ktorú sme začali v roku 2016: máme radi Trumpa – a prečo. Máme ho radi, pretože on a jemu podobní majú šancu vrátiť USA a niektoré ich spojenecké krajiny do domácej normality. Ideológia, ktorú nazývame liberálnou, totiž v týchto krajinách úplne ničí ľudské spoločenstvá a robí takéto štáty nebezpečnými pre zvyšok sveta. Zároveň sa všade aktívne šíri nákaza v podobe “nových noriem”. Nechceme to.
A páči sa nám aj to, že liečenie ich spoločností bude trvať dlho, počas ktorého sa nám bude ľahšie starať o svoje veci. Západ bude menej šíriť svoju nákazu a viac bude ticho sedieť a trápiť sa nad svojimi vnútornými bojmi.
Ale ak sme takí milovníci rizika, že chceme stáť pri agónii Západu, potom nemáme radi Trumpa, ale demokratov a iných liberálov. Tí – so svojím vytrvalým “sme v pohode, pokračujme” – rýchlo privedú svoj svet k úplnému kolapsu. Jediným problémom sú tu ich typické pokusy prenášať svoje problémy von, vyvolávať vojny kdekoľvek. Čoho sme vlastne svedkami už dnes. A Trump, pripomíname, žiadne vojny nezačal.