Pochádza koleso zo Slovenska? Prekvapujúce závery amerických historikov

❚❚

Bratislava 25. októbra 2024 (HSP/ The Independent /CT24/ Foto: Pixabay)

 

Nová teória skupiny historikov a archeológov z Kolumbijskej univerzity v New Yorku hovorí, že koleso prvýkrát použili baníci v Karpatoch okolo roku 3900 pred Kristom

koleso
Ilustračné foto

Nová hypotéza inžinierov, historikov a archeológov z Kolumbijskej univerzity hovorí, že koleso mohli ako prví vynájsť baníci pracujúci v blízkosti karpatských hôr vo východnej Európe pred približne 6 000 rokmi, uvádza The Independent.

.

„Približne pred 6 000 rokmi kráčal človek po dobre vyšliapanej ceste v slovenských Karpatoch. Za ním sa rozprestierala krajina, na ktorej raz vyrastie slovenské mesto Trnava (koleso má Trnava v erbe), a pred ním sa týčili hrebene Malých Karpát. Tlačil niečo, čo ešte nikto nikdy nevidel – vozík na kolesách – a v rukách niesol budúcnosť,“ takúto víziu prezentujú americkí historici a archeológovia, ktorí podporujú teóriu, že koleso bolo prvýkrát vynájdené na území dnešného Slovenska, píše ČT24.

Vynález kolesa spôsobil revolúciu takmer v každom aspekte života a doteraz sa koleso považuje za jeden z najvýznamnejších vynálezov vôbec – stálo na počiatku jednoduchých mechanizmov a dnes je súčasťou aj tých najzložitejších technológií.

.

Archeologické dôkazy hovoria o tom, že kolesá a kolesové vozy boli po prvý krát použité v období doby medenej medzi rokmi 5000 a 3000 pred Kristom v Európe, severnej Afrike a Ázii. Presný pôvod a okolnosti vzniku jedného z najprevratnejších vynálezov ľudstva sú však zahalené tajomstvom.

 

Hypotéza

Niektoré štúdie označujú ako miesto, kde bolo okolo roku 3800 pred Kristom koleso vynájdené, severné Turecko, iné štúdie predpokladajú, že bolo prvýkrát vyvinuté v Mezopotámii o dve storočia skôr.

Novšia hypotéza, ktorú navrhol americký historik Richard Bulliet, tvrdí, že koleso prvýkrát použili baníci na ťažbu medi v karpatských horách okolo roku 3900 pred Kristom.

Bulliet tvrdí, že rozvoj ťažby medi v tomto regióne si vyžiadal používanie kolesových vozidiel na prepravu ťažkých nákladov z hĺbky baní. Túto teóriu, ktorú načrtol vo svojej knihe z roku 2016 a ktorá bola teraz publikovaná ako štúdia v časopise “Royal Society Open Science“, vypracoval na základe archeologických nálezov, ako sú hlinené modely vozov zo slovenských Karpát. Krehké drevené artefakty sa nezachovali tak dobre, čo robí rekonštrukciu starovekých vozov náročnejšou.

.

Podľa tejto teórie sa medená ruda v tomto regióne ťažšie získavala, a preto boli baníci nútení ísť hlbšie do baní, aby kov vyťažili. Prispôsobili sa tomu tak, že vyvinuli vozíky podobné moderným banským vozom.

Teória vysvetľuje, že pred vynájdením kolesa sa veľké predmety premiestňovali pomocou voľných valcov, čo bol rad valcov, tyčí alebo kmeňov stromov položených na zemi. Tie však museli byť umiestnené po celej dĺžke dráhy objektu, čo bolo v bani nepraktické.

Na overenie svojej teórie použili inžinieri z Technologického inštitútu v Georgii matematické a počítačové modelovanie, aby stanovili, ako bolo prvé koleso za týchto okolností pravdepodobne vynájdené. Modelovali postupnú cestu, ktorá viedla k vývoju prvého kolesa z voľných valcov.

 

Tri inovácie

Podľa nich kľúčovú úlohu pri vývoji kolesa a systému nápravy zohrali jedinečné fyzikálne vlastnosti banského prostredia. Inžinieri predpokladajú, že vývoj prvého kolesa v karpatskej banskej oblasti podnietili tri predchádzajúce inovácie.

.

Najskôr sa na dno nádoby s prepravovaným nákladom mohli pridať otvory na uloženie valčekov, čím sa vytvoril základný vozík. To by sa podobalo ťahaniu vozíka na akýchsi lyžiach s určitým trením o zem. Potom sa do tejto valčekovej konštrukcie mohla pridať drážka na pridávanie a udržiavanie maziva. Ďalší vývoj prišiel vo forme monolitickej štruktúry “ súpravy kolies“.

Náprava a kolesá sa v tejto konštrukcii otáčajú spoločne, na rozdiel od neskorších systémov, kde sa kolesá otáčajú nezávisle od nápravy.

Hlavnou nevýhodou tohto systému kolies bolo, že sa zle správal pri zatáčaní, čo sa však dalo čiastočne vyriešiť – keďže banské chodby boli zvyčajne rovné.

 

Archeologické dôkazy

Bolerázska kultúra, ktorá sa spája s dnešným Slovenskom, možno ako prvá používala kolesové vozíky. Výskum odhalil, že táto kultúra bola aktívna okolo roku 3600 pred n. l., čo dodáva váhu slovenskej hypotéze. Aj keď stále nie je možné definitívne tvrdiť, že Slovensko je rodiskom kolesa, Bullietov výskum vnáša do diskusie zaujímavú perspektívu a skúma technickú vynaliezavosť pravekých karpatských spoločností.

Inžinieri tvrdia, že archeologické dôkazy podporujú túto teóriu konštrukcie prvého kolesa, pričom poukazujú na vykopávky 150 malých hlinených modelov štvorkolesových vozov v Karpatoch.

Tieto drobné hlinené vozíky, ktoré sa používali ako krčahy na pitie, boli vyrobené okolo roku 3600 pred Kristom a sú najstaršími známymi vyobrazeniami kolesovej dopravy na svete.
Predpokladá sa, že inšpiráciou pre tieto zvláštne hrnčeky boli koše na kolieskach, ktoré sa používali na prepravu rudy v banských štôlňach alebo tuneloch medených baní.

Inžinieri, ktorí stoja za touto teóriou, dúfajú, že ich metóda môže slúžiť ako nový nástroj na pochopenie okolností, z ktorých vznikla staroveká technológia.

Prečítajte si tiež:

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:15

Maďarský prezident Tamás Sulyok v stredu prijal prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva, ktorý v utorok pricestoval na oficiálnu návštevu Maďarska.

19:59

V súvislosti s tempom redukcie úrokových sadzieb by americká centrálna banka (Fed) mala byť opatrná a neznižovať ich príliš rýchlo. Povedala to v stredu guvernérka Fedu Michelle Bowmanová.

19:57

Holandsko odovzdalo posledné dve z 18 sľúbených stíhačiek F-16 do výcvikového strediska v Rumunsku, kde sa ukrajinskí piloti a pozemný personál učia lietať a udržiavať lietadlá v chode. Oznámilo to v stredu holandské ministerstvo obrany.

19:55

Nemecko zatvorilo iránske konzuláty v Hamburgu, Mníchove a Frankfurte, oznámilo v stredu nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Otvorené ostane iba iránske veľvyslanectvo v Berlíne.

19:54

Najmenej 36 ľudí zahynulo a ďalších 50 sa zranilo v stredu pri izraelskom leteckom útoku na mesto Palmýra, oznámilo sýrske ministerstvo obrany.

19:51

Katastrofálne záplavy, ktoré minulý mesiac postihli východné Španielsko, môžu vo 4. štvrťroku skresať z predpokladaného rastu ekonomiky 0,2 percentuálneho bodu. Uviedla to v stredu španielska centrálna banka, ktorá zároveň očakáva mierne zrýchlenie inflácie.

19:11

Hlavné politické skupiny v Európskom parlamente (EP) sa v stredu dohodli na schválení poslednej skupiny šiestich vypočúvaných eurokomisárov a novej Európskej komisie (EK) pod vedením Ursuly von der Leyenovej. Ide o Olivera Várhélyiho z Maďarska, Raffaela Fitta z Talianska, Kaju Kallasovú z Estónska, Roxanu Minzatuovú z Rumunska, Stephana Séjourného z Francúzska, Hennu Virkkunenovú z Fínska a Teresu Riberovú zo Španielska.

19:03

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v stredu v Aténach a ďalších mestách Grécka, v ktorom 24-hodinový generálny štrajk proti rastúcim životným nákladom zastavil verejné služby a narušil verejnú dopravu.

19:02

Vodca libanonského hnutia Hizballáh Naím Kásim v stredu vyhlásil, že jeho skupina nebude akceptovať žiadne prímerie s Izraelom, ktoré porušuje libanonskú suverenitu. Podľa izraelského ministra zahraničných vecí Gideona Saara akákoľvek dohoda o prímerí musí Izraelu zabezpečiť “slobodu konať” proti militantom Hizballáhu.

19:01

Obete sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi v Česku vyzvali prezidenta a ostatných politikov, aby zastavili prijatie zmluvy ČR so Svätou stolicou. Obávajú sa, že by zabránila vyšetrovaniu sexuálneho zneužívania v cirkvi. Uviedli to v stredu v otvorenom liste.

18:58

Automobilka Stellantis oznámila v stredu ďalšie pozastavenie výroby vo svojich talianskych závodoch. Ako uviedla, informovala odbory o pláne koncom novembra nakrátko zastaviť výrobu v závode v meste Cassino a v decembri v závode v Termoli.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Ľudia sa hrajú v snehu v Buxtone, v anglickom grófstve Derbyshire

Autor: TASR/AP-Peter Byrne/PA via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali