Pochádza koleso zo Slovenska? Prekvapujúce závery amerických historikov

❚❚

Bratislava 25. októbra 2024 (HSP/ The Independent /CT24/ Foto: Pixabay)

 

Nová teória skupiny historikov a archeológov z Kolumbijskej univerzity v New Yorku hovorí, že koleso prvýkrát použili baníci v Karpatoch okolo roku 3900 pred Kristom

koleso
Ilustračné foto

Nová hypotéza inžinierov, historikov a archeológov z Kolumbijskej univerzity hovorí, že koleso mohli ako prví vynájsť baníci pracujúci v blízkosti karpatských hôr vo východnej Európe pred približne 6 000 rokmi, uvádza The Independent.

.

„Približne pred 6 000 rokmi kráčal človek po dobre vyšliapanej ceste v slovenských Karpatoch. Za ním sa rozprestierala krajina, na ktorej raz vyrastie slovenské mesto Trnava (koleso má Trnava v erbe), a pred ním sa týčili hrebene Malých Karpát. Tlačil niečo, čo ešte nikto nikdy nevidel – vozík na kolesách – a v rukách niesol budúcnosť,“ takúto víziu prezentujú americkí historici a archeológovia, ktorí podporujú teóriu, že koleso bolo prvýkrát vynájdené na území dnešného Slovenska, píše ČT24.

Vynález kolesa spôsobil revolúciu takmer v každom aspekte života a doteraz sa koleso považuje za jeden z najvýznamnejších vynálezov vôbec – stálo na počiatku jednoduchých mechanizmov a dnes je súčasťou aj tých najzložitejších technológií.

.

Archeologické dôkazy hovoria o tom, že kolesá a kolesové vozy boli po prvý krát použité v období doby medenej medzi rokmi 5000 a 3000 pred Kristom v Európe, severnej Afrike a Ázii. Presný pôvod a okolnosti vzniku jedného z najprevratnejších vynálezov ľudstva sú však zahalené tajomstvom.

 

Hypotéza

Niektoré štúdie označujú ako miesto, kde bolo okolo roku 3800 pred Kristom koleso vynájdené, severné Turecko, iné štúdie predpokladajú, že bolo prvýkrát vyvinuté v Mezopotámii o dve storočia skôr.

Novšia hypotéza, ktorú navrhol americký historik Richard Bulliet, tvrdí, že koleso prvýkrát použili baníci na ťažbu medi v karpatských horách okolo roku 3900 pred Kristom.

Bulliet tvrdí, že rozvoj ťažby medi v tomto regióne si vyžiadal používanie kolesových vozidiel na prepravu ťažkých nákladov z hĺbky baní. Túto teóriu, ktorú načrtol vo svojej knihe z roku 2016 a ktorá bola teraz publikovaná ako štúdia v časopise “Royal Society Open Science“, vypracoval na základe archeologických nálezov, ako sú hlinené modely vozov zo slovenských Karpát. Krehké drevené artefakty sa nezachovali tak dobre, čo robí rekonštrukciu starovekých vozov náročnejšou.

.

Podľa tejto teórie sa medená ruda v tomto regióne ťažšie získavala, a preto boli baníci nútení ísť hlbšie do baní, aby kov vyťažili. Prispôsobili sa tomu tak, že vyvinuli vozíky podobné moderným banským vozom.

Teória vysvetľuje, že pred vynájdením kolesa sa veľké predmety premiestňovali pomocou voľných valcov, čo bol rad valcov, tyčí alebo kmeňov stromov položených na zemi. Tie však museli byť umiestnené po celej dĺžke dráhy objektu, čo bolo v bani nepraktické.

Na overenie svojej teórie použili inžinieri z Technologického inštitútu v Georgii matematické a počítačové modelovanie, aby stanovili, ako bolo prvé koleso za týchto okolností pravdepodobne vynájdené. Modelovali postupnú cestu, ktorá viedla k vývoju prvého kolesa z voľných valcov.

 

Tri inovácie

Podľa nich kľúčovú úlohu pri vývoji kolesa a systému nápravy zohrali jedinečné fyzikálne vlastnosti banského prostredia. Inžinieri predpokladajú, že vývoj prvého kolesa v karpatskej banskej oblasti podnietili tri predchádzajúce inovácie.

.

Najskôr sa na dno nádoby s prepravovaným nákladom mohli pridať otvory na uloženie valčekov, čím sa vytvoril základný vozík. To by sa podobalo ťahaniu vozíka na akýchsi lyžiach s určitým trením o zem. Potom sa do tejto valčekovej konštrukcie mohla pridať drážka na pridávanie a udržiavanie maziva. Ďalší vývoj prišiel vo forme monolitickej štruktúry “ súpravy kolies“.

Náprava a kolesá sa v tejto konštrukcii otáčajú spoločne, na rozdiel od neskorších systémov, kde sa kolesá otáčajú nezávisle od nápravy.

Hlavnou nevýhodou tohto systému kolies bolo, že sa zle správal pri zatáčaní, čo sa však dalo čiastočne vyriešiť – keďže banské chodby boli zvyčajne rovné.

 

Archeologické dôkazy

Bolerázska kultúra, ktorá sa spája s dnešným Slovenskom, možno ako prvá používala kolesové vozíky. Výskum odhalil, že táto kultúra bola aktívna okolo roku 3600 pred n. l., čo dodáva váhu slovenskej hypotéze. Aj keď stále nie je možné definitívne tvrdiť, že Slovensko je rodiskom kolesa, Bullietov výskum vnáša do diskusie zaujímavú perspektívu a skúma technickú vynaliezavosť pravekých karpatských spoločností.

Inžinieri tvrdia, že archeologické dôkazy podporujú túto teóriu konštrukcie prvého kolesa, pričom poukazujú na vykopávky 150 malých hlinených modelov štvorkolesových vozov v Karpatoch.

Tieto drobné hlinené vozíky, ktoré sa používali ako krčahy na pitie, boli vyrobené okolo roku 3600 pred Kristom a sú najstaršími známymi vyobrazeniami kolesovej dopravy na svete.
Predpokladá sa, že inšpiráciou pre tieto zvláštne hrnčeky boli koše na kolieskach, ktoré sa používali na prepravu rudy v banských štôlňach alebo tuneloch medených baní.

Inžinieri, ktorí stoja za touto teóriou, dúfajú, že ich metóda môže slúžiť ako nový nástroj na pochopenie okolností, z ktorých vznikla staroveká technológia.

Prečítajte si tiež:

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

14:18

Rast slovenskej ekonomiky by mal v tomto roku zrýchliť na 2,3 % z minuloročných 1,4 %. Vyplýva to z aktuálnych predikcií analytikov vybraných bánk, ktoré každý mesiac zverejňuje Národná banka Slovenska (NBS). Mierne tak zlepšili svoj predchádzajúci odhad, v septembri očakávali hospodársky rast na úrovni 2,2 %.

14:17

Skupina na ochranu práv zvierat v USA sa usiluje dosiahnuť presun – podľa nej – “väznenej” skupiny slonov zo zoo do osobitnej rezervácie. Zákon, na základe ktorého chce postupovať, však predpokladá, že väzeň je z pohľadu práva osobou.

14:02

Za prvý rok fungovania súčasnej vlády sa podarilo Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR presadiť zmenu 13. dôchodku či stanoviť automat na minimálnu mzdu, ktorá bude na úrovni 60 % priemernej mzdy. Ďalšie investície smeroval rezort aj do humanitárnej pomoci, na starostlivosť o zdravotne znevýhodnených ľudí či do projektov na podporu zamestnanosti na Slovensku. V piatok o tom informoval šéf rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD).

14:01

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) počas jesenných prázdnin a sviatočných dní pridá 25 posilových vlakov. Na tratiach budú jazdiť od štvrtka (31. 10.) do pondelka (4. 11.).

14:00

Libanonský úradujúci premiér Nadžíb Míkátí obvinil Izrael z úmyselných útokov na novinárov. Uviedol to v súvislosti s izraelským piatkovým úderom v Libanone, kde prišli o život traja pracovníci médií, čo Míkátí označil za vojnový zločin.

14:00

Americký miliardár Elon Musk je od roku 2022 v pravidelnom kontakte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedol denník The Wall Street Journal (WSJ), na ktorý sa odvolal portál Politico.

13:35

Inflačné očakávania v eurozóne v septembri klesli a dosiahli niekoľkoročné minimá. Ukázal to v piatok prieskum Európskej centrálnej banky.

13:34

Rast úverov, ktoré banky v eurozóne poskytli v septembri 2024 domácnostiam aj firmám, sa mierne zrýchlil. Pôžičky súkromnému sektoru tak pokračujú v pomalom zotavovaní, a to aj vďaka vyhliadkam na stabilné znižovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) v nasledujúcich mesiacoch.

13:33

Medzi Európskou úniou (EÚ) a Čínou pretrvávajú značné rozdiely, pokiaľ ide o clo na elektromobily vyrobené v ázijskej krajine. Clá nadobudnú platnosť na budúci týždeň, pričom doterajšie rokovania nepriniesli výsledky, obe strany v nich však budú pokračovať.

13:18

Holandské spravodajské služby potvrdili, že Rusko nasadilo do vojny na Ukrajine najmenej 1500 vojakov zo Severnej Kórey, oznámil holandský minister obrany Ruben Brekelmans.

13:17

Strana kurdských pracujúcich sa prihlásila k zodpovednosti za útok na sídlo spoločnosti Turkish Aerospace Industries v Ankare, pri ktorom zahynulo päť ľudí a ďalších 22 utrpelo zranenia.

13:16

Zo zoologickej záhrady na juhu Nemecka unikol netopier. Ukryl sa pod oblečením jednej z návštevníčok, ktorá ho objavila až po návrate domov.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke namiešané alkoholické a nealkoholické nápoje počas 29. ročníka medzinárodnej súťaže pre mladých barmanov EUROCUP 2024 v Prešove

Autor: FOTO TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Erik Majercak

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali