Bratislava 23. novembra 2024 (HSP/ Life Site News / Pexels)
Minulý rok došlo v Európe k prudkému nárastu počtu trestných činov z nenávisti voči kresťanom, ktoré zahŕňajú prejavy fyzického násilia ale aj vandalizmus v kostoloch. Najčastejšie tieto činy páchajú islamskí alebo protináboženskí radikáli. Na hodnotiacu správu OIDAC Europe upozornila redakcia Life Stie News
Podľa novej hodnotiacej správy OIDAC Europe sa počet protikresťanských zločinov z nenávisti v Európe v rokoch 2022 až 2023 viac ako strojnásobil a odhaduje sa, že veľký počet prípadov zostáva nezaznamenaný.
V správe, ktorá bola zverejnená 15. novembra, zistilo Observatórium neznášanlivosti a diskriminácie voči kresťanom v Európe (“Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe“- OIDAC Europe) celkovo 2 444 protikresťanských trestných činov z nenávisti spáchaných v roku 2023. Pre porovnanie, v roku 2022 bolo zaznamenaných 749 prípadov.
Trestné činy z nenávisti pozostávali prevažne z prejavov vandalizmu vrátane znesvätenia posvätných artefaktov v kostoloch. Zdokumentované incidenty zahŕňali aj 232 osobných útokov na kresťanov zahŕňajúcich fyzické násilie a obťažovanie.
Je dôležité poznamenať, že policajné štatistiky o trestných činoch boli k dispozícii len z Rakúska, Fínska, Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva. Získanie štatistík zo zvyšných 30 krajín obsiahnutých v hodnotiacej správe bolo úlohou OIDAC Europe. Podľa Anje Hoffmannovej, výkonnej riaditeľky OIDAC Europe, zistené čísla zachytávajú len zlomok incidentov, ktoré sú zdokumentované v policajných správach. Uviedla, že v Európe sa predpokladá “vysoký počet nenahlásených prípadov“.
Čísla z roku 2023 znamenajú prudký nárast počtu trestných činov z nenávisti voči kresťanom na pozadí “sústavného rastu“ počtu takýchto incidentov za takmer 15 rokov, počas ktorých ich OIDAC Europe dokumentuje.
V prípadoch, v ktorých boli k dispozícii informácie o páchateľoch, sa zistilo, že vo väčšine z nich išlo o “radikálnych islamistov“, za ktorými nasledovali páchatelia s výrazne protináboženským alebo radikálne ľavicovým pozadím.
Prípady z Európy
Násilné trestné činy z nenávisti voči kresťanom spáchané radikálnymi moslimami v roku 2023 potrápili veľkú časť Európy. Správa OIDAC uvádza niekoľko príkladov, ako napríklad incident z januára 2023 v španielskom Algeciras, keď džihádista zabil miništranta a mačetou zranil štyroch ľudí, pričom kričal “Alah je veľký“ a “Smrť kresťanom“.
V Spojenom kráľovstve bol muž, ktorý konvertoval na kresťanstvo z islamu, šesťkrát bodnutý svojím moslimským spolubývajúcim, ktorý sa mu po jeho konverzii začal vyhrážať.
V Taliansku bol kresťanský konvertita z Tuniska zbitý a okradnutý davom islamských spoluobčanov z Tuniska za to, že “navštevoval kresťanský kostol“.
Európskou krajinou s najvyšším počtom zaznamenaných trestných činov z nenávisti voči kresťanom – približne 1 000 – bolo Francúzsko. Podľa francúzskeho ministerstva vnútra bolo približne 90 % incidentov namierených proti cirkevným objektom alebo cintorínom. Vo Francúzsku je v súčasnosti spozorovaný nový “trend“ podpaľačstva, niektoré historické francúzske kostoly boli poškodené alebo zničené podpaľačstvom.
Len v januári 2023 sa štyri parížske kostoly stali terčom podpaľačských útokov so zápalnými fľašami. Podľa Francúzskeho observatória pre náboženské dedičstvo bolo od januára do októbra 2024 vo Francúzsku spáchaných celkovo 14 podpaľačských útokov.
V počte prípadov protikresťanských trestných činov z nenávisti v roku 2023 za Francúzskom nasledujú Spojené kráľovstvo a Nemecko. V Nemecku sa počet takýchto trestných činov v minulom roku viac ako zdvojnásobil, a to zo 135 v roku 2022 na 277 v roku 2023. Pokiaľ ide o cirkevný vandalizmus, nemecká polícia zaznamenala v roku 2023 viac ako 2 000 prípadov poškodenia majetku kresťanských bohoslužobných alebo pietnych miest.
V celoeurópskom meradle sa takmer štvrtina všetkých trestných činov vandalizmu voči kostolom v roku 2023 týkala úmyselného znesvätenia.
Prečítajte si tiež:
- Prvý svätý z generácie Y: “Boží influencer“
- Austrália obmedzuje prístup k sociálnym médiám pre deti mladšie ako 16 rokov