Počas stretnutia európskych lídrov v Prahe pretrvávajú otázky, či bude nový politický klub skutočne fungovať. Vylúčenie Ruska by ešte viac zhoršilo bezpečnostnú situáciu v Európe

❚❚

Bratislava 8. októbra 2022 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

 

Lídri zo 44 európskych krajín – celého kontinentu okrem Ruska a Bieloruska – sa vo štvrtok stretli v českom hlavnom meste Prahe, aby sa zúčastnili na ustanovujúcom zasadnutí Európskeho politického spoločenstva. Ide o novú regionálnu skupinu, ktorú v máji tohto roku navrhol francúzsky prezident Emmanuel Macron

summit Európskej rady
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (hore uprostred) prichádza s ďalšími lídrami EÚ počas spoločného fotenia pred začiatkom neformálneho summitu Európskej rady na Pražskom hrade, v Prahe 7. októbra 2022. SR zastupuje na pražskom samite Európskej Únie predseda vlády SR Eduard Heger (v hornej rade štvrtý zľava)

Analytici uviedli, že toto stretnutie by mohlo byť len ďalšou “veľkolepou prehliadkou solidarity”, rozhovorom bez skutočného obsahu, hoci sa na ňom riešili otázky od bezpečnosti Európy až po prudko rastúce ceny energií a hroziacu hospodársku recesiu. Varovali, že takáto skupina by mohla prerásť do novej konfrontácie bloku s Ruskom, čo by ešte viac zhoršilo bezpečnostnú situáciu Európy.

.

Na úvodnom stretnutí sa zúčastnilo všetkých 27 členov Európskej únie a 17 ďalších krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Ukrajiny a Turecka. Podľa správ médií jedinými dvoma nepozvanými krajinami boli Rusko a jeho susedný spojenec Bielorusko.

Macron v úvodnom príhovore uviedol, že cieľom existencie skupiny je “vyslať posolstvo jednoty všetkým európskym národom prostredníctvom budovania strategickej blízkosti a hľadania spoločných stratégií”, informovali vo štvrtok médiá.

.

Napriek rétorike kritici spochybnili, že by sa mohli dosiahnuť nejaké konkrétne výsledky, keďže sa neočakávajú žiadne formálne politické vyhlásenia, rezolúcie ani deklarácie.

“Cieľom tohto čerstvo zrodeného európskeho politického spoločenstva je pretvoriť geopolitickú krajinu Európy v kontexte rusko-ukrajinského konfliktu, čo je odrazom francúzskej vízie budúcej politickej mapy Európy. Keďže ide stále o myšlienku, ktorej chýbajú konkrétne plány, cieľom ustanovujúceho zasadnutia je vytvoriť a posilniť takzvanú európsku identitu, ale je ťažké povedať, ako ďaleko to môže zájsť,” povedal v piatok pre Global Times Cui Hongjian, riaditeľ oddelenia európskych štúdií na Čínskom inštitúte medzinárodných štúdií.

Samotná veľkosť skupiny 44 krajín bude hlavnou prekážkou pri dosahovaní konkrétnych výsledkov, keďže medzi jej členmi pretrváva tradičná rivalita, od Arménska a Azerbajdžanu až po Grécko a Turecko, uviedol analytik.

Nie je možné prijať žiadne konkrétne opatrenia pred dosiahnutím konsenzu, pričom samotný konsenzus by mohol byť veľmi dlhým a náročným procesom, poznamenal Cui.

Medzi krajinami, ktoré sa usilujú o vstup do EÚ – Ukrajinou, Gruzínskom, Moldavskom a štátmi západného Balkánu – sa zvýšila skepsa a vyjadrili obavy, že by to mohla byť “cena útechy”, ktorá nahradí seriózne rokovania o členstve, uviedli médiá.

.

Cui uviedol, že Európske politické spoločenstvo by mohlo byť “placebom” na upokojenie krajín, ktoré túžia vstúpiť do EÚ, ale v krátkom čase tak nemôžu urobiť, pretože v EÚ sa objavili rôzne hlasy, pokiaľ ide o vstup týchto krajín, napríklad neochota Francúzska akceptovať urýchlený vstup Ukrajiny.

Na štvrtkovom samite sa uskutočnil rad stretnutí, na ktorých lídri diskutovali o kľúčových výzvach, ktorým Európa čelí, vrátane bezpečnosti, energetiky, klímy, hospodárstva a migrácie.

Analytici uviedli, že najnaliehavejšou otázkou dňa a jedinou témou, okolo ktorej sa diskusie točili, je ničivá energetická kríza, ktorú najnovšie prerušili úniky plynu z plynovodu Nord Stream spájajúceho Rusko s Európou cez Baltské more.

Francúzska vláda vo štvrtok predstavila balík opatrení zameraných na zníženie spotreby energie v krajine v nádeji, že zimu prežije bez výpadkov elektriny. Jedným z opatrení je obmedzenie vnútorných teplôt na 19 C, pričom domácnostiam, podnikom a úradom sa bude poskytovať teplo o dva týždne neskôr ako zvyčajne a skončí sa o dva týždne skôr, informovala stanica France 24.

Nemecko oznámilo, že vynaloží až 200 miliárd eur (197,50 miliardy USD) na pomoc spotrebiteľom a podnikom, aby zmiernili bolesť z prudko rastúcich účtov za plyn.

.

Tento program však zaskočil Brusel a ostatné hlavné mestá, uviedol spravodajský portál Euronews, keďže sa objavili obavy, že by mohol vyvolať negatívny vedľajší účinok za hranicami a narušiť hospodársku súťaž na jednotnom trhu.

“Bez spoločného európskeho riešenia nám vážne hrozí roztrieštenosť. Preto je mimoriadne dôležité, aby sme zachovali rovnaké podmienky pre všetkých,” uviedla cez víkend predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Okrem rokovaní o energetike má stretnutie vyslať silný signál ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý by zdôraznil izoláciu Moskvy, informovali médiá.

Odborníci však varujú, že signál politického odmietnutia voči Rusku by mohol prerásť do blokovej konfrontácie na európskom kontinente, čo by nepomohlo udržať regionálnu stabilitu, ale ešte viac zhoršiť bezpečnostnú situáciu v Európe.

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok uviedla, že Európa môže dosiahnuť trvalý mier len za účasti Ruska, informovala v piatok agentúra TASS.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

12:07

Vláda by mala v rámci konsolidácie hľadať úspory predovšetkým na strane štátu, pretože zatiaľ na sebe plánuje šetriť len na úrovni piatich percent. Zvyšok majú zaplatiť občania. Vyhlásili to v pondelok predstavitelia opozície z PS a KDH po stretnutí s premiérom SR Robertom Ficom (Smer-SD) na tlačovej konferencii.

Fico Opozícia
Na snímke zľava člen predsedníctva Progresívneho Slovenska (PS) a expert na verejné financie Štefan Kišš, predseda PS Michal Šimečka, člen predsedníctva KDH a ekonomický expert Jozef Hajko a predseda KDH Milan Majerský prichádzajú na rokovanie s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a predstaviteľmi Ministerstva financií SR o konsolidácii na Úrade vlády SR v Bratislave v utorok 24. septembra 2024
12:00

Povinnosť zamestnávateľov vypracovať na začiatku kalendárneho roka plán dovoleniek sa nezruší. Vypustením tejto povinnosti sa mala znížiť najmä administratívna záťaž v podnikateľskej oblasti. Navrhoval to opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS) v novele Zákonníka práce, ktorú však Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania.

11:59

Valné zhromaždenia Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl už nebudú potrebovať na svoje rokovanie prítomnosť nadpolovičnej väčšiny všetkých členov komory. Vyplýva to z návrhu novely zákona o Slovenskej komore výcvikových zariadení autoškôl, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania.

11:45

Národná rada (NR) SR v utorok súhlasila s uzavretím Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Mongolskom o medzinárodnej cestnej doprave. Ide o štandardnú zmluvu, aké SR uzatvára s jednotlivými štátmi v záujme podpory obchodnej spolupráce aj v záujme uľahčenia tranzitu.

11:44

Slovenský pozemkový fond (SPF) by v roku 2025 mal skončiť hospodárenie s prebytkom na úrovni 6,28 milióna eur, v roku 2026 v hodnote 4,20 milióna eur a v roku 2027 vo výške 2,89 milióna eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu fondu, ktorý do skráteného medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

11:43

Požadovaný vek pre osoby žiadajúce o vydanie preukazu rušňovodiča platného na území Slovenska by sa mal znížiť na 19 rokov. Zároveň by sa mali zjednodušiť podmienky na prevádzkovanie špeciálnych dráh. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o dráhach, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania.

11:43

Pozemky s letiskovou infraštruktúrou letísk, ktoré nie sú vo vlastníctve štátu ani letiskových spoločností, bude môcť Ministerstvo dopravy SR odkúpiť do vlastníctva štátu a následne prenajať letiskovej spoločnosti. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o letiskových spoločnostiach a zákona o civilnom letectve, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia sedia na morskej promenáde na trajektovom termináli Kadikoy v tureckom Istanbule

Autor: TASR/AP-Francisco Seco

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Andrej Sablič

Milan Šupa

Erik Majercak

Miroslav Iliaš

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali