Celá politicky motivovaná akcia však skončila inak, ako si belgická premiérka Sophia Wilmesová predstavovala. Lekári vytvorili kordón, a keď premiérka Wilmesová aj so svojou suitou prichádzala, všetci lekári a zdravotníci sa k nej otáčali chrbtom.
Wilmesová a celá belgická vláda podľa ich slov absolútne nezvládla krízu s koronavírusom a takisto nerieši problémy, ktoré trápia belgické zdravotníctvo. Naopak, Wilmesovej vláda výrazne zoškrtala rozpočet na zdravotníctvo, lekári aj personál majú nízke platy a v Belgicku je nedostatok stredného zdravotníckeho personálu. O macošskom postoji Wilmesovej k zdravotníctvu píše aj The Brussels Times.
Belgicko patrí k európskym krajinám výrazne postihnutým koronavírusovou epidémiou, Krajina má 55 tisíc nakazených a 9 000 úmrtí. To Belgičanov v prepočte na počet úmrtí radí na piate miesto, hneď za Britániu, Taliansko, Španielsko a Francúzsko. Najviac nakazených bolo medzi seniormi a širokorozvetvenými rodinami belgických moslimov.
Wilmesová sa teda dočkala chladného privítania. Našťastie sa do bruselských ulíc nevybrali všeobecne v Európe neobľúbení eurobyrokrati a europoslanci, ktorí nedokázali absolútne počas krízy reagovať, starali sa len o vlastné bezpečie a finančné zabezpečenie. Ich by totiž mohla očakávať podstatne búrlivejšia negatívna reakcia, ako len obrátenie sa chrbtom.
František Olčaj