Bratislava 8. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:Pixabay)
Počas horúčav by sme nemali v zamknutom aute v žiadnom prípade zabúdať deti, seniorov či bezvládnych ľudí, ale ani zvieratá. Opätovne na to upozorňujú záchranári. Pripomínajú, že vzduch sa môže v stojacom aute počas horúčav prehriať v priebehu hodiny na 70 stupňov Celzia
“Problémom je aj to, že uväznené osoby či zvieratá z takéhoto nebezpečenstva nedokážu uniknúť, nedokážu si otvoriť okná alebo dvere,” zdôrazňuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR na sociálnej sieti.
.
Podľa záchranárov by sme však nemali zabúdať ani na to, že organizmus sa môže prehriať aj pri dlhšej ceste v aute bez funkčnej klimatizácie a prísunu čerstvého vzduchu.
“Detský organizmus sa prehrieva až päťkrát rýchlejšie ako organizmus dospelého človeka,” podotýkajú.
.
Dôležité je preto tekutiny dopĺňať priebežne, aby mal organizmus šancu sám sa ochladzovať potením. Dehydratácia, teda nedostatok tekutín, prehrievanie organizmu urýchľuje.
Horúčavy ohrozujú aj ľudí bez domova, neziskovky vyzývajú na všímavosť
Horúčavy môžu byť hrozbou aj pre ľudí bez domova v podobe úpalov, popálenín, dehydratácie či konzumácie nepitnej vody. Upozorňujú na to viaceré neziskové organizácie a verejnosť v týchto dňoch žiadajú o väčšiu všímavosť. Niektoré organizujú aj zbierky šiltoviek, opaľovacích krémov či balených vôd.
“Pokiaľ stretnete na ulici človeka, ktorý bezvládne leží vystavený priamemu slnku, prosíme, aby ste ho oslovili, zistili jeho zdravotný stav, pokúsili sa pomôcť mu presunúť sa do tieňa a v prípade potreby volali záchrannú službu 155. Ak máte možnosť, poskytnite mu tekutiny,” uviedla riaditeľka občianskeho združenia Vagus Petra Červená.
V Bratislave organizuje združenie zbierku pokrývok hlavy, opaľovacích krémov a balenej vody, ktoré budú terénni sociálni pracovníci rozdávať počas služieb v uliciach hlavného mesta priamo ľuďom bez domova.
Nezisková organizácia Depaul Slovensko upozorňuje, že vysoké teploty môžu pre túto skupinu ľudí znamenať aj zvýšený počet kožných infekcií či problémy s tlakom.
“Keďže naši klienti trávia väčšinu svojho času na priamom slnku (niekedy na ňom aj zaspia), prichádzajú k nám veľmi často s popáleninami od slnka, úpalom a niekedy i dehydratáciou. Preto sa naša starostlivosť o ľudí bez domova v Ošetrovni sv. Alžbety v Bratislave v tomto období zameriava najmä na ošetrovanie spálenej pokožky. Poskytujeme im aj vodu a šiltovky,” priblížila Patrícia z ošetrovne.
Depaul Slovensko preto vyhlásil zbierku šiltoviek, opaľovacích krémov, balených vôd i šľapiek, ktoré môžu následne rozdávať ľuďom bez domova.
V niektorých okresoch Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja môžu teploty vo štvrtok dosiahnuť až 38 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy tretieho stupňa pred vysokými teplotami. V okresoch na strednom, južnom a juhovýchodnom Slovensku platia výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami. Očakáva sa tam miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu do 36 stupňov Celzia. Prvý stupeň výstrahy pred vysokými teplotami platí v okresoch najmä na severnom, časti stredného a východného Slovenska. Teploty tam môžu dosiahnuť do 34 stupňov Celzia.
Meteorológovia varujú, že vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.
Základom zvládania horúčav je príjem tekutín, treba piť pomaly, často a v malých dávkach
Základom zvládania horúčav je príjem tekutín, ktoré treba piť pomaly, často a v malých dávkach. Ministerstvo vnútra SR (MV SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslala Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra. Horúčavy ohrozujú najmä deti do štyroch rokov, dôchodcov nad 65 rokov, tehotné a dojčiace ženy či ľudí s nadváhou. Medzi ohrozené skupiny patria aj dlhodobo chorí, ľudia užívajúci lieky na odvodnenie, vysoký krvný tlak či nespavosť, ťažko zdravotne postihnutí, ťažko fyzicky pracujúci ľudia, športovci, administratívni pracovníci v nevhodne upravených kanceláriách či osamelo žijúci. Dospelý by mal počas dňa vypiť tri litre tekutín. Nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu,chinínu a alkohol. Ideálna je obyčajná či prírodná minerálna voda.
Najvhodnejšie sú pritom podľa MV SR vlažné nápoje. Rezort ďalej odporúča konzumovať ľahko stráviteľnú stravu a nosenie ľahkých a vzdušných odevov svetlých farieb. Vhodná je tiež prikrývka hlavy. Najčastejšími zdravotnými rizikami, ktoré prinášajú v týchto dňoch extrémne vysoké až tropické teploty, sú dehydratácia, úpal, prehriatie, kŕče či kolaps organizmu. Dehydratácia sa prejavuje smädom, bielym povlakom na jazyku, suchými perami, závratom a kŕčmi. Úpal sa prejavuje rozhorúčenou červenou pokožkou, zvýšenou teplotou až horúčkou bez potenia, opuchom, rýchlym silným pulzom, bolesťou hlavy, zmätenosťou a môže končiť bezvedomím.
V prípade potreby je pri úpale potrebné postihnutého ochladzovať vodou, ventiláciou, postupným podávaním chladných nápojov. Prehriatie sa prejavuje potením, bledosťou, únavou, slabosťou, kŕčmi svalov, zvracaním, studenou a vlhkou pokožkou, pulz a dýchanie sú slabé a rýchle. V prípade prehriatia je potrebné postupovať rovnako ako pri úpale. Kŕče sa prejavujú v oblasti brucha a končatín po veľkých stratách vody a solí z tela silným potením. Treba si oddýchnuť na chladnom mieste, piť tekutiny a masírovať svaly. V prípade kolapsu je podľa rezortu vnútra treba ihneď volať záchranárov na číslo 112 alebo 155.
V prípade pobytu pri vodných plochách a kúpaliskách sa v čase od 10:00 do 16:00 treba zdržiavať v tieni. V prípade využívania klimatizácie je ideálnou teplotou tá, ktorá nepresiahne teplotný rozdiel 5 – 7 stupňov Celzia medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Aktivity spojené s fyzickou námahou je vhodné plánovať na skoré ráno alebo večer. MV SR tiež odporúča používať ľahké svieže vône, osviežujúce spreje s minerálnou vodou a aspoň raz denne sa osviežovať vlažnou, teda nie príliš studenou vodou.
Ľudia s vysokým krvným tlakom by mali byť počas horúčav obzvlášť opatrní
Osoby s vysokým krvným tlakom, najmä vo veku nad 65 rokov, by mali byť počas letných horúčav obzvlášť opatrní. Ako na sociálnej sieti upozornil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava, takíto ľudia sú počas úporných teplých dní najviac ohrození infarktom.
Rýchle zmeny teplôt, klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá im môžu spôsobiť kolaps. Počas horúcich dní by sa mali vyhýbať pobytu vo voľnej prírode, na kúpaliskách a v záhradách. RÚVZ tiež radí, že by ľudia so zvýšenými hodnotami krvného tlaku mali zmeniť stravovacie návyky.
“Strava má byť v letných dňoch ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere, ako v zimných mesiacoch, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok,” uviedol úrad.
Vyvážená a pestrá strava by mala obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín. Odborníci tiež odporúčajú vyhýbať sa jedlám a potravinám bohatým na tuky a jednoduché sacharidy.
Dôležité je tiež sledovať svoju hmotnosť, hladinu tukov a cholesterolu v krvi.