Bratislava 10. júla 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:Pixabay)
Starobylý 150 tisícový Heidelberg, čarovné mesto na rieke Neckar, na úpätí rozsiahleho pohoria Odenwald, je oddávna atraktívnym magnetom pre turistov z celého sveta. Poriadok, bezpečnosť občanov a kultúru má v meste na starosti rázny a svedomitý starosta Wolfgang Erichson
Odkedy v tomto meste od roku 2015 žije čoraz väčšie množstvo migrantov a azylantov, sa však v Heidelbergu mnohé zmenilo, ale určite nie k lepšiemu.
Miestne regionálne periodikum RNZ teraz opatrnícky uviedlo nasledovnú informáciu:
„V posledných týždňoch sa dejú v meste opakovane kriminálne činy, ktorých sa dopúšťajú skupiny agresívnych mladých mužov.“
.
Týmito činmi bolo a je postihnuté takmer výlučne Staré Mesto, ktoré je absolútnou atrakciu Heidelbergu, s množstvom tradičných Kneipen (krčiem), reštaurácií, obchodov a suvenírových obchodíkov. Tam je aj najstaršia nemecká Univerzita a nad touto štvrťou sa vypína aj unikátny stredoveký renesančný zámok, niekdajšie sídlo Kurfürstov.
Zmienené kriminálne činy znepokojovali a vystrašili občanov i turistov a škodili aj reštauračnej a obchodnej branži.
Starosta Erichson a jeho spolupracovníci navrhli preto stretnutie s gastronómami a obchodníkmi Starého Mesta, aby sa spoločne poradili ako riešiť tento obrovský problém.
V Nemecku sa medzičasom stalo veľmi nebezpečným, ak niekto otvorene povie niečo kritické o migrantoch a azylantoch.
A práve takej „chyby“ sa na stretnutí – ktorého sa zúčastnilo okolo 50 osôb – dopustil Erichson. Ku koncu diskusie, ktorá neviedla k nijakým rozumným riešeniam, znechutene a emocionálne prehlásil:
„Už to viac nemôžem počúvať. S tým čo tu bolo navrhované, to proti týmto kriminálnikom nijako nepomôže. A nenahovárajme si niečo, čo nemá nijakú cenu. Pretože títo kriminálnici sú na 99 percent Nemci s migračným pozadím.“
Už zakrátko sa v internete i v lokálnej tlači objavili útoky na starostu, kde bol označovaný za „nepriateľa“ migrantov.
To je len začiatok kampane, ktorá sa proti nemu takmer s istotou rozbehne.
Podobne sa to deje už dlhodobo napríklad v prípade primátora mesta Tübingen Borisa Palmera (strana Zelených), ktorý sa pri rôznych príležitostiach vždy tvrdo kriticky vyjadroval o azylantoch a migrantoch a o katastrofálnej utečeneckej politike Merkelovej.
Naposledy veľký rozruch vyvolal s tým, že označil bývalého nemeckého futbalového reprezentanta čiernej plete Aoga, za čierneho rasistu.
Za to si okamžite vyslúžil kritiku vedenia Zelených a viacerí Zelení politici sa dožadujú jeho vylúčenia zo strany – tak funguje už dlhodobo nemecká pseudodemokracia ako ju celé roky formovala kancelárka.
Roman Bednár