Bratislava 10. novembra 2024 (HSP/Foto:screenshot)
V Šuranoch rokovalo po návrate z Číny Mestské zastupiteľstvo. Poslanci hlasovali aj o prevode pozemkov vo vlastníctve mesta pod Industrial Parkom Šurany na MH Invest. Verejnosť mala možnosť na vlastné oči vidieť ako môže poslanec zmeniť zo dňa na deň názor na vec. Svoju nespokojnosť dali najavo
Zasadnutie mestského zastupiteľstva sa konalo len niekoľko dní po výlete poslancov v Číne, kde boli na pozvanie investora Gotion High-tech súčasťou delegácie zloženej z vybraných predstaviteľov samosprávy, miestnych obyvateľov, odborníkov na IT technoógie, zástupcov firmy InoBat (investor) a štátnej firmy MH Invest, ktorý zabezpečuje prípravné práce Industrial Parku Šurany.
Medzi tieto činnosti patrí okrem iného výkup pozemkov pod Parkom. Súčasťou slovenskej delegácie boli aj vybrané média, ktoré priniesli propagačné PR reportáže a rozhovory s účastníkmi exkurzie.
Pozvánka na výlet sa neušla zástupcom občianskej iniciatívy Chránime si naše, ktorá podniká kroky na zastavenie výstavby baterkárne, kvôli oprávneným obavám, ktoré v rámci zbierania informácií o pripravovanom projekte nadobudli. Písali sme viac o tom (tu a tu).
Do programu zasadnutia bol v rámci otvorenia na návrh primátora mesta Mgr. Marcelom Fillagom a po schválení poslancami MsZ vsunutý bod 24. o žiadosti MH Invest o predaji niektorých pozemkov, ktorých vlastníkom je mesto Šurany.
Išlo o žiadosť MH Invest, ktorú MsZ tesne neschválilo v júli tohto roku.
Napriek tomu, že tento dôležitý bod rokovania bol do programu vsunutý dodatočne, na verejné zasadnutie prišla aj dotknutá verejnosť. Chodia na zasadnutia svojho MsZ preventívne, lebo si už zvykli, že sa do programu dodatočne vsúvajú dôležité body.
S pribúdajúcimi bodmi atmosféra v miestnosti začala hustnúť. Zlomom sa stal bod 24 (od 01:38:54).
Odporcovia s napätím očakávali, ako dopadne opätovné prerokovanie, ale hlavne hlasovanie volených zástupcov. Na zasadnutí bolo prítomných 12 poslancov.
Na skutočnosť, že tento bod bol do programu zaradený narýchlo bez možnosti sa naň pripraviť, upozornila poslankyňa MsZ Mgr. Alžbeta Danielová.
Poslankyňa upozornila na chybu v znaleckom posudku vypracovanom na objednávku MH Invest v marci 2024 znalcami spoločnosti Znalci s.r.o., v ktorom uviedli, že je predmetom predaja sú parcely klasifikované ako stavebné pozemky. Pri klasifikácii vychádzali s osvedčenia o významnej investícii a územného plánu mesta Šurany. A pričom v platnom územnom pláne ide o ornú pôdu. Zmena územného plánu je momentálne v pripomienkovom konaní, takže „znalci“ nevychádzali pri oceňovaní pozemkov z platného právneho stavu.
Danielová doplnila, že spoločnosť Znalci s.r.o. podľa informácie ministerstva spravodlivosti nemajú oprávnenie na posudzovanie poľnohospodárskej pôdy. Upozornila, že kým pozemky v Šuranoch boli ohodnotené znalcami na 11,62 EUR za m2, v Nitre pred 9 rokmi ohodnotili znalci pozemky nad 20 EUR za m2. Zastupiteľstvo by mohlo čeliť trestnému stíhaniu za nehospodárne nakladanie s majetkom obce, ak by vďaka nekvalitnému znaleckému posudku predalo majetok mesta pod cenu.
Poslankyni chýba znalecký posudok, ktoré by si dalo vypracovať mesto Šurany. Nakoniec dodala, že za takýto podhodnotený odpredaj mestského majetku zdvihnúť ruku nemôže. Predznamenala tým ako bude v tomto bode hlasovať, čo ocenili prítomní odporcovia projektu potleskom.
Tu začal ukazovať slušnú aroganciu pán primátor, ktorý vecnú pripomienku poslankyne zmietol zo stola. Čo pochopiteľne pobúrilo odporcov projektu. Primátor vyslovil varovanie, že ak sa nestíšia, tak vykáže v zmysle rokovacieho poriadku verejnosť z rokovania.
Nikto ďalší sa už do rozpravy neprihlásil. A tak dal po prečítaní uznesenia primátor o kontroverznom odpredaji majetku mesta hlasovať.
Kým na júlovom hlasovaní jeden hlas chýbal, teraz, po výlete poslancov MsZ v Číne sa potrebný hlas našiel. Dodal ho na prekvapenie odporcov poslanec Ing. Igor Bartovič, ktorý hlasoval v júli proti preto, že mu chýbali odpovede na pripomienky ohľadom zabezpečenia dopravy počas výstavby. Odpoveď na otázku, či investor počíta s obchvatom dostal a prezentoval ju na septembrovom zasadnutí, že „z výsledkov dopravno-kapacitného posúdenia Významnej investície s výhľadom do roku 2048 je potrebné vybudovanie obchvatu mesta Šurany“
Odvtedy sa zmenila len jedna vec. Poslanec sa zúčastnil na výlete v Číne. V rámci diskusie sa zástupca iniciatívy Chránime si naše opýtal poslanca Bartoviča, čo tak náhle zmenilo jeho názor na odpredaj pozemkov a na dôležitosť obchvatu počas výstavby. Odpovede sa nedočkal.
V rozprave k nasledujúcemu bodu vystúpila za odporcov pani Korytárová, ktorá sa opýtala vedenia mesta a poslancov, v mene koho majetok mesta predávajú. A či sa zaoberali skutočnosťou, aké množstvo obyvateľov podpísalo petíciu proti výstavbe baterkárne. Vytkla poslancom a vedeniu, že sa počas výletu nechali zneužiť na marketingové rozhovory v prospech investora. Vo video materiáloch, ktoré médiá zverejnili z exkurzie v baterkárni v čínskom meste Hefej, žiadne negatíva neodzneli. Namiesto toho sa v nich hojne poukazovalo na šírenie dezinformácií, dokonca aj v reportáži alternatívneho média, ktoré je zaradené mainstreamom na zozname dezinformačných médií.
Následne v rámci rozpravy vystúpila za odporcov obyvateľka Šurian, ktorá upozornila na informačné embargo, ktoré obyvatelia v súvislosti s projektom 2 roky zažívali a zhrnula hlavné obavy odporcov projektu. Pravdou je, že 1. stretnutie s obyvateľmi zorganizovalo mesto 4.9.2024, pričom osvedčenie o významnej investícii malo MH Invest, ktoré ho oprávňovalo odkupovať, či vyvlastňovať pozemky už od leta 2022. Medzi iným sa vedenia mesta opýtala, prečo namiesto do Číny sa nejdú pozrieť do Maďarska, kde už stojí niekoľko baterkární niekoľko rokov, ktoré ovplyvňujú životy miestnych obyvateľov, ktorí sa radi podelia o svoje skúsenosti.
Je ťažké dosiahnuť pri rokovaní za prítomnosti dotknutej verejnosti o tak citlivých veciach pokoj, navyše, ak sú Vami vyslovené obavy pre presvedčených Vašich zástupcov len Vašim názorom, na ktorý síce máte právo a keď ho budete slušne bez emócií prezentovať, tak dostanete priestor ho aj vysloviť. Avšak na veci aj tak nič nezmení, lebo pán primátor je rozhodnutý a po výlete v Číne má na svojej strane potrebnú krehkú väčšinu poslancov MsZ ochotnú zahlasovať za všetko, čo potrebuje investor. V takom prípade je Váš názor primátorom označený ako nesúvisiaci s témou a keďže je predpoklad, že ďalšie diskusné príspevky odporcov budú rovnakého charakteru, diskusiu primátor v rozpore s hlasovacím poriadkom (nakoľko išlo o spornú situáciu) bez hlasovania poslancov ukončí. A svojvoľne rozhodne o tom, že môžete svoj príspevok predniesť až v rámci bodu „Rôzne“, kde to už má len informatívny charakter.
Ale aj medzi zúčastnenou verejnosťou boli prítomní ľudia, ktorí poznali rokovací poriadok a teda vedeli, že ak chcú v rámci rokovania, či diskusie vystúpiť, budú musieť dodržiavať poriadok, takže sa do „šomrania“ nahnevaných obyvateľov nezapájali. Nepomohlo.
Po schválenom odpredaji pozemkov MH Invest nasledovala už len interpelácia a informácie a námety poslancov MsZ, občanov mesta a všeobecná diskusia. Bolo zrejmé, že sa bude týkať baterkárne, lebo jednak ešte mnohí zúčastnení zažívali dojmy z čínskej exkurzie a jednak zasadnutie MsZ je jednou z mála príležitostí, keď môžu dať odporcovia baterkárne najavo svojim voleným zástupcom na vedomie, čo si o ich, z ich pohľadu zradnom konaní, myslia.
V diskusii sa rozhodol dať primátor slovo najskôr „svojim“, t. j. poslancom, potom presvedčeným starostom a obyvateľom, ktorí už presvedčení boli alebo ich presvedčil výlet do Číny a až nakoniec odporcom. Poslanci už toho mali dosť, tí už si svoje odrobili a chceli ísť čo najskôr domov, takže sa do diskusie nezapojili.
Za presvedčených najskôr vystúpil starosta obce Bešeňov, ktorý v Číne bol. Vyslovil podporu primátorovi a v súlade s premiérovým výrokom, že treba pracovať s verejnou mienkou, vymaľoval investíciu s ružovými okuliarmi na očiach. Jeho marketingové „rečičky“ opäť vyvolali nespokojnosť obyvateľov, ktorí naozaj na marketing zvedaví nie sú. Im chýba pravda. A preto je pochopiteľná ich nespokojnosť. Na ich šomranie zareagoval slušný primátor, ktorý ich vyzval opäť k zachovaniu slušnosti, kultúry, lebo je neúctivé, keď „rozpráva starosta obce, vážený občan“, tohto vyrušovať. A do pléna vyjadril varovanie, že ak v tom budú pokračovať, budú vykázaní a budú chodiť po jednom predniesť svoje príspevky.
Vyrušovanie sa stupňovalo. Na pomoc primátorovi sa postavil aj zástupca iniciatívy v prítomnej verejnosti Boris Taraj, ktorý sa snažil ľudí ukľudniť, lebo áno, treba si vypočuť aj druhú stranu a uvedomoval si, čo hrozí, ak vyrušovanie neprestane. Neprestalo.
Niekedy je lepšie mlčať. Keď pán starosta „trepol“, že sa zaujímal o to, čo sa stane s ornicou najvyššej bonity na Slovensku a že obavy sú zbytočné, lebo že „táto bude kompletne celá presťahovaná a pôjde na miesto, kde je neúrodná pôda a tam bude zúrodnená táto oblasť“, bolo tým, čo s pôdou robia jasné, že o tom nič nevie. A obyvatelia v miestnosti mu to dali najavo.
Pohotovému slušnému primátorovi viac nebolo treba, nechal z miestnosti vykázať verejnosť. Lenže vo svojej horlivosti spravil chybu, nakoľko v rozpore s rokovacím poriadkom dal vykázať všetkých odporcov. Aj tých, čo nijako nenarúšali priebeh rokovania MsZ. Navyše v miestnosti zostali aj pozvaní presvedčení starostovia, členovia komisií a obyvatelia.
Keď bola miestnosť „vyčistená“ od odporcov baterkárne, primátorovi „svoji“ si vypočuli „svojich“. Rečnili tí, čo v Číne boli. Ani tých poslancov, čo v Číne neboli, tie reči nezaujímali. Nepoložili rečniacim žiadnu otázku.
Jedinú vecnú pripomienku nepresvedčenej poslankyne Danielovej k tomu, že okresný úrad v Nových zámkoch vydal rozhodnutie o neposudzovaní vplyvov na životné prostredie Industrial parku primátor hodil do koša so slovami, že oni nie sú okresný úrad, že to nie je k téme. Pritom išlo o voľnú diskusiu. Pán (slušný) primátor chcel počuť „iné“ názory. Potreboval, aby zaznel hlas presvedčených.
Niektoré reči presvedčenej verejnosti stojí za to si vypočuť. Napr. písomný poetický prejav mladej pani z verejnosti Vanesy Buranskej Daniel (od 02:40:48), ktorá reagovala svojim diskusným príspevkom na výzvu iniciatívy Chránime si naše, ktorá vyzvala ľudí, aby ak majú niečo na srdci, tak aby to povedali. Na záver dodala: „Takú ešte v tomto meste nehrali, aby na konci dňa vyhrali demagógovia, odborníci na teplú vodu z Infovojny, náckovia, fašisti a ľudia, ktorí by kvôli svojej závisti a nenávisti najradšej pochovali celý svet“
Na tento prejav zareagoval jeden z poslancov, že táto reč bola určená tým vykázaným odporcom a že by mali byť v miestnosti. Primátor ho utvrdil v tom, že je správne, že sú von a že si to môžu pozrieť online. S neslušnosťou sa primátor rozhodol bojovať.
Potom dostali priestor odporcovia. Pekne po jednom si povedali svoje. A privilegovaní občania v miestnosti si ich vypočuli.
Boris Taraj z iniciatívy upozornil na chyby, ktorých sa primátor dopustil, keď vykázal všetkých odporcov z rokovania. Zároveň vyjadril názor, že všetci poslanci, čo boli v Číne sa stali poberateľmi nefinančného benefitu a mali sa sami vylúčiť kvôli zaujatosti s hlasovaní, ktoré sa týkajú Investície. Upozornil ich, že ich konanie bude predmetom skúmania OČTK. Na záver upozornil, že baterkáreň je len začiatok. Že nasledovať bude fabrika na recykláciu starých batérií. Tieto slová sa nepáčili pánovi primátorovi, považoval ich za útok.
Na tento možný prečin poslancov počas hlasovania hlasovaní, ktorí poberali nefinančný benefit od investora, v prospech ktorého sa hlasovalo, upozornil aj nasledujúci rečník, ktorý doplnil, že už vec konzultoval aj s právnikom. Obyvateľ ešte upozornil, že poslanec MsZ Pavol Cvik je podľa jeho informácií v konflikte záujmov.
Po ďalších diskusných prejavoch odporcov si na záver zobral slovo primátor, ktorý arogantne zhodil odpor obyvateľov Šurian a okolia voči baterkárni tým, že vyčíslil počet odporcov voči baterkárni na menej ako percento vyjadrením, že petíciu podpísalo 17 147 občanov z regiónu západného Slovenska, ktorý má podľa štatistického úradu počet obyvateľov 1 802 517, čo je menej ako 1 %. Mohol počet podpísaných prirovnať k obyvateľom Slovenska, či EÚ, vyšlo by to rovnako. Skutočnosť, že petícia obsahuje nielen elektronické podpisy z celého Slovenska, ale aj fyzické podpisy, ktorými vyjadrilo svoj nesúhlas obyvateľov 38 % oprávnených voličov mesta Šurany, ktorých je 7600 a teda je to cca 30 % obyvateľov mesta, slušný pán primátor vynechal. A tí, čo by mu mohli oponovať stáli za zavretými dverami.
Rokovanie MsZ ukázalo, ako vyzerá diskusia slušných volených zástupcov, keď robia niečo proti vôli väčšiny, niečo, čo by ste márne hľadali na ich predvolebných plagátoch. Navyše, keď „z ničoho nič“ otočia o 180 stupňov.