Washington 7. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Attila Balazs/MTI via AP)
Tisíce žien sa sťažovali, že po vakcinácii proti koronavírusu sa im zmenil menštruačný cyklus. Vedci ich tvrdenie spočiatku odmietali ako nepodložené. Teraz ale pripúšťajú, že za bolestivejšiu menštruáciu možno skutočne môže očkovanie proti Covidu-19
Ako uviedla na svojich stránkach Al-Džazíra, ženy hlásili silnejšie krvácanie, migrény a nepravidelnosť menštruačného cyklu. Problémy sa majú týkať všetkých značiek vakcín.
Odborníci priame spojenie medzi vakcínami a problémami s menštruačným cyklom spočiatku odmietali a sťažnosti žien zľahčovali. Podľa nich bol počet nahlásených prípadov príliš malý alebo zmeny mohli byť privodené inými faktormi ako napríklad zvýšený stres spojený s pandémiou. Avšak, tento prístup podľa Al-Džazíry odradil mnoho žien od vakcinácie, a ešte viac prispel k šíreniu ďalších dezinformácií o očkovaní proti Covidu-19.
Až po veľkom množstve žiadostí sa výskumníci začali zaoberať potenciálnou spojitosťou medzi očkovaním proti koronaviru a zmenami menštruačného cyklu. Britská lieková agentúra (MHRA) dostala hlásenie od viac ako 30-tisíc žien a americkí výskumníci pozbierali vyše 140-tisíc ďalších sťažností.
Americký Národný inštitút zdravia (NIH) minulý mesiac rozdelil granty vo viac ako 1,5 milióna dolárov na výskum spojitosti medzi očkovaním a menštruačným cyklom u žien.
Príčina, prečo vedci tak dlho ignorovali negatívne účinky očkovania na ženy, môže spočívať v tom, že klinické štúdiá ich jednoducho neskúmali. Americká novinárka Maya Dusenberyová sa domnieva, že vedcom, ktorí testujú vakcíny jednoducho chýba povedomie, že polovica populácie menštruuje. Problém sa tak netýka iba vakcín proti koronavírusu, ale otázky lekárskej starostlivosti o ženy.
Účastníčky klinických štúdií vakcín proti koronavírusu vypovedali, že sa ich na periódu nikto nepýtal. Výskumníci sa ale obhajujú tým, že bolo nutné vyrobiť bezpečnú očkovaciu látku za veľmi krátku dobu, čo si vyžiadalo zrýchlenie celého procesu.
Za zmienku však stojí, že nedostatočné zastúpenie žien v klinickom výskume je dlhotrvajúci problém. NIH začal vyžadovať účasť žien na klinických testoch až od roku 1993. Ich skoršia neúčasť bola odôvodňovaná premenlivou hladinou hormónov, čo sťažuje výskum.
Predtým bola veľkým strašiakom vakcín proti koronavírusu možnosť vzniku trombóz a zápalu srdcového svalu. Avšak, pred nedávnom výskumníci prišli so zistením, že riziko srdcových ťažkostí po nákaze koronavírusom je väčšie ako po aplikácii vakcín.