Ruský šéf SVR (Služba zahraničnej rozviedky) Sergej Naryškin na stretnutí VIII. Moskovskej konferencie o medzinárodnej bezpečnosti uviedol, že Rusko vníma u amerických partnerov prípravy k vojenskej operácii proti Venezuele.
Vo Venezuele je napätá situácia, Američania a ich spojenci sa vo Venezuele správajú podľa vzoru Sýrie a Líbye. Západ svojimi sankciami pripravuje vo Venezuele humanitárnu katastrofu, ktorá má rozdúchať občiansky konflikt v krajine. Či sa však tento plán podarí, ukáže čas – uviedol šéf ruskej rozviedky.
USA v januári 2019 začali podporovať vo Venezuele svojho kandidáta Juana Guaidóa. Guaidó sa sám vyhlásil za prezidenta, v rozpore s venezuelskými zákonmi i medzinárodnými zákonmi. Venezuelčania ho však neskôr zbavili imunity. Proti americkým predstavám sa neskôr postavilo viacero krajín, najtvrdšie vystúpili Rusko, Čína, Irán, Turecko, Mexiko, Bolívia, Kuba, Nicaragua a Indonézia.
Dôvod, prečo sú Američania ochotní porušovať všetky medzinárodné zákony, je jednoduchá. Venezuela má obrovské zásoby ropy, odhadované vo výške 300 miliárd USD a Američania chcú tieto venezuelské zásoby ropy dostať pod svoju kontrolu. Rusi a Číňania však investovali do venezuelského ropného priemyslu veľa investícií a nemienia Venezuelu prenechať Američanom.
USA potrebuje dostať pod kontrolu venezuelské zdroje, udržať si kontrolu nad saudskou či irackou ropou, kontrolovať líbyjskú ropu a najmä za každú cenu odstaviť ruskú ropu (to je aj dôvod posledných výmyslov o ruskej rope). Ak sa im ropné zdroje nepodarí udržať pod kontrolou, ich ekonomické problémy sa prehĺbia.
Faktom však ostáva, že americké farebné revolúcie už nefungujú, existujú postupy, ako tieto farebné revolúcie potlačiť. V posledných rokoch sa nepodarili farebné revolúcie v Honkongu, Iráne či Venezuele. V najbližšej dobe sa Guaidó bude snažiť vyprovokovať občiansky konflikt vo Venezuele pravdepodobne dňa 1.5.2019. Guaidó totiž vyzýva Venezuelčanov, aby vyšli do ulíc a vyjadrili svoj odpor voči Madurovi a legitímnej venezuelskej vláde, pričom sa očakáva, že zúfalý Guaidó siahne po krvavom scenári, podobnom vývoji na Ukrajine.
Američanom sa však veľmi do vojny voči Venezuele nechce, venezuelská armáda dokáže robiť problémy. Okrem toho sa to Američanom rúca na Ukrajine, Blízkom východe, Severnej Afrike, Juhočínskom mori či Afganistane, takže ďalší konflikt len viac zatiahne USA do bahna problémov. Prípadné vtiahnutie do konfliktu vo Venezuele môže mať pre Američanov negatívny dopad v iných oblastiach sveta.
Ak Američania do Venezuele vtrhnú, posilnia sa postoje tých protiamerických kruhov, ktoré tvrdia, že s Američanmi to po dobrom nepôjde a Američania budú musieť utrpieť výraznejšie straty, aby opäť začali kultivovane komunikovať. Aj vo Venezuele sa objavujú prívrženci tvrdého postupu proti Guaidóovi, ktorí už dávno navrhovali Guaidóa zlikvidovať, príležitostí bolo dosť. To, že k takémuto riešeniu neprišlo, je nepriamym dôkazom toho, že sa prívrženci tvrdej línie nedokázali presadiť. V prípade americkej intervencie sa však všetko môže zmeniť.
Američania sa spoliehajú na svoje vojenské skúsenosti a vojenskú prevahu nad malými štátmi, proti ktorým vždy bojovali.
V Iraku získali pred posledným útokom na Saddámov režim na svoju stranu množstvo Saddámových vysokých dôstojníkov, preto sa im podarilo krajinu obsadiť. V Afganistane vďaka Američanom síce môže existovať starosta Kábulu (Taliban tak posmešne označuje afgánskeho proamerického prezidenta), Taliban však ovláda takmer 60% krajiny a amerických či afgánskych vojakov likvidujú Talibanci vždy, keď sa im americkí okupanti alebo vládni vojaci pripletú do cesty. V Sýrii Američania a Západ podplatili veľkú časť armády, no Asadovi a Iráncom sa podarilo udržať. V zlomovej chvíli v roku 2015 do konfliktu vstúpili Rusi a tí nemilosrdne zlikvidovali 80% proamerických islamistických bánd. Obamove “Asad musí odísť” nevyšlo, vypadol Obama.
Portál iarex takisto informoval o vystúpení šéfa Ruskej zahraničnej rozviedky Sergeja Naryškina o tom, že Američania pripravujú vo Venezuele otvorene vojenský zásah. Portál však informoval aj o ruskom expedičnom zbore vo Venezuele, kde ruskí štábni dôstojníci zlepšujú kvalitu venezuelského štábu ozbrojených síl a ruskí špecialisti zvyšujú bojovú úroveň venezuelskej PVO, letectva, námorníctva, pozemných jednotiek i príslušníkov špeciálnych síl. Okrem toho ruskí odborníci chránia venezuelský kybernetický priestor pred zásahmi amerických hackerov.