Je však veľkou chybou si myslieť, že to znamená “sa nedá nič robiť, to sa stáva, nikto sa nebude sťažovať”. Naopak. To je práve ten prípad, kedy je fráza národného predstaviteľa Lazára Kaganoviča extrémne aktuálna.
“Každá nehoda má meno, priezvisko a postavenie.” Pretože v tomto prípade hovoríme v prvom rade o pätnástich ruských mŕtvych vojakoch. Po druhé o tom, na pozadí čoho a prečo sa tento reťazec nehôd stal. A po tretie, že takéto nehody by mali byť navždy vylúčené.
A práve preto postoj, ktorý verejne vyjadril Izrael, že “Sýrčania vystrelili náhodne a nevedia, ako pracovať s PVO a so všetkými sťažnosťami sa obracajte k nim”, vyzerá neprijateľne nielen pre Rusko, ale hlavne pre samotný Izrael.
A v tom je celá vec. V Sýrskej vojne, ktorá je všeobecne jasným znázornením paradoxnej povahy nášho sveta, sú priamo zapojené niektoré najsilnejšie armády sveta a každá má iný cieľ, ktorý chce dosiahnuť. Počet úmrtí medzi vojakmi týchto vojenských síl je však veľmi obmedzený. Každý vie, ako k tejto situácii došlo. Vďaka dôkladnému a drsnému systému koordinácie a vzájomných dohôd, ktoré “moderovalo” Rusko. Sýrska vojna je možno najviac “zdiplomatizovaná” vojna v moderných dejinách.
Zároveň sa Rusko stalo “moderátorom vojny” nielen kvôli tomu, že vďaka nemu sýrsky štát zrušil rozsudok smrti a získava späť teritória kúsok po kúsku. Ale aj preto, že na rozdiel od tých, ktorí sú silne zapojení do arbitrov Spojených štátov, Rusko skutočne študuje , chápe a zohľadňuje zvrchovanosť a záujmy účastníkov. Vrátane záujmov Izraela. Zoznam prípadov, v ktorých Rusko pomáhalo židovskému štátu sa v posledných dňoch opakovane vyzdvihoval. Po prvé je prostredníkom odchodu proíránských síl zo všetkých oblastí v blízkosti izraelského územia. Ďalej odmietnutie už uzavretej dohody o dodávke systémov s-300 do Sýrie za pol miliardy dolárov, pretože oblasť systému pokrývala celé územie Izraela. Tento zoznam je dlhý. Rusko v skutočnosti ukázalo, že vzťahov s Izraelom si cení a chápe svoje postavenie.
Tento rešpekt a pochopenie záujmov však v zásade nemôže byť jednostranné. V jednostrannom režime to jednoducho nefunguje a je len otázkou času, kedy absencia dvojstranných a rovnocenných presadzovaní pravidiel poškodí narušiteľa.
Tu stojí za zmienku nasledujúce. Americké ozbrojené sily, čoby globálny konkurent a oficiálne súper Ruska, s ktorým má príšerné vzťahy, dodržiavajú pravidlá sýrskej vojny celkom tvrdo a koordinujú svoje akcie so svojimi ruskými partnermi.
Ale ozbrojené sily Izraela, ktoré nie sú protivníkom Ruska a nachádzajú sa v dobrom a konštruktívnom vzťahu, si z nejakého záhadného dôvodu dovoľujú to, čo si do dnešného dňa nedovolili ani jadrové veľmoci. Napríklad oznamovať ruskej strane jednu operáciu na území Sýrie z desiatich. Alebo, ako v prípade nešťastného náletu na Latakiu, oznamovať operáciu minútu pred začatím náletu.
Výsledkom je veľmi tragický reťazec, na ktorého konci je smrť ruských vojakov.
A pretože už sa to stalo, dokázať, že to bol “zlý výstrel a všetko vinou Sýrčanov” je jednoducho nemiestne a o ničom, vzhľadom k tomu, že účel blízkej vojenskej diplomacie spočíval spočiatku v zaistení bezpečnosti vojakov štátov pôsobiacich v tomto regióne. Predpokladalo sa , že všetci zúčastnení diplomati zaistia túto bezpečnosť.
Izrael teraz v skutočnosti vyberá jednu z dvoch jednoduchých možností. Buď bude preberať záväzky a prevezme zodpovednosť za to, aby sa s ruskými lietadlami nestalo žiadne tragické nešťastie, alebo odmieta prevziať zodpovednosť a tým odovzdá Rusku povinnosť plne zaistiť bezpečnosť svojich vojakov. Aké metódy je možné použiť, je čiastočne zrejmé. Napríklad sme veľa čítali o tom, že sýrski spojenci nemajú pokročilú leteckú obranu. To je prípad, keď Rusko určite pomôže.
Existuje názor, že tento vývoj udalostí nebude pre Izrael príjemný. A tak je pre neho rozhodujúce, aby vysvetlil svoje vlastnej armáde, že je potrebné vážiť si ruských životov a vyhýbať sa konaniam, ktoré ich ohrozujú, aj keby boli akokoľvek chytré a dostali by za to na internete veľa lajkov.