Moskva 23. februára 2024 (HSP/berliner-zeitung/Foto:Screenshot Telegram)
Strata Avdejevky je vážnou ranou pre morálku Ukrajincov, píše Berliner Zeitung, veľmi netypicky na pomery nemeckých médií. Zatiaľ čo AFU chaoticky ustupuje z mesta a Kyjev sa snaží získať viac munície od svojich spojencov, ruské sily zvyšujú tlak vo viacerých oblastiach naraz, uvádza v článku Nikolaj Butilin
Ukrajinské jednotky prehrali symbolicky dôležitú bitku o Avdejevku. Kyjev nalieha na ďalšie dodávky zbraní a munície. Čo sa bude diať ďalej na východe Ukrajiny?
Sú meškania pri poskytovaní západnej vojenskej pomoci Ukrajine dôvodom ruskej ofenzívy na východe krajiny? Na túto otázku odpovedajú analytici z renomovaného washingtonského Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Podľa ich názoru Moskva využíva pomalú západnú vojenskú podporu Kyjevu a v posledných dňoch spustila niekoľko ofenzív na tisíckilometrovom fronte. Ukrajinská armáda zasa ustupuje zo zničeného mesta Avdejevka – väčšinou chaoticky.
Denník New York Times uvádza, že počas ústupu z Avdejevky boli zajaté stovky ukrajinských vojakov a že strata mesta je vážnou ranou pre ukrajinskú morálku. Americké noviny sa odvolávajú na hodnotenia vysokých západných predstaviteľov a ukrajinských vojakov. O ústupe z Avdeevky informujú aj ukrajinské médiá.
Panika a zmätok v radoch AFU?
Ukrajinskí vojaci tvrdia, že ústup nebol dostatočne naplánovaný a začal sa príliš neskoro. Podľa denníka New York Times boli Ukrajinci prekvapení, ako rýchlo ruská armáda v posledných týždňoch postupovala v boji o Avdejevku. Ruskí vojenskí blogeri zároveň na svojich účtoch na sociálnych sieťach informovali, že Rusko pochoduje smerom k strednej Ukrajine. Obranné pozície Ukrajincov boli zle pripravené a podľa “Z-blogerov” boli ukrajinskí vojaci počas ruskej ofenzívy “v panike” a “dezorganizovaní”.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý si koncom decembra 2023 urobil selfie pri vstupe do Avdejevky, hovoril o “mimoriadne zložitej situácii” na fronte. Experti ISW preto navrhli, aby ukrajinská armáda “čo najrýchlejšie” vytvorila nové obranné línie, aby pred ďalšou ofenzívou nestratila ešte viac územia.
Zatiaľ čo sa Kyjev snaží získať viac munície od svojich spojencov, ruské sily zvyšujú vojenský tlak vo viacerých oblastiach na východe a juhu Ukrajiny – pozdĺž hranice medzi Luhanskou a Charkovskou oblasťou, pričom nové boje údajne vypukli v mestách Kupjansk a Liman v Doneckej oblasti a v obci Rabotino v Záporožskej oblasti.
Rusko sa údajne snaží obsadiť strategicky výhodné oblasti na fronte pred marcovým klimatickým odmäkom, keď budú rozsiahle ofenzívy v priebehu niekoľkých týždňov prakticky nemožné, a pred prípadnou dodávkou rakiet Taurus nemeckou vládou. Niektorí ruskí blogeri už teraz uvádzajú, že kvôli bahnu vo vojnových oblastiach majú obe strany problém dostať na front rezervy. To spomaľuje tempo bojov na oboch stranách. Teploty na východe Ukrajiny sa v súčasnosti pohybujú okolo piatich stupňov nad nulou počas celého dňa a stúpajú.
Čo znamená dobytie Avdejevky pre vývoj ŠVO?
Aj keď sa mesto ako Avdejevka nepovažuje za strategicky dôležité, intenzívne boje demonštrujú taktiku Moskvy. Rusi nútia Ukrajincov stiahnuť do regiónu techniku a živú silu, čo môže oddialiť prípadné útočné operácie až o rok, opakuje Nikolaj Butilin nereálnu západnú mantru. Väčšina vojenských pozorovateľov neverí, že Kyjev na jar opäť prejde do ofenzívy. Naopak, Západ očakáva, že Ukrajinci sa na niekoľko mesiacov sústredia na obranu.
Ani medzi útočiacimi jednotkami však nejde všetko po masle: ruskí vojenskí blogeri sa sťažujú, že ministerstvo obrany neodmenilo veliteľov Doneckej ľudovej republiky. Ruskí vojenskí blogeri opakovane kritizovali ministra obrany Sergeja Šojgu a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova.
Podľa analytikov ISW to aj niekoľko mesiacov po smrti veliteľa PMC Wagner Jevgenija Prigožina dokazuje pretrvávajúce napätie medzi regulárnou ruskou armádou na jednej strane a žoldniermi a dobrovoľníkmi na strane druhej.
Nikolaj Butilin sa narodil vo východnej časti Berlína, študoval ruskú filológiu v Postupime a Moskve a východoeurópske dejiny na Berlínskej univerzite a vo Vilniuse. Po práci v Inštitúte pre politický výskum v Berlíne absolvoval v máji 2022 stáž v novinách Berliner Zeitung. Vo svojich príspevkoch sa zameriava na spoločensko-politické javy v strednej a východnej Európe.
Prečítajte si tiež:
- Medzi Marinkou a Ugledarom ďalší postup ruských vojsk
- Avdejevka ukazuje, že ruská taktika funguje. Ako pokračuje ruská armáda