Bratislava 14. mája 2024 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)
Ministerstvo životného prostredia aj počas aktuálnej letnej turistickej sezóny upozorňuje na nelegálny zber lesných plodov, predovšetkým čučoriedok, malín, brusníc, jahôd či húb
V národných parkoch a ďalších chránených územiach, kde platí tretí a vyšší stupeň ochrany, je zber lesných plodov možný len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu.
Národné parky spoločne s políciou pripravujú akcie proti nelegálnym zberačom lesných plodov, ktorí zber vykonávajú pre komerčné účely. V národných parkoch a chránených územiach je zber lesných plodov povolený návštevným poriadkom iba na vyhradených územiach a pre vlastnú spotrebu. Vyhradené miesta sú napríklad v národných parkoch Slovenský raj, Slovenský kras, Veľká Fatra, ale tiež v prírodnej rezervácii Vydrica. Vlastníci, správcovia alebo nájomcovia nie sú obmedzovaní pri zbere lesných plodov na pozemkoch.
Na dodržiavanie pravidiel dohliadajú predovšetkým zamestnanci správ národných parkov a strážcovia prírody. Rôznym zberačom, ktorí sa snažia popri cestách predávať toto ovocie, hrozí mastná pokuta. V blokovom konaní im hrozí pokuta do 300 eur, ako aj odobratie nazbieraných lesných plodov a náradia. V správnom konaní môže byť za daný priestupok uložená pokuta až do 3 319, 39 eur a prepadnutie veci.
Podľa vyjadrení Ministerstva životného prostredia enormný zber lesných plodov poškodzuje prírodu a vzácne ekosystémy národných parkov. Jeden zberač dokáže za použitia zberných pomôcok nazbierať desiatky litrov lesných plodov denne. Zberači tiež za sebou zanechávajú neraz množstvo odpadkov. Nadmerným zberom lesných plodov prichádzajú živočíchy o prirodzenú potravu, častým dôsledkom je aj neželaná kolízia, či snaha zvierat zaobstarať si potravu v iných lokalitách.
Prečítajte si tiež
- MŽP: Zbierať lesné plody v chránených územiach sa dá len na vyhradených miestach
- Lesné plody sa nesmú zbierať vo väčšine národných parkov