Bratislava 17. júna 2021 AKTULAIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Národná rada SR (NR SR) dnes 74 hlasmi prijala uznesenie k správe europoslanca Predraga Matiča o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii (EÚ) v rámci zdravia žien. Parlament v prijatom uznesení pripomína Európskemu parlamentu (EP) ako aj všetkým členským štátom EÚ, že otázky týkajúce sa zdravotnej politiky a vzdelávania sú v kompetencii národných štátov – členov EÚ
Preto považuje návrh správy EP o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ v rámci zdravia žien za nerešpektujúci princíp subsidiarity a prekračujúci kompetencie EP. Návrh uznesenia predložili poslanci z poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na čele s Annou Záborskou.
NR SR ďalej oceňuje úsilie EP aktívne pomáhať členským štátom a povzbudzovať ich k neustálemu zlepšovaniu situácie v oblasti zdravotnej starostlivosti a vzdelávania, osobitne zdravia žien a vzdelávania v oblasti rovnosti a dôstojnosti pre všetkých občanov EÚ.
Zákonodarný zbor tiež uisťuje EP, ako aj ostatné členské štáty EÚ, že SR považuje prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu, ako aj dodržiavanie ľudských práv za svoju prioritu a bude aj naďalej aktívne hľadať spôsoby na zlepšenie situácie na Slovensku. Osobitný dôraz bude klásť na práva a služby pre ohrozené skupiny obyvateľov, akými sú napríklad ženy, ktoré sú často obeťami domáceho násilia, rodiny žijúce na hranici chudoby alebo ľudia, ktorým chýba prístup ku kvalitnej, funkčnej a komplexnej zdravotnej starostlivosti.
Predkladateľka návrhu Anna Záborská v reakcii na sociálnej sieti uviedla, že je rada, že poslanci slovenského parlamentu svojim hlasovaním vyslali do Európy jasný signál.
“To, čo sa deje v Európskom parlamente nás zaujíma a, že prekračovanie výlučných kompetencií členských štátov a narúšanie princípu subsidiarity je pre našu krajinu neprípustné,” reagovala.
Rovnako ako Záborská aj poslanec Richard Vašečka ocenil, že poslanci slovenského parlamentu do Európy jasný signál, že prekračovanie výlučných kompetencií členských štátov je pre našu krajinu neprípustné.
“Slovensko je a musí zostať zvrchovaným štátom v rámci Európskej únie,” uviedol.
PS hovorí o hanbe
Progresívne Slovensko (PS) ale s rozhodnutím poslancov nesúhlasí. Podľa ich názoru sa Záborskej a hlasujúcim poslancom podarilo urobiť Slovensku medzinárodnú hanbu.
“V parlamente dnes väčšina poslancov OĽaNO, Sme rodina a ĽSNS odsúhlasila odmietavé uznesenie k správe Európskeho parlamentu na ochranu sexuálneho a reprodukčného zdravia žien v EÚ. Táto správa upozorňuje napríklad na význam rodovej rovnosti, na odstránenie rodovo podmieneného násilia, dostupnosť kvalitného sexuálneho vzdelávania a bezpečnej antikoncepcie, alebo na právo žien rozhodnúť sa o umelom prerušení tehotenstva v súlade s medzinárodnými štandardmi ľudských práv,” reagovalo na sociálnej sieti PS.