Bratislava 27. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) by sa mali dnes okrem iného venovať návrhom obrannej a Bezpečnostnej stratégii Slovenskej republiky
Ako uviedol ešte začiatkom decembra minulého roka minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na tlačovej konferencii, dokumenty reflektujú na zhoršujúce sa bezpečnostné prostredie. Oba dokumenty sa venujú aj tradičným hrozbám, akými sú terorizmus, šírenie zbraní hromadného ničenia alebo klimatické zmeny. Druhý rokovací deň 23. schôdze parlamentu sa začína o 9:00.
V návrhu obrannej stratégie sa píše, že členstvo v NATO a Európskej únii (EÚ) umožňuje SR spoločne s ostatnými spojencami a partnermi budovať spôsobilosti, ktoré by samostatne nebola schopná zabezpečiť. Účasť na obrannom úsilí v rámci NATO a EÚ zväčšuje možnosti presadzovať bezpečnostné záujmy SR vo svete a ovplyvňovať širšie bezpečnostné prostredie. Pri klasifikácii svojich bezpečnostných záujmov SR rozlišuje životne dôležité a strategické bezpečnostné záujmy. Bezpečnostná stratégia vytvára rámec na ich koordinované, systematické a efektívne presadzovanie.
Plénum má podľa programu schôdze dnes prerokovať aj návrh na zvýšenie počtu príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR) na vyčlenenie do rezervných síl pre vojenskú operáciu Eufor Althea v Bosne a Hercegovine. Návrh rezortu diplomacie a obrany vyčleniť od 1. januára 2021 do rezervných síl pre operáciu Eufor Althea v Bosne a Hercegovine do 160 príslušníkov OS SR schválila vláda 16. decembra 2020. Medzi hlavné úlohy operácie patrí zabezpečenie vojenskej „odstrašujúcej“ prítomnosti a bezpečného prostredia s cieľom zabrániť opätovnému vypuknutiu násilia.