“Práve ich prítomnosť umožnila vyhnúť sa nepriateľským činom lodí cudzích flotíl. Záujem o túto akciu bol z ich strany veľký,” uviedol.
Ide o cestu z Vladivostoku do Kaliningradu lodného truboukladača Akademik Čerskij, plavidiel Ostap Seremet a Ivan Osipenko. Ďalší truboukladač s názvom Fortuna dorazil do Nemecka v júli.
Teraz sa Akademik Čerskij nachádza v nemeckom prístave Mukran, kam takmer tri mesiace plával z ruskej Nachodky okolo Afriky.
Nord Stream 2
Projekt plynovodu Nord Stream 2 je výstavba dvoch liniek plynovodu o celkovej kapacite 55 miliárd kubíkov plynu ročne od pobrežia RF cez Baltické more do Nemecka. Má viesť aj cez výsostné územie Fínska, Švédska a Dánska.
Projekt mal byť dokončený na konci roka 2019, ale stavebný proces sa pretiahol kvôli tomu, že Dánsko dlhodobo nepovoľovalo trasu cez svoje teritoriálne vody.
Na konci roka 2019 čelil plynovod novému problému – Spojené štáty uvalili jednostranné sankcie proti potenciálnym účastníkom projektu. V dôsledku toho bol termín uvedenia plynovodu do prevádzky presunutý na koniec roka 2020 alebo začiatok roka 2021.
V júli Ministerstvo zahraničia USA zverejnilo v rámci zákona CAATSA odporúčanie, ktoré sa týkalo aj Nord Stream 2 a Tureckého prúdu. Potom Kongres a Senát USA schválili svoje varianty obranného rozpočtu na rok 2021, kam tiež zaradili sankcie proti Nord Stream 2.
Mimo USA, ktoré aktívne presadzujú v EÚ vlastný skvapalnený zemný plyn, je proti projektu Ukrajina, ktorá sa obáva straty príjmov z tranzitu ruského plynu, rovnako ako Poľsko, Lotyšsko a Litva, ktoré považujú projekt za politický.
Projekt pritom podporujú Nemecko a Rakúsko, ktoré majú záujem na spoľahlivých dodávkach paliva. Pre výstavbu plynovodu je tiež Nórsko, ktorého vláde patrí 30 percent akcií spoločnosti Kvaerner, jedného z dodávateľov výstavby.