Plány Poľska v oblasti jadrovej energetiky

❚❚

Bratislava 28. augusta 2024 (HSP/ Focus/ Foto: Pixabay)

 

Poľsko sa zameralo na jadrovú energiu ako alternatívu za uhlie a plánuje postaviť najmenej dve jadrové elektrárne. Náklady však rastú a výstavba sa odkladá. Prvý reaktor by mal byť spustený v roku 2040, teda o jedenásť rokov neskôr, ako sa plánovalo. Nevyriešenou otázkou, ktorá stojí pred východnou Európou, zostáva, odkiaľ na to vziať peniaze. Na tému sa bližšie pozrela redakcia Focus

jadrová elektráreň
Ilustračné foto

Vo východnej Európe krajiny ako Rumunsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko, ktoré zdedili najmä jadrové elektrárne zo 70. a 80. rokov minulého storočia, stavajú alebo plánujú výstavbu nových jadrových reaktorov. Dôvodom je požiadavka EÚ, aby jej členské štáty dekarbonizovali svoje dodávky energie, a preto sa mnohé východoeurópske krajiny napriek obrovským nákladom spoliehajú na jadrovú energiu. Patrí medzi ne aj Poľsko, kde uhlie stále tvorí takmer dve tretiny elektrickej energie.

.

Podľa údajov spravodajskej agentúry Bloomberg chcú východoeurópske krajiny postaviť najmenej tucet nových jadrových reaktorov, ktoré by mohli stáť spolu približne 130 miliárd eur. Takáto suma nie je pri výstavbe viacerých nových elektrární a reaktorov ničím výnimočným. Podľa aktuálnych odhadov bude len najnovšia elektráreň v Poľsku stáť približne 35 miliárd eur.

 

.

Spustenie prvého reaktora sa odkladá

Poľsko v súčasnosti plánuje postaviť šesť reaktorov s výkonom 6 až 9 gigawattov (GW). Oficiálny dokument bývalej vlády strany PiS z roku 2020 ešte hovoril o spustení prvého reaktora v roku 2033. Po oneskorení výstavby sa podľa súčasných odhadov považuje za reálne spustenie v roku 2040.

V minulom roku Poľsko vyrábalo približne 64 % elektrickej energie z uhlia a približne 8 % zo zemného plynu. Podľa poľského ministerstva pre hospodársky rozvoj a technológie by poľské jadrové elektrárne mali do roku 2043 pokryť približne 25 percent potreby elektrickej energie v krajine.

Stále však nie je jasné, koľko jadrových elektrární a reaktorov sa v Poľsku nakoniec postaví, kde a kedy presne sa postavia, a hlavne – ako sa budú financovať. Vo všeobecnosti je financovanie jadrovej energie pre príslušné krajiny vždy problémom.

 

Financovanie

Výstavba jadrových elektrární trvá dlho a náklady sú príliš drahé. Je to preto, že len vo veľmi málo prípadoch zostávajú náklady na takej úrovni, ako bol pôvodný plán. Tamas Pletser, analytik akciového výskumu v Erste Investment, sa špecializuje na otázky ropy, plynu a energetiky. V komentári pre Focus vysvetľuje, že je ťažké nájsť súkromných investorov pre dlhodobé projekty, ako sú jadrové elektrárne, ktoré majú časový horizont najmenej desať rokov.

.

„Riziko pre súkromných investorov pri takom dlhom investičnom období je príliš vysoké. Povedal by som, že dvoj- až trojnásobné prekročenie nákladov je skôr pravidlom ako výnimkou. Preto financovanie zvyčajne zabezpečuje skôr štát ako súkromný sektor,“ uviedol Pletser.

Štát však môže podporiť externé financovanie, napríklad poskytnutím štátnych záruk za úvery. To je však spojené s rizikami. Ak sa pôžička nedá splatiť, musí zasiahnuť štát.

Pletser vysvetľuje, že náklady sú takmer vždy vyššie v dôsledku dlhého investičného obdobia, inflácie a nepredvídaných výdavkov. Ako príklad uvádza maďarský projekt Paks II: Maďarsko plánuje dostavať dva reaktorové bloky k štyrom už prevádzkovaným blokom z 80. rokov. Pri plánovaní sa však nezohľadnila nízka hladina vody v Dunaji hlavne v letných mesiacoch. Rieka by tak mohla dosiahnuť vyššie teploty, ako sa plánovalo, a namiesto využívania Dunaja na chladenie by sa museli postaviť chladiace veže v hodnote ďalších dvoch miliárd eur.

Východoeurópske štáty vo všeobecnosti nemajú štandardizovanú koncepciu financovania. Najnovšie maďarské reaktory sú napríklad financované prostredníctvom hybridného modelu, čiastočne prostredníctvom štátnej energetickej spoločnosti a čiastočne prostredníctvom úverov od Ruska, ktorý pokrýva takmer 80 % finančných požiadaviek vo výške 12,5 miliardy eur.

Podľa poľského ministerstva klímy a životného prostredia bude financovanie v Poľsku pozostávať zo zmesi vlastného a dlhového kapitálu, pričom dlhové financovanie bude tvoriť „významnú časť“ štruktúry financovania projektu. Podľa odborníkov bude približne jednu tretinu nákladov znášať poľská vláda a približne 70 % inštitúcie, ako sú banky. Očakáva sa, že významný podiel na financovaní poskytne najmä americká štátna Exportno-importná banka (Exim).

.

 

Pomoc EÚ pri financovaní jadrovej energie

Pri takejto výške nákladov sa rýchlo ozývajú hlasné výzvy na pomoc EÚ. Podľa agentúry Bloomberg východoeurópske štáty čakajú na prijatie nového rozpočtu EÚ na budúci rok.

Odborníci však považujú za otázne, či EÚ poskytne priamu finančnú pomoc. „Niektorí dúfajú v pomoc EÚ, ale nemyslím si, že je to reálne,“ hovorí Monika Morawiecka, expertka pre strednú a východnú Európu z organizácie Regulatory Assistance Project.

Aj keď EÚ v súčasnosti kategorizuje jadrovú energiu ako ekologickú za určitých podmienok, medzi členskými štátmi stále existujú nezhody. Zatiaľ čo Francúzsko vyzýva na väčšiu podporu jadrovej technológie, Rakúsko je stále ostro proti. Podľa Moniky Morawieckej sa štáty viac-menej zhodujú v tom, že obnoviteľné zdroje energie sú nevyhnutnou a nenahraditeľnou technológiou. To však neplatí v prípade jadrovej energie.

Poľské ministerstvo pre klímu a životné prostredie na otázku uviedlo, že projekt nie je závislý od poskytnutia finančných prostriedkov EÚ.

 

Široká podpora poľského obyvateľstva

Jadrové plány vlády sa stretávajú so súhlasom poľského obyvateľstva. Podľa údajov portálu Statista bol podiel priaznivcov jadrovej energie v Poľsku v roku 2022 na úrovni 86 %, zatiaľ čo podľa prieskumu poľskej výskumnej agentúry CBOS z decembra 2022 to bolo 75 %. Podľa odborníkov väčšina občanov považuje jadrovú energiu za spoľahlivý zdroj, ktorý poskytuje elektrickú energiu bez ohľadu na počasie a zdôrazňuje potrebný odklon od výroby energie z uhlia.

Adam Traczyk, výskumník verejnej mienky z varšavského think-tanku s názvom Viac spoločného, tvrdí, že väčšina poľského obyvateľstva je za výstavbu jadrových elektrární. Nie však v takej miere ako za rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie. Obyvateľstvo si želá odklon od uhlia a plynu a prechod k veternej, solárnej a jadrovej energii.

Rozširovanie jadrovej energie znamená väčšiu nezávislosť a energetickú bezpečnosť spoločnosti. „Určitú úlohu tu zohráva aj snaha o veľkosť. Jadrovú energiu majú aj mnohé iné krajiny, tak prečo by malo Poľsko zaostávať,“ hovorí Adam Traczyk.

Podobný názor má aj Weronika Sikorska-Jankowska, ktorá žije neďaleko Gdanska, približne 100 kilometrov od miesta výstavby prvej jadrovej elektrárne. „Poľsko nevyhnutne potrebuje vlastnú jadrovú elektráreň, aby nebolo také závislé od iných krajín,“ hovorí. „Jadrová energia je efektívna a spoľahlivá a dnes môžete zaručiť bezpečnosť aj ekologickú neutralitu,“ dodáva.

.

Skutočnosť, že jadrová energia je drahý počin, zatiaľ verejnú mienku neovplyvnila. Podľa Adama Traczyka sa diskusia v súčasnosti odohráva skôr v symbolickej rovine, pretože každý chce byť za rast a rozvoj, a nie proti nemu. O tom, koľko bude projekt v konečnom dôsledku stáť a ako bude kompenzovaný obnoviteľnými zdrojmi energie, sa v širokých vrstvách spoločnosti ani v politike nediskutuje.

 

Zabezpečenie cien elektrickej energie na zabezpečenie financovania pre investorov

Zatiaľ nie je jasné, ako sa bude vyvíjať verejná mienka, ak jadrová energia povedie k vyšším cenám elektrickej energie. Takisto je ťažké predpovedať, ako sa bude vyvíjať cena elektrickej energie do roku 2040 – teda do roku, ktorý odborníci považujú za reálny termín spustenia jadrových elektrární. Zabezpečenie ceny by však mohlo byť jedným z mechanizmov, ako dosiahnuť ziskovosť jadrových elektrární a prilákať investorov.

Podľa poľského spravodajského portálu BiznesAlert.pl poľské ministerstvo pre klímu a životné prostredie potvrdilo, že má v úmysle použiť rozdielovú zmluvu, ktorá si vyžaduje súhlas Európskej komisie.

Pri rozdielových zmluvách sa stanovuje garantovaná cena, ktorú výrobca elektriny dostane za svoju elektrinu. Tieto zmluvy sa často uzatvárajú so štátom. V tomto prípade sa elektrina predáva na burze s elektrinou bez toho, aby bola energetická spoločnosť vystavená trhovému riziku. Ak je trhová cena, za ktorú sa elektrina predáva, nižšia ako garantovaná cena, štát doplatí rozdiel, aby výrobca neutrpel stratu – čím sa projekt stáva atraktívnejším aj pre investorov.

.

 

Rozdielové zmluvy

Ak sa však elektrina predáva za vyššiu cenu, ako je zmluvne dohodnutá realizačná cena, rozdiel sa musí vrátiť štátu. Výrobca elektriny teda nikdy nezíska viac peňazí, ako je zmluvne dohodnuté, ale ani menej.

„Veľmi čerstvý príklad máme v Českej republike. Európska komisia práve povolila uzatvorenie rozdielovej zmluvy na túto energiu. Predpokladám, že skutočná diskusia sa začne aj v Poľsku, len čo ľudia pochopia, koľko bude reálne táto energia stáť,“ hovorí Monika Morawiecka.

Podľa Jensa Weibezahna, odborného asistenta na Kodanskej škole energetickej infraštruktúry (CSEI), rozdielové zmluvy obsahujú aj peniaze daňových poplatníkov alebo peniaze, ktoré v určitej forme pochádzajú od odberateľov elektriny, v závislosti od návrhu zmluvy. Má pochybnosti, či sa tieto peniaze investujú rozumne.

„Používajú sa na dotovanie technológie, ktorá je príliš drahá. Stačí sa pozrieť na vývoj nákladov v posledných rokoch a desaťročiach, nemá to ekonomický zmysel,“ vysvetľuje.

.

Treba si tiež uvedomiť, že rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie, elektrických sietí a systémov skladovania si vyžaduje kapitál, ktorý sa v dôsledku rastu úrokových sadzieb stal ešte drahším. „Musíme sa uistiť, že kapitál použijeme tam, kde prinesie najväčší úžitok, a podľa môjho názoru to zrovna nie je jadrová energia,“ uviedol.

 

“Nenahraditeľná” jadrová energia

Náklady však nie sú jediným problémom poľskej jadrovej energetiky. Odborníci sa zhodujú, že v oblasti personálu, skúseností a odborných znalostí je stále čo doháňať. Koniec koncov, ide vôbec o prvú poľskú jadrovú elektráreň. Odborníci tiež poukazujú na stále silný poľský Uhoľný odborový zväz, s ktorým sa vláda snaží uzavrieť mier. V poľskom uhoľnom sektore totiž pracuje približne 80 000 ľudí.

Obyvatelia, vláda a mnohí odborníci sa zhodujú: Poľsko potrebuje jadrovú energiu, aby sa mohlo odkloniť od uhlia. Existujú však aj iné názory: „Do roku 2030 budeme v Poľsku vyrábať aspoň polovicu energie z obnoviteľných zdrojov,“ hovorí Monika Morawiecka. Myslí tým solárnu a veternú energiu, ako aj veternú energiu na mori, z ktorej sa má do roku 2030 nainštalovať 6 gigawattov. „Som presvedčená, že sa zaobídeme bez jadrovej energie. Jadrovú energiu presadzujú ľudia, ktorí nechápu, ako bude vyzerať energetický systém budúcnosti a ako môže fungovať bez výroby základného zaťaženia,“ uviedla.

V skutočnosti ide takmer o národnú hrdosť. Mottom je: ‚Sme silný, hrdý národ, ktorý potrebuje jadrovú energiu, ktorú nám potom nikto nemôže vziať‘.

 

Spoľahlivý zdroj energie

V Poľsku chcú mať ľudia spoľahlivý zdroj energie, ktorý nie je závislý od dovozu z iných krajín. „To je samozrejme trochu zavádzajúce, pretože budeme závislí od toho, kto nám dodá jadrové palivo,“ uviedla.

.

Jens Weibezahn je tiež toho názoru, že krajina nemusí byť nevyhnutne závislá od jadrovej energie. Poľsko má okrem iného prístup k Baltskému moru, a teda aj možnosti na väčšie využívanie veternej energie na mori. Zároveň existujú kapacity pre fotovoltaiku a veternú energiu na pevnine. Z technického hľadiska nie je sebestačnosť v oblasti obnoviteľných zdrojov energie problémom.

„Žijeme v európskom systéme, v ktorom môžeme dovážať elektrinu odkiaľkoľvek, kde sa vyrába najlacnejšie. V tejto sieti a so všetkými možnosťami, ktoré Poľsko má, by určite nebol problém zásobovať sa bez jadrovej energie alebo s jadrovou energiou, ktorá je už k dispozícii v iných európskych krajinách,“ uzavrel.

Poľsko chce mať vlastné reaktory, to je fakt. Výstavba sa má začať v roku 2026. Jadrová energia a obnoviteľné zdroje energie sa v zásade nevylučujú, ale kapitál je obmedzený. Podstatné je, že v technológiách sú obrovské rozdiely, ale cieľ je rovnaký: Klimatická neutralita. Poľsko, podobne ako všetky ostatné krajiny EÚ, to chce dosiahnuť, ale keďže uhlie v súčasnosti tvorí takmer dve tretiny elektrickej energie, má pred sebou ešte dlhú cestu – či už ide o jadrovú energiu alebo nie.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:46

Prvé Slovensko-saudské obchodné fórum by malo domácim podnikateľom priniesť možnosti na expanziu na saudský trh. Pre subjekty z Blízkeho východu predstavuje fórum príležitosť nájsť partnerov pre nové projekty v rámci plánov diverzifikácie saudskej ekonomiky. Uviedli to v piatok predstavitelia Slovensko-Saudskej obchodnej komory, ktorí dodali, že ide o doposiaľ najväčšiu obchodnú misiu Saudskej Arábie na Slovensku.

09:45

Ceny zlata pokračujú v raste aj v piatok a za týždeň smerujú k najvýraznejšiemu rastu za posledný rok. Smerom nahor ich posúva eskalácia rusko-ukrajinského konfliktu a s ňou rastúce úsilie investorov o presun k bezpečnejším aktívam. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spotová cena zlata vzrástla do 7.28 h SEČ o 0,7 % na 2687,87 USD (2553,55 eura) za troyskú uncu (31,1 g). Za ostatný týždeň sa tak cena kovu zvýšila už o takmer 5 % a ak sa situácia počas dňa nezmení, bude to najvýraznejší týždenný rast od októbra 2023.

09:44

Pohonné látky zaznamenali počas 46. týždňa viditeľný nárast cien. Prémiový 98-oktánový benzín a obľúbený 95-oktánový benzín dosiahli najvyššie hodnoty za uplynulé tri týždne, cena nafty bola najvyššia za minulých jedenásť týždňov, od konca letných prázdnin. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Spotrebitelia nakupovali v 46. týždni motorovú naftu za 1,441 eura za liter, čo bolo o dva centy viac ako v predchádzajúcom týždni.

09:43

Za obchodovanie s drogami obesili v Singapure 55-ročného muža, oznámili v piatok miestne úrady. Išlo už o tretiu popravu v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou za posledný týždeň. OSN vyzýva Singapur na zrušenie takéhoto typu trestu, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

09:40

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok uviedol, že by pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na návštevu Maďarska a garantoval by mu, že zatýkací rozkaz, ktorý na Netanjahua vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) pre podozrenie z vojnových zločinov v Gaze, by “nebol dodržaný”. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Orbán, ktorého krajina v súčasnosti predsedá rotujúcemu predsedníctvu Európskej únie, pre maďarský štátny rozhlas uviedol, že zatykač vydaný ICC “nie je správny” a dodal, že Netanjahu bude môcť v Maďarsku vyjednávať “v primeranom bezpečí”, cituje Reuters.

09:11

Situácia na Kórejskom polostrove môže viesť k „najničivejšej termonukleárnej vojne“. Vyhlásil to šéf Severnej Kórey Kim Čong-un.

„Ešte nikdy sa strany konfliktu na Kórejskom polostrove nenachádzali v takej nebezpečnej a ostrej konfrontácii, v situácii, ktorá by mohla kedykoľvek prerásť do najničivejšej termonukleárnej vojny,“ povedal Kim na otvorení výstavy zbraní v Pchjongjangu.

Povedal, že USA nasadzujú svoje „hrozivé strategické prostriedky“ vrátane jadrových „v záujme udržania a posilnenia svojej nadvlády nad satelitmi“.

08:44

Pokles výroby a predaja automobilov v Európe o približne dva milióny vozidiel v porovnaní s predcovidovou úrovňou spolu s geopolitickými výzvami a čínskou konkurenciou predstavuje pre európske automobilky vážnu výzvu.

Na Slovensku je situácia stabilná, keďže automobilky majú na nasledujúce tri roky zabezpečenú produkciu, no na udržanie konkurencieschopnosti potrebujú nové produkty. Upozornil na to prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Alexander Matušek pri príležitosti tohtoročného podujatia CEE Automotive Supply Chain.

08:43

Ceny ropy pokračovali v piatok v raste, tempo rastu však bolo mierne, pričom cena Brentu sa pohybuje tesne nad 74,30 USD za barel (159 litrov). Za celý týždeň však smeruje k najvýraznejšiemu rastu za ostatné dva mesiace. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

08:40

Irán v piatok spustil sériu “nových a pokročilých” centrifúg slúžiacich na obohatenie uránu. Ide o reakciu na rezolúciu, ktorú prijala Medzinárodná organizácia pre atómovú energiu, ktorá Teheránu vyčíta, že s ňou dostatočne nespolupracuje. TASR informuje podľa agentúry AFP.

V nezverejnenej rezolúcii, ktorú navrhli západné štáty, sa podľa AFP uvádza, že je nevyhnutné, aby Irán “splnil svoje právne záväzky.” Rezolúcia tiež vyzýva Teherán, aby poskytol “technicky dôveryhodné vysvetlenie” na prítomnosť častíc uránu nájdených na dvoch miestach v Iráne. Západné mocnosti okrem toho žiadajú, aby MAAE najneskôr do jari 2025 vydala komplexnú správu o iránskom jadrovom programe.

07:19

Severokórejský vodca Kim Čong-un obvinil Spojené štáty zo zvyšovania napätia a provokácií. Dodal, že Kórejský polostrov nebol ešte nikdy vystavený takému riziku jadrovej vojny ako v súčasnosti. Predchádzajúce skúsenosti s rokovaniami s USA podľa neho len zdôraznili ich agresívnu a nepriateľskú politiku voči KĽDR. Uviedla to v piatok severokórejská agentúra KCNA, informuje TASR podľa agentúr Reuters a Jonhap.

07:18

Nórske úrady vo štvrtok oznámili, že zadržali pracovníka bezpečnostnej služby, ktorý pracoval na americkom veľvyslanectve v Osle, pre podozrenie zo špionáže v prospech Ruska a Iránu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Polícia zadržala nórskeho občana vo veku okolo 20 rokov ešte v stredu v jeho dome. Súd vo štvrtok rozhodol, že muž môže byť zadržaný po dobu štyroch týždňov, pričom prvý týždeň bude v izolácii.

07:04

Parkovisko neďaleko najväčšej turistickej atrakcie Islandu, geotermálnych prameňov Modrá lagúna, vo štvrtok zaplavila láva z neďalekej sopky. Kúpele už skôr evakuovali. TASR informuje podľa agentúry AFP a portálu Iceland Monitor.

Na zverejnených záberoch vidieť ako láva pohltila veľkú časť parkoviska s kapacitou pre 350 áut. Láva zasiahla aj obslužnú budovu, ktorá slúžila na uskladnenie batožiny návštevníkov. Bazény s termálnou vodou však nie sú ohrozené, keďže lávu zadržala ochranná stena.

Na polostrove Reykjanes na Islande sa opäť začala sopečná erupcia
Na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu došlo v stredu neskoro večer 20. novembra 2024 k sopečnej erupcii
07:02

Počet proiránskych bojovníkov, ktorí zahynuli pri stredajšom nálete izraelskej armády na sýrske mesto Palmýra, stúpol na 82. Oznámilo to vo štvrtok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že ide o “najvyšší počet obetí v dôsledku izraelských leteckých útokoch na proiránske skupiny v Sýrii” od začiatku občianskej vojny v roku 2011.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali