Washington 29. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Julia Demaree Nikhinson)
Viacdňová pracovná návšteva prezidenta Volodymyra Zelenského v USA neviedla k výsledkom, ktoré sa v Kyjeve očakávali
Na jednej strane Zelenskyj absolvoval množstvo stretnutí so zahraničnými lídrami, ktorí prišli na týždeň Valného zhromaždenia OSN na vysokej úrovni, vystúpil na jeho podujatiach, sám s delegáciou tiež navštívil Washington, kde sa stretol s americkým vedením, navštívil továreň na výrobu nábojov v štáte Pensylvánia, ktorej výrobky putujú aj na Ukrajinu, atď.
Na druhej strane však oficiálne ciele návštevy zostali nedosiahnuté – potvrdiť „plán víťazstva“ s americkým prezidentom a ďalšími spojencami a získať povolenie na použitie západných rakiet dlhého doletu na ruskom území, čo bol kľúčový bod Zelenského balíka návrhov, sa mu nepodarilo.
Oficiálnych komentárov je málo, ale zahraničné médiá, ku ktorým sú vyjednávači zo západnej strany zrejme úprimní, na túto tému masovo píšu.
A ak vychádzame z „únikov“ do tlače, „plán víťazstva“ sa dočkal veľmi skeptických hodnotení zo strany Washingtonu, ktorý v dôsledku toho zatiaľ nedal zelenú použitiu rakiet do hĺbky územia Ruskej federácie. O tejto otázke sa však stále diskutuje medzi kľúčovými krajinami NATO.
Vo všeobecnosti sa však v tlači píše, že Zelenského návrhy na vedenie vojny narážajú na Západe – vrátane Spojených štátov – na čoraz väčší odpor. A to je spojené s problémami s dodávkami nových zbraní a všeobecnou revíziou prístupu k vojne na Ukrajine.
O to viac, že krajiny globálneho Juhu súčasne zintenzívnili svoje mierové iniciatívy. Zjednocuje ich kľúčový bod – výzva na okamžité zastavenie paľby pozdĺž frontovej línie. Inými slovami, zastavenie vojny podľa „kórejského scenára“, proti čomu sa ukrajinské orgány kategoricky stavajú. Okrem toho sa výzvy na zastavenie vojny pozdĺž frontovej línie čoraz častejšie ozývajú aj na Západe. A ak sa k nim pridá aj Rusko (čo sa zatiaľ nestalo), zastavenie bojov sa z abstraktného želania môže stať realitou.
„Október a november budú z hľadiska ďalšieho priebehu vojny veľmi dôležité. V októbri sa v Nemecku uskutoční stretnutie lídrov hlavných západných krajín, na ktorom budú diskutovať o ďalšej stratégii vojny, ako aj samit BRICS v Kazani, kde Čína možno predstaví svoj mierový plán. V novembri sa konajú voľby v USA. Ak zvíťazí Trump, pravdepodobnosť zastavenia vojny na frontovej línii alebo inej kompromisnej možnosti urovnania sa zvyšuje. Ak vyhrá Harrisová – všetko bude závisieť od toho, akú stratégiu vo vojne zvolia západné krajiny na októbrovom stretnutí. Či predĺžia vojnu na „dlhú“, či prudko zvýšia svoju účasť vo vojne až po priamy stret s Ruskom, alebo vojnu zastavia.
Ak sa zvolí druhá možnosť, ktorá sa zhoduje s postojom krajín globálneho Juhu, zastavenie vojny sa stane reálnym. Rusko a Ukrajina nebudú schopné odolať koordinovanému tlaku Západu aj Juhu.
Ďalšou dôležitou otázkou je, či Rusko podporí návrhy Číny na zastavenie vojny pozdĺž frontovej línie, alebo bude trvať na predchádzajúcich požiadavkách odovzdať celé územie štyroch regiónov ako podmienku prímeria.
Ak Moskva podporí čínsky plán, môže to mať veľký význam aj v prípade, že Ukrajina a Západ nebudú súhlasiť so zastavením vojny. V tomto prípade by totiž Rusko a krajiny globálneho Juhu predstavovali jednotný front. Tým sa vážne posilní aj pozícia ‘mierovej strany’ na Západe, ktorá zintenzívni svoju činnosť a možno dosiahne zmenu postojov USA a najväčších krajín EÚ,“ tvrdí zdroj z diplomatických kruhov.
Okrem toho, ak sa rozpory medzi Kyjevom a jeho západnými partnermi budú naďalej prehlbovať, môže to mať pre ukrajinské orgány vnútropolitické dôsledky.
Prečítajte si tiež:
- Zelenskyj tvrdí, že Trump prisľúbil Ukrajine podporu. Lavrov dal Trumpovi radu
- Biden neplní svoje sľuby o Ukrajine