Washington 7. augusta 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
Bidenova administratíva plánuje začiatkom budúceho týždňa vydať nariadenie obmedzujúce investície do citlivých technológií v Číne, informovala v piatok agentúra Reuters. Správa, ktorá prišla krátko pred avizovanou návštevou šéfa amerického obchodu v Číne, je nátlakovou taktikou, ktorú USA opakovane používajú a ktorá zlyhá rovnako ako predtým, uviedli čínski experti
Keďže zosilňujúca sa technologická blokáda USA voči Číne je čoraz menej účinná, tento najnovší chybný krok proti ekonomickým normám vyvolá len silnejšiu reakciu amerických investorov. Zároveň môže poškodiť Bidenovu snahu o znovuzvolenie, uviedli experti.
Americký prezident Joe Biden sa chystá v utorok vydať nariadenie na kontrolu odchádzajúcich investícií do citlivých technológií do Číny, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na osoby oboznámené s touto záležitosťou.
Podľa agentúry Reuters sa očakáva, že investičné obmedzenia, ktoré sa už niekoľkokrát odložili a mohli by sa opäť odložiť, nenadobudnú účinnosť hneď po ich vydaní.
Táto správa prichádza v čase, keď agentúra Bloomberg nedávno informovala, že ministerka obchodu USA Gina Raimondo plánuje navštíviť Čínu koncom augusta.
Táto téma sa podľa agentúry Reuters objavila aj minulý mesiac počas stretnutia americkej ministerky financií Janet Yellenovej s čínskymi predstaviteľmi.
Zmiernenie napätia
Nedávna séria návštev vysokých predstaviteľov USA v Číne nie je len ekvivalentom úsilia o zmiernenie napätia medzi Čínou a USA, ako tvrdia niektoré západné médiá. Uviedol to v sobotu pre Global Times Gao Lingyun, expert Čínskej akadémie spoločenských vied v Pekingu.
Správy, ktoré boli strategicky vypustené s cieľom vyvinúť nátlak na Čínu v predvečer stretnutí medzi čínskou a americkou stranou, sú osvedčenou politickou taktikou USA, ktorá sa snaží získať výhodu, ale tieto drobné kroky nedokážu prinútiť Čínu, aby splnila svoje svojvoľné požiadavky, povedal Gao.
Nové investičné obmedzenia sa podľa agentúry Reuters zamerajú na americké investície súkromného kapitálu, rizikového kapitálu a spoločných podnikov do čínskych polovodičov, kvantových počítačov a umelej inteligencie.
Vydanie nešikovného administratívneho príkazu, ktorý je v rozpore s ekonomickými zákonmi, je jednoznačne ďalším krokom na nesprávnej ceste “oddeľovania a rozbíjania priemyselných reťazcov” a politizácie a zbrojenia v hospodárskych a obchodných otázkach, uviedli odborníci.
Plán USA obmedziť investície do technologického sektora samozrejme vytvára veľkú neistotu a riziká pre amerických investorov. Ak sa Biden rozhodne poškodiť záujmy amerických investorov takýmto nešikovným spôsobom pomocou výkonných nariadení, jeho vyhliadky na znovuzvolenie utrpia, povedal Gao.
Čína vystupuje proti americkým plánom
V reakcii na otázky súvisiace s plánom USA obmedziť investície v Číne hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning v júli uviedol, že Čína je proti tomu, aby USA politizovali a zbraňovali obchodné a technické otázky. Nie je v záujme nikoho svojvoľne obmedzovať bežnú technologickú spoluprácu a obchod, porušovať zásady trhového hospodárstva a destabilizovať globálne priemyselné a dodávateľské reťazce.
Ak vláda USA nenechá žiadny priestor na potláčanie a blokovanie technologického rozvoja Číny, USA poškodia seba aj ostatných a ďalej poškodia medzinárodný obchod a globálne hospodárstvo, uviedol Dong Shaopeng, vedúci výskumný pracovník Inštitútu pre finančné štúdie Chongyang na čínskej univerzite Renmin.
Americkí politici používajú zbrane na hospodársku a technologickú spoluprácu v snahe udržať si absolútnu hegemóniu, čo nevyhnutne zhorší normálne podnikateľské prostredie. Samozrejme, že vzbudia silnejší odpor podnikateľskej komunity v USA aj v zahraničí, povedal Dong.