Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)
Médiá možno 12. schôdzi Národnej rady venujú uprostred jesennej demokratickej a koronovej smršte relatívne menšiu pozornosť, ale to neznamená, že sa tam nedejú zaujímavé veci. Rozprávali sme sa o nej s poslancom Národnej rady Dušanom Jarjabkom (Smer-SD)
Hlavné správy: O čom je aktuálna schôdza Národnej rady?
Jarjabek: „Je tu veľmi veľa kontroverzných poslaneckých návrhov. Napríklad návrh vyhlásiť 28. októbra štátny sviatok, s tým, že tento štátny sviatok by nemal byť dňom pracovného voľna. V dôvodovej správe sú historicky chybné a nezdôvodnené veci. Pritom rozpravy o tom už všetky prebehli pri stom výročí vzniku republiky, keď sme hovorili napríklad o Martinskej deklarácii.
Obávam sa, že títo poslanci ani nečítajú to, čo ich kolegovia predkladajú, resp. niekto im píše to, čo majú predkladať a výsledkom je, že sú tam obrovské chyby. Otvárajú sa veci, ktoré boli dávno uzatvorené v rámci debát, ktoré ich prijatiu predchádzali.
Ďalšou zaujímavosťou bude, kedy a akým spôsobom sa podpredseda Národnej rady vzdá svojej funkcie v Národnej rade, akým spôsobom bude prebiehať voľba nového podpredsedu, čo sa tam bude diať – je tu veľmi veľa neznámych.
Naši právnici sú úplne zdesení z toho, čo predkladá Ministerstvo spravodlivosti, napríklad v súvislosti s prepadávaním majetku. Ich zdôvodnenia a nápad vytvoriť úplne novú inštitúciu, ktorá má potom rozhodovať o tom, čo urobiť s tým majetkom, to prináša celý rad nejasných situácií. Napríklad že vám vezmú auto, predajú ho za nejakú cenu, vy súd vyhráte, ale už vám nevrátia auto, ale iba tie peniaze, za ktoré ho predali.
A mnohé iné podobné veci, o ktorých je ťažko povedať, ako dopadnú. Človek ani nevie, z ktorej strany to skôr uchopiť, toľko tam je rôznych nezmyslov a chýb. Slovensko smeruje k policajnému štátu, toto budú onedlho päťdesiate roky, len v inej farbe.“
Hlavné správy: Nie je „amaterizmus“ tohto parlamentu daný aj tým, že strana štyroch ľudí, ktorej sa ešte pár týždňov pred voľbami ani nesnívalo, že ich vyhrá, musela v priebehu veľmi krátkeho času niekde nazbierať do Národnej rady 53 poslancov?
Jarjabek: „Ja vidím na mojich poslaneckých kolegoch z koalície, že oni tie veci, ktoré sú predložené na rokovanie, ani nečítajú. Oni nevedia, o čom hlasujú. Ja sa hrozím tej ústavnej väčšiny, ktorú stále majú, a tej totálnej nezodpovednosti, s akou schvaľujú zákony.
A mám taký pocit, že tie návrhy im niekto pripravuje. Napríklad tretí sektor… Títo ľudia si ani vôbec neuvedomujú, čo to pre budúcnosť Slovenskej republiky môže znamenať.
Ďalšia vec je, akým spôsobom do toho všetkého zasahuje koronavírusová pandémia. Zneužíva sa na prijímanie množstva zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, hoci tie návrhy s koronavírusom absolútne nijako nesúvisia. A tak ďalej.“
Hlavné správy: Na poslednej schôdzi Výboru NR SR pre kultúru a médiá generálny riaditeľ Tlačovej agentúry SR (TASR) Vladimír Puchala spomínal partnerstvo TASR s francúzskou agentúrou AFP vo veci „antihoaxového programu“. Viete o tejto veci niečo viac?
Jarjabek: „Podrobnosti nepoznám, ale je to zjavne súčasť snahy, a týka sa to nielen pána Puchalu a agentúry TASR, rozdeliť informácie na takzvané ,pravé‘ a ,falošné‘. Problém je len v tom, že niekedy to vyzerá, ako keby tie takzvané ,falošné‘ mali pravdu. A preto v spoločnosti nastala taká obrovská nedôvera.
A teraz vás niekto bude presviedčať, že táto informácia je pravdivá, lebo je ,certifikovaná‘, a táto nie je pravdivá. Lenže dnes už neverí nikto nikomu. To je to najhoršie. Stratili sa autority: spoločenské autority, individuálne autority, nastalo generačné kádrovanie. Na základe tých návrhov, ktoré dnes sú v parlamente, kádrovanie doby predkladajú ľudia, ktorí túto dobu reálne nezažili.
To je ďalšia vec, ktorá tento parlament zviditeľní. Pomaly sa to dostane do takého štádia, že keď pôjdete niekam na Duklu alebo na Slavín a uvidíte tam na nejakom hrobe červenú hviezdu, tak budete mať pocit, že robíte čosi protizákonné.“
Hlavné správy: Ako keby tam bol namiesto hviezdy napríklad hákový kríž?
Jarjabek: „Presne tak. Pritom to historicky nesedí, ani z hľadiska racionálneho uvažovania to nesedí. Ale o tom je dnešný parlament. Čím skôr skončí, tým lepšie.“
Ivan Lehotský