Hongkong 22. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)
Polícia v Hongkongu zadržala pre poburovanie piatich ľudí, ktorí stoja za sériou detských kníh o ovciach, ktoré sa snažia vyhnať vlkov zo svojej dediny. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP
Päticu zatkla nová jednotka národnej bezpečnostnej polície a jej zákrok je ďalšou z akcií namierených proti prodemokratickým aktivistom v Hongkongu.
Polícia vo svojom vyhlásení k prípadu uviedla, že zadržaní – dvaja muži a tri ženy vo veku od 25 do 28 rokov – “sa sprisahali, že budú vydávať, distribuovať, vystavovať alebo kopírovať poburujúce publikácie”. Údajne sa takto pokúšali podnietiť “nenávisť verejnosti – a najmä malých detí – voči hongkonskej vláde a súdnictvu a podnecovať násilie a nezákonné činy,” uviedla polícia vo svojom vyhlásení.
Policajný zdroj pre agentúru AFP uviedol, že zatknutí muži a ženy boli členmi Všeobecnej únie hongkonských logopédov. Tá v posledných mesiacoch únia vydala tri ilustrované elektronické knihy, ktoré sa snažia deťom vysvetliť hongkonské prodemokratické hnutie. Priaznivci demokracie sú v nich vykresľovaní ako ovce žijúce v dedine obklopenej vlkmi.
Dej kníh
Prvá kniha s názvom Strážcovia ovčej dediny vysvetľuje čitateľom prodemokratické protesty, ktoré sa v Hongkongu odohrali v roku 2019.
Druhá kniha – Upratovači ovčej dediny – je o ovciach v dedine, ktoré vstúpili do štrajku, aby z dediny donútili odísť vlkov, čo všade za sebou nechávajú odpadky.
Úvod tejto knihy vysvetľuje, že ide o odkaz na hongkonských zdravotníkov, ktorí vlani, na začiatku pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2, vstúpili do štrajku v snahe prinútiť vládu k uzavretiu hranice s pevninskou Čínou.
Posledná kniha trilógie – Dvanásť statočných z ovčej dediny – je o skupine oviec, ktoré kvôli vlkom utekajú z dediny loďou. V tomto prípade ide o priamy odkaz na 12 Hongkončanov, ktorým sa vlani nepodaril útek rýchločlnom na Taiwan – čínska pobrežná stráž ich totiž zadržala a dala uväzniť.
Zákon o poburovaní zostal v hongkonskom právnom poriadku ešte z koloniálnej éry, ale od ukončenia britskej správy v roku 1997 až do minulého roku sa nepoužíval. Teraz ho však polícia a prokuratúra využívajú pravidelne – spolu so zákonom o národnej bezpečnosti -, a to v rámci snáh o potlačenie politických prejavov a názorov.
Za prvé porušenie tohto zákona môže súd vyrubiť dva roky väzenia. AFP uviedla, že súdy vo väčšine prípadov nevyhovejú žiadosti o prepustenie na kauciu.