Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Risto Bozovic)
Ursulu von der Leyenovú čakajú ťažké dni. Predsedníčka Európskej komisie totiž má pred sebou súdne konanie v afére známej ako Pfizergate. To viete, keď už dohadzovať miliardové kšefty cez esemesky, tak nech vám na to aspoň neprídu…
15. novembra pôjde o veľa, píšu Financial Times. Európsky súdny dvor bude mať na programe dňa vec „esemeskového“ uzatvárania zmluvy na 1,8 miliárd corona-vakcín za 35 miliárd dolárov. Bruselská Uršula si mala tento biznis (určite nezištne a v prospech ochrany zdravia a života európskych národov…) dohadovať priamo s šéfom Pfizeru, istým Albertom Bourlom, prostredníctvom mobilnej komunikácie.
Vyšetrovanie ukázalo, informuje portál Mandiner, že štáb von der Leyenovej síce vyhlásil, že žiadnu podobnú komunikáciu neeviduje, avšak mal na mysli len komunikáciu vo forme papierovej dokumentácie. O esemeskách sa akosi zabudli zmieniť. Vlastne nezabudli – tie vraj nespadajú v podobných záležitostiach pod európsku legislatívu.
Komédia? Skôr fraška.
Financial Times ďalej citujú európsku ombudsmanku Emily O´Reillyovú, podľa ktorej sa členovia komisie nielen nesprávali dostatočne transparentne, ale ani sa len nepokúsili celú vec podrobne vyšetriť. Niekdajší chorvátsky europoslanec Mislav Kolakusic zas vyhlásil, že ide o najväčší korupčný škandál v dejinách ľudstva…
Pretože napriek tomu, že v roku 2022 mal európsky parlament prerokovať vakcinačnú stratégiu s členskými krajinami (a ich odbornými zástupcami), „miliardová Uršula“ predstavila svoj biznis s Pfizerom ako hotovú vec. Boli to NY Times, ktoré prišli s odhaleniami o zatušovaných SMS správach. Predstavte si, podľa Věry Jourovej mohli byť tieto správy v pohodičke vymazané, veď esemesky majú „krátku životnosť“, tak čo má byť.
Prípad, ktorý má v rukách priamo Úrad európskeho verejného žalobcu, je dotknutým osobám dobrým dôvodom na bolehlav. Pretože niekto síce používa pri súkromnom vyjednávaní zmlúv prostredníctvom textových správ eufemizmus „osobná diplomacia“, avšak súdy poznajú na to termíny ako zneužitie funkcie verejného činiteľa, konflikt záujmov, nezákonné zatajovanie zmluvných podrobností, alebo jednoducho – podozrenie z korupcie…
Krajiny EÚ podľa serveru Politico nevyužili – a teda vyhodili – nakoniec vyše 200 miliónov dávok proti covidu 19. Nakupovať sa muselo pritom podľa dohodnutej zmluvy ešte aj v dobách, keď bola pandémia na ústupe. Nestálo nás to veľa, veď na tie cca. 4 miliardy eur sa radi vyzbierame aj inokedy. Nech má Uršula radosť. U nás sa potom ešte vyhlási nejaká tá matovičovská vakcinačná lotéria, a nasledovné štyri volebné obdobia sa môžu vlády zblázniť zo zostavovania konsolidačných balíčkov.
A vyžerú si to, ako vždy – občania SR.
Pretože Národný kontrolný úrad hovorí jasne: Slovensko minulo na vakcíny okolo 240 miliónov eur. Šesť miliónov vakcín ostalo nespotrebovaných. Možno som z tých pomalšie chápavých, ale koľko obyvateľov má Slovensko? A načo sme museli kupovať štyridsiatu druhú edíciu očkovacej látky?
Ale pozor, NKÚ upozorňuje, že zmluvy na nákup vakcín až do roku 2024 vyrokovali za nás hlavičky z Európskej komisie. A čo na tom, že už nie je o injekcijky záujem. Biznis je biznis. Pritom ani skladovanie a následná likvidácia exspirovaných dávok asi nebude úplne zadarmo…
Takto sme vyhodili z okna nielen vakcíny, ale aj milióny eur. Všetci dobre vieme, ktorým premiérom za to môžeme „gratulovať“. Môžu sa odvolávať na „mimoriadnu situáciu“, koľko chcú – jednoducho to nezvládli. A to sa ešte budeme čudovať, čo všetko odhalí vyšetrovanie pandemickej situácie u nás…
Viac o afére Pfizergate si môžete prečítať priamo na serveri zameranom na bruselské záležitosti TU.
Prečítajte si tiež
- Americký štát Kansas žaluje spoločnosť Pfizer pre “zavádzanie” a “nežiaduce účinky” vakcíny COVID-19
- Spoločnosť Pfizer čelí tisíckam žalôb a dôvodom nie je vakcína
- EPPO prevzal kauzu Pfizergate, do ktorej je zapletená aj Ursula von der Leyenová